Knižný tip: Život na našej planéte je svedectvom človeka, ktorý celý život zasvätil boju za zelenú planétu

Život na našej planéte

Život na našej planéte otvára oči jedinečnými svedectvami z celého sveta (Zdroj: Unsplash/Daniel Beilinson)

Knižné dielo Život na našej planéte je jedinečným svedectvom známeho britského prírodovedca, ekológa a moderátora Sira Davida Attenborougha. Len ťažko možno nájsť niekoho známejšieho, kto zasvätil celý svoj život boju za zelenú planétu. Ako tvorca prírodopisných dokumentov precestoval celý svet a videl to, pred čím mnohí zatvárajú oči. Boj sa našu planétu je zo dňa na deň potrebnejší a už nie je čas čakať.

Život na našej planéte je skvostne prerozprávaný príbeh

David Attenborough si dobre uvedomuje ako človek rokmi ukrajuje z jedinečnej a nedotknutej prírody. Vo svojom diele popisuje tragédiu dnešných dní, ktorú páchame na prírode, ale zároveň ponúka aj víziu pre budúcnosť. Tá má podľa neho jedinú podmienku – ľudstvo musí začať konať ešte dnes. Na základe tejto knihy, vznikol aj úspešný dokument s rovnakým názvom, ktorý uviedol Netflix.

Samotný autor v knihe uviedol: Ľudstvo sa o Zem delí s prírodným svetom, v ktorom sa život vyvíjal miliardy rokov a ktorý dnes predstavuje najpozoruhodnejší životodarný zdroj všetkých čias. Otrasená stabilita našej planéty úzko súvisí s klesajúcou rozmanitosťou živočíšnych a rastlinných druhov. Kľúčom k navráteniu stability je preto obnovenie biodiverzity, ktorej pokles sme ako ľudstvo spôsobili. Musíme svetu navrátiť divokú prírodu.

Mám 94 rokov. Prežil som skutočne neobyčajný život a až teraz si začínam naplno uvedomovať jeho výnimočnosť. Keď som v mladosti začal cestovať, myslel som si, že sa nachádzam uprostred divokej, človekom nedotknutej prírody, no v skutočnosti to bola len ilúzia. Tragédia dnešných dní – postupné ukrajovanie z podielu divočiny a rozmanitosti druhov – sa už vtedy nepozorovateľným tempom odohrávala všade okolo nás.

Bol som svedkom tohto úbytku. Život na našej planéte je mojím svedectvom a zároveň víziou do budúcnosti. Prináša príbeh o najväčšej chybe ľudstva, a tiež o tom, ako ju môžeme napraviť za predpokladu, že začneme konať ešte dnes.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Európsky strom roka: Slovenský Dračí dub sa drží zatiaľ v prvej štvorke - podporíte ho svojím hlasom?

Máme poslednú šancu na to, aby sme pre nás vytvorili dokonalý domov a obnovili ten úžasný svet, ktorý sme zdedili. Na uskutočnenie tejto vízie nám postačí vôľa.

Z recenzií čitateľov „Život na našej planéte“ vyberáme

V slovenskom preklade kniha vyšla v roku 2021, ale na jej naliehavosti a dôležitosti to rozhodne neuberá. Naopak, získava viac a viac čitateľov a dúfajme, že takých, ktorí podľa nej aj konajú a žijú. Svoje hodnotenie napísala aj Denisa Tomíková: „Keď som začala túto knihu čítať, mala som pripravené farebné nálepky, aby som si vyznačia zaujímavé pasáže a vedela sa k nim vrátiť. Ak by som chcela používať takéto označovače, musela by som označiť každú stranu a každý odsek tejto knihy. Kniha prináša príbeh o ľudstve a jeho najväčšej chybe všetkých čias a o tom, ako ju môžeme napraviť, ak začneme konať ešte dnes. Autor knihy David Attenborough ako evolučný biológ, ktorého určite poznáš z rôznych dokumentov o prírode, čitateľovi v pravej časti knihy rozpráva o jeho živote, práci, evolúcii, biodiverzite a o fascinujúcom živote rôznych druhov na Zemi. Svoj príbeh rozpráva naozaj skvostne. Časti jeho života sú rozdelené do menších podkapitol podľa rokov. Toto delenie pridáva na prehľadnosti knihy, ale aj k jej lepšiemu a rýchlejšiemu čítaniu. Knihu odporúčam každému bez rozdielu veku či záľub. Nemusíš byť milovníkom prírody, aby ťa táto kniha oslovila. Knihu prečítaš doslova za pár hodín. Ukáže ti nový pohľad na svet a jeho smerovanie. Dokonca aj keď nie si „eko“ nadšenec, po jej prečítaní budeš chcieť zlepšiť svet.“

Život na našej planéte
Kniha Život na našej planéte ponúka pohľad, návod a vízie (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Ak začneme konať hneď, máme ešte šancu?

Čo dodať na záver? V knihe nejde len o výzvu do budúcnosti, ale o aj aktuálne uvedomenie si jej nevyhnutnosti. Nadmerný rybolov, klimatické zmeny, odlesňovanie, tvorba zbytočného a toxického odpadu, uhlíková stopa, vymieranie mnohých druhov zvierat a rastlín, strata biodiverzity…to všetko sa už deje a častokrát sa len prizeráme. Samozrejme, nie je všetko len čierne a pribúdajú aj zmysluplné projekty a aktivity, ktoré sa snažia zvrátiť túto katastrofu. Naša sila spočíva v kolektívnom konaní za rovnaký cieľ. Kniha Život na našej planéte ponúka pohľad, návod a vízie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Legendárny muzikál Na skle maľované sa opäť vracia: Pozor, limitovaný počet jarných predstavení!

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame