Kola je viac ako nápoj: Pomôže pri trávení, čistí sklo a poradí si aj s mastnotou

Kola

thinkstockphotos.com

Stále patrí medzi populárne nápoje, ale má aj alternatívne využitie napríklad v domácnosti či v záhrade. Na čo všetko môžete kolu využiť?

Pomáha pri trávení a zastavuje čkanie

Ak ste to prehnali s jedlom alebo alkoholom, skúste ako prvú pomoc použiť práve kolu. Zastúpená sóda a kyseliny prinášajú úľavu pri tráviacich ťažkostiach. Vhodnou formou pomoci je aj pri nepríjemnom čkaní.

Zmierni bolesť hlavy

Kola obsahuje kofeín. Aj preto ju mnohí používajú ako prostriedok, ktorý má schopnosť zastaviť bolesť hlavy či začínajúcu migrénu.

Čistí okná a zrkadlá

Kola obsahuje kyselinu citrónovú. Práve táto zložka má výborné čistiace schopnosti. Ako teda vyčistiť sklenené tabule či zrkadlá? Jednoducho namočte handričku do koly, prejdite ňou sklenený povrch a potom zvyšky sladkého nápoja odstráňte utierkou namočenou vo vode. Tento trik môžete použiť aj na vyčistenie skiel na okuliaroch. 


Mohlo by vás zaujať: Mýty o pive odhalené: Priberá sa z neho? A ako pôsobí na naše zdravie?


Dá stopku mastnote na kuchynskej doske či sporáku

Poradiť si s mastnotou na kuchynskej doske a sporáku dá občas zabrať každej gazdinke. Keď budete najbližšie bojovať s týmto problémom, skúste použiť kolu. Tento trik sa osvedčí aj pri mastných škvrnách na podlahe napríklad v garáži.

Pripáleniny na kuchynskom riade

V kuchyni ešte chvíľu ostaneme. Ako sa rýchlo zbaviť pripálených zvyškov jedál z panvíc či hrncov? Stačí do nich naliať kolu a nechať pôsobiť zhruba 30 minút.

Poradí si s benzínovým zápachom na pracovnom oblečení

Poradiť si s ropným zápachom nie je jednoduché. Zbaviť sa ho možno tak, že pridáte približne 300 ml koly do práčky a potom pracovné oblečenie vyperiete.


Mohlo by vás zaujať: Máte žalúdočné problémy? Pomôže vám prírodná lekáreň z vašej kuchyne


Vyčistí aj strieborné predmety

Zájdenému striebru vrátite lesk tak, že ho na niekoľko minút namočíte do koly.

Zmierni svrbenie i bolesť pri štípancoch od hmyzu

Poštípal vás komár a bojujete s nepríjemným svrbením? Potom si dané miesto niekoľkokrát potrite kolou a svrbenie ustúpi. Rovnako postupujte aj vtedy, ak vás bodne včela, zmierni to opuch i bolesť.

Poradí si so žuvačkami na rozličných povrchoch

Žuvačky vo vlasoch, na topánkach, podlahách či nábytku ľahko odstránite, ak na ne nanesiete malé množstvo koly. Zvyšky zoškrabnite tupým nožom.


Mohlo by vás zaujať: Pravda o energetických nápojoch: Ako vplývajú na naše telo – a fungujú vôbec?


Vyženie slimáky z vašej záhrady

Slimáky na hriadkach, o ktoré sa poctivo staráte, dokážu narobiť peknú šarapatu. Ak kolu použijete v záhrade, slimákov sa zbavíte.

Rýchlo rozmrazí zamrznuté čelné sklá na vašom aute

Ak sa vám nechce počas zimy dennodenne zoškrabovať námrazu zo skiel vášho auta alebo nemáte k dispozícii špeciálny rozmrazovací sprej, siahnite po kole. Nápoj rýchlo roztopí ľad a vyčistí čelné sklo.

Odoženie dotieravé osy z vášho dvora

Sladké nápoje osy priťahujú, ale zloženie koly, naopak, osy ničí. Ak osy chodia rady dnu cez okná, dajte na okenný parapet misku naplnenú týmto nápojom.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojim kostiam top výživu: Odplatia sa vám pevnosťou do vysokého veku


Je vhodná aj do koláčov a marinád

Ak pridáte malé množstvo koly do koláča, bude po upečení nadýchanejší i chutnejší. V prípade, že ju pridáte do marinády, skrátite tak čas potrebný na tepelnú úpravu mäsa.

Poslúži ako odstraňovač hrdze

Hrdze z rozličných predmetov sa zbavíte tak, že ich na noc namočíte do koly a potom zvyšky odstránite šmirgľom.

Čistič záchodovej misy

Na vyčistenie toalety nepotrebujete čistiaci prostriedok. Postačí, ak do nej vylejete plechovku koly, necháte aspoň hodinu pôsobiť a spláchnete. 


Máte v obľube kolový nápoj? Na čo všetko kolu využívate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame