Kniha Báry Nesvadbovej po slovensky: Prečítate si jej Rozprávkára?

Barbara Nesvadbová

ikar

Jedna z najúspešnejších českých spisovateliek Barbara Nesvadbová vydáva knihu v slovenčine. Nedávno prezradila, či čerpá inšpirácie aj zo svojho života či okolia a kto okrem dcéry a priateľa jej doma robí spoločnosť.

V jednom z rozhovorov pre média sa Bára Nesvadbová vyjadrila, že na rozdiel od svojich predchádzajúcich románov, ktoré občas vychádzali z jej vlastného života, alebo zo života jej priateľov, nie je Rozprávkár autobiografickým románom. „Je príbehom o fatálnej závislosti, o vášni a o životných stratách,“ povedala. ,,Mnoho ľudí si knihy zamieňa s autorovým denníkom. Tak to však nie je. Prirodzene, každý spisovateľ píše zo seba, ale nie o sebe. Ja by som napríklad nikdy nechcela písať detektívky. Tí autori musia mať nesmiernu fantáziu…“ vysvetľuje blondínka. ,,Rada píšem intímne. Nijako inak vlastne ani písať neviem.“


Mohlo by vás tiež zaujať: Spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková: Ženské romány ma nudia


Vďaka svojej profesii šéfredaktorky lifestylového časopisu sa Bára Nesvadbová stretáva s rôznymi zaujímavými ľuďmi. A či sa nimi aj inšpiruje? „Pri písaní fejtónov sa niekedy inšpirujem tým, čo vidím okolo seba. Jedna z mojich kamarátok mi dokonca minule povedala, že vďaka môjmu fejtónu má doma peklo, pretože jej manželovi sa nepáčilo, čo som napísala,“ spomína Barbara Nesvadbová.


Mohlo by vás tiež zaujať: Trik Andrey Vadkerti: Jedlá dochucuje šampanským!


Autorka žije aj s dcérou Bibianou v Prahe – nie však sama. V ich domácnosti by ste totiž našli zvery od výmyslu sveta. Bára dokonca kedysi chovala aj kozu. ,,Dostala som ju ako svadobný dar. Bolo však utrpením ju venčiť. Potom som ju dala do takého ústavu, v ktorom sa kamaráti s hendikepovanými deťmi a je ich miláčikom. Ona bola totiž veľmi dobrá. Chodila za mnou ako psík,“ hovorí spisovateľka. Ako sama dodáva, rozmýšľa nad obohatením svojho zverinca – upútali ju napríklad veveričky. „Ale to je také čudné. Predsa len všetci sme zvyknutí na veveričky v lese,“ zamýšľa sa a dodáva, že sa asi predsa len rozhodne pre o nejaké menej dekadentné zvieratko.

Zdroj: ikar, Ikar, Dora
Odporúčame