Knižný tip: Počuli ste už o zakázanej láske básnika katolíckej moderny, Rudolfa Dilonga?

Dielo dôveryhodne zobrazuje vojnové roky a ich spoločenskú, kultúrnu a politickú situáciu (Zdroj: malacky.sk)

Na svete existuje mnoho podôb lásky. Horšie je, ak ide o tú zakázanú, ktorá tu bola aj v časoch, kedy citom nebolo dopriate. Konvália je príbehom zakázanej lásky básnika Rudolfa Dilonga a jeho milej, Vali Reiszovej – židovského dievčaťa, ktorého život bol ovplyvnený udalosťami druhej svetovej vojny.

Rodinná história

Autorkou knihy je spisovateľka Denisa Fulmeková, ktorá sa pre knižné spracovanie príbehu tejto lásky nerozhodla náhodou. Je totiž vnučkou protagonistov. V roku 2016 vydala knižne rodinný poklad, ktorého príbeh chytí za srdce všetkých milovníkov ľúbostných príbehov s reálnym základom.

Príbeh mladej a zakázanej lásky

Rudolf Dilong, tridsaťjeden ročný muž, ktorého poznáme ako predstaviteľa katolíckej moderny, a židovské dievča z Malaciek, Vali Reiszová. Počas Slovenského štátu sa Vali a jej rodina dostali pre svoj židovský pôvod do veľkého nebezpečenstva.

Keby sa do veci nezainteresoval samotný básnik, ktorý bol údajne orodovať za svoju lásku u vtedajšieho prezidenta, Vali by s veľkou pravdepodobnosťou skončila podobne ako väčšina jej známych, v niektorom z transportov smerujúcich do tábora smrti.

Hrdina Dilong

Aj napriek komplikovanej situácií počas vojnového nepokoja, sa Dilong svojej milej a dieťaťu, ktoré spoločne splodili, neotočil chrbtom. Snažil sa ich chrániť, ako mu len sily stačili.

Narodila sa im dcéra Dagmar, ktorá je matkou autorky knihy, Denisy Fulmekovej.

Po vojne Dilong emigroval. Ako verejný sympatizant Slovenského štátu sa dostal na čiernu listinu komunistického režimu, dokonca mu hrozila smrť. Zo strachu teda utiekol do Argentíny (neskôr do USA), kde sa stretal aj s ostatnými predstaviteľmi bývalého Slovenského štátu.

Ukážka (Zdroj: Knihobot)

Náročné obdobie pre všetkých

Po úteku do zahraničia sa Dilong odmlčal, neskôr so svojou rodinou udržiaval písomný kontakt, ktorý zavŕšili stretnutím vo Viedni v roku 1969. Išlo o ich posledné stretnutie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Medzi koreňmi lipy sa objavil vyše 50-ročný nález: Znovu ho otvoril jeden z ľudí, ktorí ho tam vložili

Vali mala už novú rodinu, Dilong trpel samotou. Od stretnutia vo Viedni sa písomne kontaktovali len občas… O smrti svojej prvej lásky sa Vali dozvedela až neskôr, od Dilongovho priateľa.

Knihu zakúpite TU!

(Zdroj: Martinus)

Zhrnutie

Ide o veľmi netypický, ale zaujímavý, príbeh katolíckeho básnika a židovského dievčaťa. V knihe nájdete aj ukážky dobových dokumentov, pohľadníc, listov a rodinných fotografií.

Dielo dôveryhodne zobrazuje vojnové roky a ich spoločenskú, kultúrnu a politickú situáciu. Kniha je delená na krátke kapitoly, a pri poriadnom zžití sa s príbehom ju budete mať problém pustiť z rúk.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame