Klobáska, saláma či párky: Koľko ich jesť, aby nás nepriviedli do hrobu priskoro?

mäso

sxc.hu

Pred nadmernou konzumáciou mäsa nás vedci a odborníci na výživu varujú už dlhší čas. Prehnané porcie mäsa na našich tanieroch sa totiž spájajú s vážnymi ochoreniami srdcovocievneho systému či dokonca s rakovinou. Aká je však primeraná denná dávka mäsa, ktorá nášmu organizmu neublíži? A čo sa stane, ak ju budeme dlhodobo prekračovať? Odborníci si posvietili na spracované mäso a prišli k prekvapivým záverom.

Spracované mäso na čiernej listine

Jedlá, ktoré obsahujú príliš veľa spracovaného mäsa typu lacnej šunky, slaniny, párkov a klobás, nás posúvajú bližšie k vlastnému hrobu. K takémuto zisteniu prišli vedci, ktorí analyzovali zdravotné záznamy a stravovacie návyky stá tisícov ľudí. Podľa ich výsledkov za stratu jedného života z tridsiatich môže práve spracované mäso, s ktorým by sme to rozhodne nemali preháňať. Jeho porcia by totiž nemala presiahnuť 20 gramov denne, čo predstavuje približne jeden plátok lacnej (nie veľmi prerastenej) slaniny.


Mohlo by vás zaujímať: Bravčové mäso je tučné a nezdravé: Ide o mýtus alebo fakt?


Na vine je tuk

Spomínaná štúdia je čiastočne reakciou na nedávny škandál s konským mäsom, ktoré sa do mäsových výrobkov po celej Európe primiešavalo namiesto hovädzieho. Výskumníci však sledovali necelých 450 tisíc mužov a žien z desiatich krajín starého kontinentu v priemere 13 rokov. Analýzy zahŕňali informácie o ich meniacom sa zdravotnom stave, ale tiež dotazníky ohľadne zloženia ich stravy. Spracované mäso sa ocitlo medzi nie príliš vhodnými súčasťami výživy práve pre svoje nutričné hodnoty. Obsahuje totiž zvyšky tých častí zvierat, ktoré by sa na pulte nikdy nepredali. V salámach a párkoch určite nenájdeme sviečkovicu, stehno či karé, ale predovšetkým múku alebo škrob, hydinové kože a rôzne odrezky. Tie sú doslova presýtené tukom a pri častej konzumácii zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi.

Čo všetko riskujeme?

V priebehu prieskumu zomrelo 26 344 účastníkov. Medzi tými, ktorí konzumovali najväčšie množstvá spracovaného mäsa, bola až o 44% vyššia náchylnosť k smrti v porovnaní s tými, ktorí jedli spracované mäso v minimálnych množstvách. „Muži a ženy s vysokou konzumáciou spracovaného mäsa podstupujú zvýšené riziko predčasnej smrti najmä v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení alebo tiež rakoviny,“ zhodujú sa odborníci z realizovaného projektu. Podľa ich výpočtov by sme pri 160 gramoch párkov denne až o 72%  zvýšili pravdepodobnosť, že zomrieme na chorobu srdca.

Dvadsať gramov a dosť

Už minulý rok svetlo sveta uzrela štúdia, podľa ktorej 50 gramov spracovaného mäsa denne (ekvivalent jednej párky alebo troch plátkov slaniny) zvyšuje riziko získania rakoviny o jednu pätinu. Za primeranú normu sa preto odporúča len 20 gramov denne, čo sa ale nemusí dodržiavať ľahko najmä počas príjemných letných večerov. „Keď vo vzduchu už cítime jar, mnohí z nás sa tešia na slnečné záhradné grilovačky. Ale tento výskum poukazuje na to, že spracované mäso, ktorým sú aj párky, klobásy a burgery súvisí so zvýšeným rizikom predčasnej smrti,“ varuje dietologička Tracy Parker z nadácie British Heart Foundation. Preto je počas grilovania jednoznačne lepšou možnosťou príprava nespracovaného mäsa – kuracích pŕs alebo stehien, bravčového karé atď. Ak neviete povedať nie šťavnatej klobáske, aspoň dbajte na množstvo a doprajte si ju naozaj len raz za čas.


Mohlo by vás zaujímať: Hovädzieho mäsa jeme primálo: Čo všetko môže pre naše telo urobiť?


Všetko s mierou

Keďže každá strana má dve mince, treba poukázať aj na ďalšie zlozvyky, kvôli ktorým si konzumenti spracovaného mäsa zvyčajne skracujú svoj život. „Ľudia, ktorí jedli najviac spracovaného mäsa v tejto štúdií, však podliehali aj ďalším prvkom nezdravého životného štýlu. Zistilo sa, že jedli menej ovocia a zeleniny a viac fajčili, čo určite tiež malo vplyv na výsledky,“ pokračuje vo vysvetľovaní Tracy Parker. K jej názoru sa prikláňa aj profesor Karol Sikora, popredný lekár a odborník na onkológiu: „Nemusíte sa báť dať si chlieb so slaninkou. Len si ich nedávajte denne štyri po zvyšok svojho života.“

Koľko tuku obsahujú naše mäsové výrobky?

Párky, salámy, klobásy a slanina nechýba ani na stoloch a v chladničkách našich domácností. Prinášame vám preto prehľad podielu tuku v niektorých obľúbených mäsových výrobkoch. Údaje pochádzajú z Výskumného ústavu potravinárskeho v Bratislave. Odborníci odporúčajú 0,2 – 0,3 gramu cholesterolu v strave denne. „Cholesterol/saturated fat index“ (CSI) uľahčuje výber potravín, ktoré majú nízky obsah cholesterolu, ako aj nasýtených tukov. Čím nižšia je hodnota CSI, tým je potravina „zdravšia“.

Výrobok (100 gramov jedlého podielu) Tuk (g) Cholesterol (g) CSI
Bratislavská klobása 44,7 0,109 17,9
Gombasecká klobása 44,5 0,114 18,3
Levočská lahôdková klobása 27,7 0,067 13,3
Gothajská saláma 39,9 0,064 17.6
Čingovská saláma 37,5 0,136 19,6
Nitran 40.8 0.102 16,4
Malokarpatská saláma 51,4 0,119 24,6
Liptovská saláma 26 0,053 15,7
Lovecká saláma 37,2 0,106 17,8
Bratislavské párky 28,4 0,020 10,8
Spišské párky 30,7 0,053 11,7
Údená slanina bez kože 91,6 0,068 35,7

Ktoré výrobky zo spracovaného mäsa patria k vašim najobľúbenejším a ako často ich konzumujete? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame