Kolagén pomôže kostiam i tráveniu: 5 vecí, ktoré o ňom musíte vedieť

Žena

gettyimages

Po tridsiatom roku života začína prirodzená úroveň kolagénu v tele klesať. Začneme si tak vtedy všímať pukanie kĺbov a ochabovanie kože. Kolagénové doplnky stravy sľubujú zlepšenie stavu ciev, svalov, kostí, kože aj zažívania. Čo však treba vedieť skôr, než začnete kolagén užívať?

Kolagén tvorí spojivové tkanivá pohybového aparátu a nachádza sa v rohovkách, chrupavkách, cievach, črevách, zuboch či medzistavcových platničkách. Nájdeme ho teda takmer všade a je základnou stavebnou hmotou.

V mladom veku si ho dokáže telo vyprodukovať samé, no túto schopnosť postupne stráca, čo sa začne podpisovať na výzore, ale aj na zdraví. Po štyridsiatke potom prestáva organizmus vytvárať kolagén takmer úplne.


Mohlo by vás zaujímať: Kolagén je skutočne dôležitý: Zistite, s čím všetkým vám môže pomôcť


Jeho nedostatok sa prejavuje nasledovne:

  • boľavé kĺby
  • oslabené svalstvo
  • rednutie vlasov
  • tvorba vrások
  • pigmentové škvrny
  • lámavé nechty
  • celulitída

1. Existuje 16 rôznych druhov kolagénu

Šestnásť druhov, to je naozaj veľa. Pokiaľ ide o doplnky stravy, stačí sa sústrediť na typ I, II a III. Tieto tvoria v tele až 80 až 90% kolagénu a obsahuje ich každá tableta.

Všetok kolagén pochádza zo živočíšnych zdrojov – najmä z chrupaviek, kostí a kože. Väčšina tabliet, na ktoré narazíte, bude obsahovať kolagén z hovädzieho dobytka alebo morský kolagén.

Kolagén vyrobený z častí hovädzieho dobytku obsahuje kolagén typu I a III. Morský kolagén pochádza z kostí, koží a plutiev rýb, tiež sa zaraďuje do typu I a III.

Zaujímavosťou je, že morský kolagén sa považuje za biologicky dostupnejší ako ostatné druhy a je ľahšie absorbovateľný našim telom.


Mohlo by vás zaujímať: Mazivo pre kĺby: Kolagén a kyselina hyalurónová sa z tela postupne vytrácajú


2. Kolagén zoženiete vo viacerých formách

Najrozšírenejšou formou sú tablety, obľúbeným sa ale stáva aj kolagénový prášok. Ten môžete pridať do svojej rannej kávy, džúsu alebo iného nápoja, ako aj do rôznych jedál. Je vhodný pre ľudí ktorí majú problém s prehĺtaním tabliet.

Pre naše telo je kolagén ako kolagén. Výber formy, v ktorej sa rozhodnete užívať ho, je preto iba na vás.

3. Kolagénové doplnky stravy majú rozdielnu úroveň kvality

To, že do tela dostanete dávku kolagénu ešte neznamená, že bude spokojne absorbovaná a účinná. Zvoľte hydrolyzovaný kolagén (alebo peptidy). O čo vlastne ide? Hydrolyzovaný kolagén je vopred rozbitý na menšie čiastočky, ktoré vaše telo ľahko spracuje.

Kvalita kolagénových tabliet priamo súvisí s kvalitou života zvieraťa, z ktorého kolagén pochádza. Odporúčame vyhnúť sa kuraciemu kolagénu, keďže je ťažké zistiť, či bola hydina chovaná v správnych podmienkach. Hovädzí kolagén má navyše nielen kompletnejší profil aminokyselín, ale je aj možné vybrať si doplnky pochádzajúce z voľne žijúceho dobytka.


Mohlo by vás zaujímať: Strava pre zdravé kĺby: Čo by ste im rozhodne mali dopriať?


4. Kolagén prináša 3 hlavné benefity

Okrem žiarivej pleti a vlasov je dobré užívať kolagén aj pri problémoch s kĺbmi a trávením. S pribúdajúcim vekom klesá množstvo kolagénu v tele, kĺby majú menšiu podporu a častejšie sa cítime „dolámaní“. Kolagén taktiež pomáha vyplniť pokožku a vrátiť jej pružnosť.

5. Môžete ho získať aj z jedla

Produkovanie kolagénu našim telom je komplikovaný proces. Pomôcť mu môžete konzumáciou listovej zeleniny (napr. špenát), chia semienkami alebo stravou bohatou na vitamín C.

Vývar z kostí a vaječné bielka sú výbornými zdrojmi kolagénu, ktoré môžete zakomponovať do svojej stravy.

Náš tip: Užívanie kolagénu vo večerných hodinách môže pomôcť vášmu spánku. Ak vediete aktívny životný štýl, užite kolagén pred cvičením.


Ako príjmate kolagén vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame