Klasické raňajky ešte lepšie? Vďaka našim radám budú zdravé, a predsa rovnako chutné

Toast

gettyimages

Každé ráno môžeme začať odznova. To je určite povzbudzujúca skutočnosť pre každého z nás. A platí to aj pre raňajky.

Každé ráno môžeme začať odznova. To je určite povzbudzujúca skutočnosť pre každého z nás. A platí to aj pre raňajky.

Ak si totiž hneď po zobudení doprajeme zdravé a chutné jedlo, je veľká pravdepodobnosť, že sa budeme zdravšie stravovať po celý deň. Dobrou správou v tomto prípade je, že sa vyhneme aj príjmu prázdnych kalórií. Ako urobiť raňajky zdravo a chutne?

Kávu pridajte do smoothie

Prvé jedlo pozostávajúce iba zo šálky kofeínového nápoja veru nie je pre naše zdravie ideálne. Môžete to zmeniť tak, že kávu jednoducho pridáte do smoothie z ovocia a zeleniny. Takéto raňajky sú zdravé, výživné, hotové do niekoľkých minút. Okrem iného vám poskytnú aj dávku energie, bez ktorej si zrejme štart do nového dňa nevieme predstaviť.

Náš tip: Do mixéra dajte 1 banán, 1⁄4 šálky ovsených vločiek, 1⁄2 šálky silnej kávy a 1⁄2 šálky mlieka. Môžete pridať lyžicu orechového masla. Všetko spolu dokonale zmixujte. Namiesto ovsených vločiek môžete použiť ktorékoľvek obľúbené, a namiesto mlieka akékoľvek rastlinné.


Mohlo by vás zaujať: Praženica, cereálie alebo chlieb: Aké raňajky sú pre vás najzdravšie?


Začnite používať škoricu

Pravidelná konzumácia škorice sa spája s množstvom zdravotných benefitov. Je nabitá antioxidantmi, má protizápalové vlastnosti, prospieva srdcu, stabilizuje hladinu krvného cukru a je pokladom pre mozog. Spája sa tiež s prevenciou niektorých druhov rakoviny, má antibakteriálne a protivírusové účinky a je prospešná pre pokožku. Okrem toho disponuje prirodzene sladkou chuťou, čiže jedlá osladí a dodá im jedinečnú chuť.

Náš tip: Škoricu môžete každé ráno pridať do jogurtu, obilninovej kaše alebo aj do kávy. Preferujte kvalitnú cejlónsku škoricu a denne si doprajte maximálne 1 čajovú lyžičku.

Biele pečivo vymeňte za kvalitné celozrnné

Aj vďaka tejto drobnosti môžu byť vaše raňajky zdravšie, sýtejšie i chutnejšie. Po skonzumovaní bieleho pečiva dochádza k prudkým výkyvom krvného cukru a inzulínu, čo vedie k opätovným chutiam na rýchle sacharidy. Naopak, po skonzumovaní celozrnného rožteka či plátku chleba budete pociťovať sýtosť dlhšie, takéto pečivo je aj výživnejšie.

Náš tip: Výberu celozrnného pečiva venujte značnú pozornosť. Ak si neviete vybrať v supermarkete, poobhliadnite sa u malých lokálnych pekárov. Pokiaľ je to možné, voľte celozrnné kváskové pečivo. Ak chcete dosiahnuť ešte dlhšiu sýtosť, skombinujte ho s prospešnými tukmi a bielkovinami. Dobre urobíte, ak si ho pokvapkané extra panenským olivovým olejom s tvrdým syrom a zeleninou.


Mohlo by vás zaujať: Raňajky rýchlo, chutne a lacno: Pripravte si originálne a zdravé nátierky


Dajte prednosť orechovému maslu

Džemy sú zvyčajne plné cukru, glukózovo-fruktózového sirupu aj konzervačných látok. Nehovoriac o tom, že chlieb s maslom a džemom zasýti iba na chvíľu, zamáva s hladinou krvného cukru a obsahuje iba minimum živín. Takéto raňajky môžete skvalitniť tak, že ho zameníte za orechové maslo. To znamená, že celozrnné pečivo s orechovým maslom vás pokojne nasýti na celé dopoludnie a navyše telu dodá vlákninu i prospešné tuky.

Náš tip: Ak chcete svoje raňajky naozaj zmeniť k lepšiemu, je potrebné vybrať si kvalitné orechové maslo. Ideálnou voľbou je také, ktoré pozostáva iba z orechov a neobsahuje žiadne iné látky. Ako príklad môžeme uviesť mandľové maslo, ktoré je pripravené iba z mandlí, ktoré boli pražené pri nízkej teplote. Vyskúšajte aj klasické arašidové či kešu maslo. Ak pridáte aj banán, máte vynikajúcu raňajkovú kombináciu.

Siahnite radšej po bielom jogurte

Ochutené jogurty sú zvyčajne plné cukru a pridaných látok, ktoré nášmu telu neprospievajú. Pozor si treba dávať aj na jogurty s nízkym obsahom tuku. Tie zvyknú mať spravidla veľa cukru či umelých sladidiel.

Náš tip: Ak biely jogurt dochutíte čerstvým ovocím podľa chuti (v zime môže byť aj sušené), pridáte do neho orechy či semiačka podľa ľubovôle, bude vám chutiť, zasýti vás a do tela doplní množstvo látok.


Aké zdravé raňajky si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: MS, gettyimages
Odporúčame