Knižný tip: Škovránkovo tajomstvo odhalí príbeh v pokojnej Škótskej vysočine a rozpletie klbko rodinných záhad

Škovránkovo tajomstvo

Dvojgeneračný román Škovránkovo tajomstvo prelína dve dejové línie (Zdroj: Unsplash/Martin Bennie)

Dvojgeneračný román Škovránkovo tajomstvo je príbehom matky a dcéry a ich životných osudov s odstupom niekoľkých rokov. Kniha predstavuje dve dejové línie odohrávajúce sa v pokojnej Škótskej vysočine, až kým do diania nezasiahne druhá svetová vojna. Z morského jazera Loch Ewe sa stane vojenská základňa pre arktické konvoje Kráľovského námorníctva.

Nemilosrdný zásah do života bežných ľudí, zmení pokojné a rutinné tempo na vysočine. Ľudia pomáhajú mladým vojakom a nezaostávajú ani dievčatá. Urobia si vodičský kurz, aby mohli jazdiť na dodávkach a sanitkách. Nie je prekvapením, že v príbehu autorky Fiona Valpy zohráva dôležitú úlohu práve láska.

Škovránkovo tajomstvo zakázanej lásky

Celý náš život je o hľadaní miesta na zemi. Pre mladého človeka je obyčajne táto úloha ešte ťažšia. A keď sa do príbehu pripletie zakázaná láska v čase vojny, osud si vyberá krutú daň. Mladá hájnikova dcéra Flora opätuje city námorníka Aleca, ktorý je synom pána ardthuathovského sídla. Jeho otec sir Charles nepraje mladej láske a Alec nakoniec narukuje.

O tridsať rokov neskôr sa v príbehu stretávame s Florinou dcérou Lexie Gordonovou. Životné okolnosti ju prinútia odcestovať do dediny Loch Ewe, teda tam kde strávila svoje detské roky. Teraz je to speváčka, ktorá v sedemnástich rokoch odišla plná snov na konzervatórium do Londýna.

Spoločnosť jej robí dcéra Daisy a hoci malá dedina na ňu najprv pôsobí stiesnene, postupne zisťuje, že miestni skrývajú o jej rodičoch nejaké tajomstvo. Bojuje s pocitmi prehry, sklamania a osamelosti, ale keďže v dedine každý o každom vie, začne odhaľovať skladačku trpko – hrejivého príbehu svojich rodičov.

Uvedomí si, že hoci už nemá šancu napraviť vzťah s matkou, môže odpustiť minulosti a otvoriť dvere budúcnosti. V čarovnom prostredí Škótskej vysočiny šťastie usilovne klope na dvere malého hájnikovho domčeka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Ak neviete udržať svoju chuť na sladké pod kontrolou, siahnite po tomto bestselleri!

Z recenzií čitateľov „Škovránkovo tajomstvo“ vyberáme

V slovenskom preklade kniha vyšla len nedávno, no postupne si už získava srdcia fanúšikov. Zuzana o knihe napísala: „Skvelo a čtivo napísaný príbeh, ktorý ma stál veľa sĺz. Jediné, čo mi trochu prekážalo, bol miestami kostrbatý preklad, alebo skôr zvláštny výber slov prekladateľky. Inak však môžem celý príbeh hodnotiť len pozitívne. Od postáv, ktoré boli naozaj rôznorodé, ale každá jedna sa do príbehu perfektne hodila, cez príbeh ako matky tak dcéry, poznačený bolesťou a stratou. Až po prostredie, krásnu prírodu a najmä vývoj oboch ženských postáv, ktorým život ovplyvnili ťažké rozhodnutia, skúšky osudu, ale aj veľa lásky.“

Podobne nadšené hodnotenie pridala aj Marcela: „Páčilo sa mi prelínanie dvoch dejových liniek, minulosti a prítomnosti. Keďže ja to mám v knihách veľmi rada, bola som so spracovaním spokojná. Páčilo sa mi, ako sa niektoré kapitoly ukončovali napínavo a mňa to len nútilo čítať ďalej a ďalej. Príbeh napredoval pokojne, nedialo sa tam nič závratne veľké, no ku koncu sa dej začal zvrtávať a nastávali zaujímavejšie situácie. Na konečný zvrat som sa tešila najviac a dúfala som, že to bude niečo originálne a prekvapí ma to, a tak sa aj stalo. Aj keď na neho nadväzovali nepekné a smutné udalosti v súvislosti s vojnou, prítomnosť a samotný Lexin príbeh skončil pekne.“

kniha Škovránkovo tajomstvo
Škovránkovo tajomstvo je dojímavý príbeh o láske a vojne (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Román, ktorý pohltí nielen matky a dcéry

Čo dodať na záver? Magické prostredie Škótskej vysočiny, verne zobrazená práca námorníkov na arktických konvojoch aj dojímavé a trpké rodinné vzťahy sú hlavnými ingredienciami podmanivého príbehu. Vďaka nim bude hľadanie šťastného domova náročné, ale nie beznádejné.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame