Klasický alebo elektrobicykel? Porovnali sme ich za vás

Bicyklovanie v horách

Bicyklovanie je počas leta mimoriadne obľúbeným športom (Zdroj: GettyImages)

Chystáte sa zaobstarať si nový bicykel, no neviete, aký si vybrať? Staviť na osvedčenú klasiku a zvoliť štandardný, alebo investovať do elektrobicykla? Každý z nich má svoje plusy aj mínusy. Pomôžeme vám rozhodnúť sa správne.

Na čo ho budete využívať?

Ste športovo založený človek, ktorý sa pravidelne venuje pohybovým aktivitám a chcete začať aj s cyklistikou? Alebo patríte k skúseným jazdcom a poznáte množstvo cyklotrás? V oboch prípadoch je pravdepodobné, že dáte prednosť klasickému bicyklu. Ten je totiž ideálny práve pre tých, ktorí k životu potrebujú pravidelný tréning a aj zdolávanie kopcov je pre nich výzvou.

Ak však na bicykli neplánujete tráviť každú voľnú chvíľu a bude pre vás predovšetkým prostriedkom pre rýchly presun, potom môžete uprednostniť skôr elektrobicykelTen bude vhodnejší aj v prípade, že vaša kondícia už nie je taká ako v mladosti, alebo máte problémy s kĺbmi. Ideálny je tiež pre každého, kto sa potrebuje efektívne presúvať z jedného miesta na druhé, zároveň sa nenadrieť a zvládnuť aj náročnejší terén.


Mohlo by vás zaujať: Na kolesách to ide rýchlejšie: Kolobežky a elektrobicykle nie sú len pre mladých


Koľko času ste ochotní venovať servisu?

Štandardný bicykel stačí pred sezónou nechať skontrolovať a ubezpečiť sa, že je všetko v poriadku. Dofúkanie kolies či drobné opravy zvládnete aj sami. Elektrobicykel je však vhodné čistiť po každej jazde, aby nečistoty nepoškodili elektronické súčasti. Rátať treba aj s pravidelným dobíjaním batérie a profesionálnym servisom v prípade, ak sa vám niečo pokazí.

Akú sumu chcete zaplatiť?

Cena bicykla patrí u mnohých k rozhodujúcim faktorom. Pri elektrobicykli je zaobstaranie nákladnejšie. Spravidla začína niekde pri sume 700 eur a bežne sa vyšplhá aj nad tisícku. Štandardný bicykel kúpite aj za tri stovky a v bazáre dokonca ešte lacnejšie. Do úvahy však treba vziať aj to, ako často budete jazdiť. Ak si zaobstaráte elektrobicykel a budete ho využívať pravidelne, počiatočná investícia sa vám vráti.


Mohlo by vás zaujať: 5 tipov na výlet u nás: Tieto hrady sa oplatí vidieť, neuveríte, čo skrývajú


Univerzálna odpoveď neexistuje

Vyššie spomínané faktory vám môžu pomôcť sa rozhodnúť. Čo ešte zvážiť?

Nečakajte, že e-bike vám zabezpečí jazdu bez námahy! Je postavený tak, aby znásobil váš výkon, ktorý ste vložili do pedálov. Bez námahy to nepôjde.

Elektrobicykel je neprávom vnímaný len ako dopravný prostriedok pre seniorov a lenivcov. To je omyl! V skutočnosti je veľmi všestranný a má svojich nadšencov vo všetkých vekových kategóriách. Aj preto na trhu zažíva taký boom. Umožní vám preskúmať horský terén, do ktorého by ste sa na normálnom bicykli možno ani nedostali.

Neexistuje len jeden typ. Podobne, ako v prípade klasických bicyklov, aj tu si môžete vybrať podľa typu použitia. Mestský elektrický bicykel ponúka ľahkú jazdu po uliciach a na krátke vzdialenosti, trekingový a crossový elektrobicykel je vhodný na cyklotrasy, jazdy dlhšie ako 30 minút a na pracovné či voľnočasové aktivity. Horský je určený pre športovcov do náročnejších terénov a na väčšie vzdialenosti. Špeciálnymi kategóriami sú aj dámsky alebo skladací e-bike.

Elektrobicykel je vybavený cyklo-počítačom, takže môžete sledovať, koľko úsilia ste vložili do šliapania a akú máte rýchlosť. Môžete si nastaviť aj stupne intenzity elektrickej pomoci či elektropohon úplne vypnúť.

Plusy elektrobicykla: Mínusy elektrobicykla:
– nepotrebujete vodičský preukaz – vyššia cena
– nekupujete žiadne pohonné hmoty – vyššia hmotnosť než u klasického bicykla
– menšia záťaž kĺbov – náročnejšia výmena plášťov či duší
– možnosť jazdiť v parkoch aj na cyklochodníkoch – drahší servis
– zvládnete s ním aj náročnejšie trasy a dlhšie vzdialenosti

 

Plusy klasického bicykla: Mínusy klasického bicykla:
– nižšia cena – vyššia záťaž kĺbov
– nižšia hmotnosť – vyžaduje určitú kondíciu
– jednoduchší servis – ľahko sa dá ukradnúť
– ideálny na tréningy a pre športovo založených ľudí

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame