Klasická, športová či relaxačná: Ktorá masáž je pre vás vhodná a kedy si ju radšej odpustiť?

Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

Chcete si dopriať masáž, no neviete, ktorá je pre vás najvhodnejšia? Dnes je ich veľké množstvo a zorientovať sa nie je celkom jednoduché. Dôležité je napríklad to, či potrebujete riešiť nejaký zdravotný problém, alebo je pre vás prioritou uvoľniť sa a zrelaxovať. Aké základné druhy masáží teda poznáme?

Klasická masáž

Je ideálne pri stuhnutom a bolestivom svalstve, pretože zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia i svalov a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu. Vďaka pravidelnej masáži predídete bolestiam v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch. Pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomeniny či iného zranenia.


Mohlo by vás zaujať: Masáže pomôžu pri rôznych problémoch: Ktorý druh je vhodný pre vás?


Športová masáž

Uvoľní svaly, odstráni svalové napätie, zlepší krvný obeh a povzbudí k činnosti lymfatický systém. Charakteristická pre tento typ je väčšia intenzita tlaku a frekvencie jednotlivých ťahov, preto je vhodná hlavne po nadmernom fyzickom zaťažení. Ovplyvňuje celkovú zdatnosť, výkonnosť a odolnosť športovca, udržuje ho v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. Ak sa robí pred výkonom, jej úlohou je uviesť športovca do pohotovostného stavu.

Relaxačná masáž

Najjemnejšia forma masáže s intenzívnejším účinkom na kožu a podkožie. Jej cieľom je fyzické a psychické uvoľnenie, používa sa však aj na ošetrenie bolestí chrbta, nespavosť a problémy spojené so stresom. Možno ju klientovi doslova ušiť na mieru, aj preto existuje nepreberné množstvo druhov. Zvolíte si takú, na ktorú máte práve chuť. My vám ponúkame aspoň malú „ochutnávku“:

Medová dotixačná masáž – pomocou pôsobenia včelieho medu a masážnych hmatov dochádza k odstraňovaniu toxínov nahromadených v tkanivách tela. Zároveň sa čistia póry a prekrvuje pokožka. Medová masáž je požehnaním pre človeka, vyčerpaného stresom. Uľavuje pri bolestiach hlavy, tráviacich problémoch, reumatizme aj nespavosti.

Čokoládová masáž – jemná relaxačná masáž, ideálna pre psychické uvoľnenie. Dokonalá procedúra, pri ktorej sa využíva čokoláda zmiešaná s olejom. Uvoľnenie prináša aj vďaka svojej neodolateľnej vôni. Odporúča sa spojiť ju s klasickou masážou a masážou hlavy.

Indická antistresová masáž – je zameraná na hlavu a šiju. Zbavuje napätia a stresuje, zlepšuje myslenie a koncentráciou. Jej súčasťou je aj masáž krku a ramien, ktorá uvoľňuje stuhnuté svalstvo. Masáž sa vykonáva v sede na stoličke.

Masáž lávovými kameňmi – špecifický typ masáže, pri ktorej sa používajú nahriate lávové kamene. Výborne uvoľní a prehreje svaly, telu dodá mimoriadne silnú energiu. Pre kompletný účinok sa odporúča spojiť s prvkami klasickej alebo relaxačnej masáže.

Lymfodrenážna masáž – špeciálny druh jemnej masážnej techniky s prvkami akupresúry, ktorá podporuje tok lymfy, čím dochádza k vyplavovaniu toxických látok z tela. Pomáha v boji proti nadváhe a celulitíde, no zároveň prináša aj celkovú regeneráciu organizmu a priaznivé pôsobenie na nervový a imunitný systém.


Mohlo by vás zaujať: Úľava a relax menom masáž? V týchto prípadoch sa jej radšej vyhnite!


Kedy si masáž radšej odpustiť?

Samozrejme, aj pri masážach existujú kontraindikácie. Masáž nie je vhodné absolvovať:

– v prípade zápalových infekčných ochorení
– pri hnisavých infekciách kože
– mykózach
– v miestach čerstvého poranenia
– v oblastiach kŕčových alebo zapálených žíl
– pri nádorových ochoreniach
– krvácavých ochoreniach (napríklad v dôsledku žalúdočných vredov alebo pri menštruácii)
– pri pokročilej osteoporóze
– pri ochoreniach v brušnej dutine.

Od medovej masáže treba upustiť v prípade, ak ste alergický na med a včelie produkty. Ideálne je poradiť sa s masérom, ktorý určite najlepšie posúdi, či je práve zvolený typ masáže pre vás ten pravý.


S ktorými masážami máte skúsenosti vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame