Knihy plné drámy z reálneho života: Tieto skutočné príbehy vás dostanú!

čítanie

thinkstockphotos.com

Vybrať si z tak veľkého množstva dostupnej literatúry občas nebýva jednoduché. Pokiaľ však máte radi dramatické a zároveň skutočné príbehy, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré určite zaujmú aj náročných čitateľov. Pripravte sa na dávku reality, ktorá je mnohokrát pre nás úplne nepredstaviteľná, no za prečítanie určite stojí.

Irena Brežná – Vlčice zo Sernovodska

Z vydavateľstva Absynt vyšla ďalšia kniha patriaca do edície Prekliati reportéri. V nej sa vojnová reportérka Irena Brežná zamerala na rusko-čečenskú vojnu. Drsné, no autentické rozprávanie vás zaujme, ak sa aspoň trochu orientujete v problematike a neprekážajú vám realistické zobrazenia vojnou zničenej krajiny a ľudí.


Mohlo by vás zaujímať: 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás


Andrea Virk – Nepozvaní

Jednou z tém, o ktorých sa v súčasnosti výrazne diskutuje, je aj problematika utečencov. Práve tej sa venuje autorka Andrea Virk v drobnej knižke s veľkou hodnotou – Nepozvaní. S utečencami sa sama stretla a rozprávala. Ako čitateľ tak získate ich presné výpovede bez zbytočných umelých zásahov a úprav. Knižka v sebe ukrýva viacero príbehov rozličných ľudí. Každý z nich vykreslil svoju strastiplnú cestu za slobodou, ktorej sa mnohí, bohužiaľ, nedočkali.

Peter Sorát – Pouličný diviak

Viete, ako žije taký bezdomovec? Nuž, presne tak, ako žil aj Peter Sorát, autor autentickej a zároveň veľmi milej knihy. Na ulicu sa môže dostať hocikto, niekedy stačí len drobnosť, na ktorú sa nabalia ďalšie problémy. Autor tejto knižky však ukazuje, že aj v bezútešnej situácii sa dá nájsť nejaké východisko. Pri čítaní vás môžu miestami rozčúliť rôzne neprávosti, no len čo prevrátite list, budete nútení pousmiať sa nad situáciami, ktoré Peter Sorát každodenne prežíva.


Mohlo by vás zaujímať: Knihy plné humoru: Láskavý či ironický, vždy nám padne dobre


Farida Khalaf, Andrea C. Hoffmann – Dievča, ktoré porazilo Islamský štát

Príbeh dievčaťa, ktoré porazilo Islamský štát, je dokumentom poskytujúcim detaily o desivom pozadí tejto organizácie. Faridu totiž predstavitelia teroristickej skupiny odvliekli a niekoľko mesiacov im robila otrokyňu. Potom sa spolu s viacerými dievčatami vydala na útek. Hrôzu, ktorú by nechcel zažiť nikto, budete cítiť z každej stránky knihy. Tento skutočný príbeh odvážnej mladej ženy vás rozhodne nenechá chladnými.

Blaine Harden – Útek z tábora 14

Utiecť z väzenia je ťažké, utiecť z tábora v Severnej Kórei je priam nemožné. Šinovi, ktorý sa narodil v politickom tábore, sa to akýmsi zázrakom podarilo. Ak sa zdal útek za brány tábora náročný, tak dostať sa mimo krajinu až do bezpečia Ameriky bolo ešte horšie. Šin dovtedy poznal len hlad, biedu a život mimo tábora bol preňho nepredstaviteľný. To, čo sa v knihe dočítate, však nie je pochopiteľné zase pre nás. A verte či nie, po prečítaní poslednej strany sa vám budú zdať každodenné sťažnosti ako úplné malichernosti.


Mohlo by vás zaujímať: Tá pravá romantika na chladné jesenné večery: Knihy, ktoré vás nesklamú


Melissa Fungová – Pod afganským nebom

Robiť reportáže nie je vždy jednoduché a niekedy to môže mať katastrofálne následky, o čom sa presvedčila aj kanadská novinárka Melissa Fungová. Počas príprav reportáží v utečeneckom tábore blízko Kábulu ju totiž uniesli ozbrojenci a zavreli do podzemnej kobky. V nej strávila viac ako mesiac. Bez kontaktu so svetom, bez poriadneho jedla a bez istoty, že sa ešte niekedy dostane domov živá a zdravá.


Vybrané príbehy si prečítajte aj v novej knižke 55 pravdivých príbehov – Osudy ľudí okolo nás. Kúpiť si ju môžete aj na Martinus.sk prípadne v ďalších kníhkupectvách.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame