Kolegovia, zákazníci, nadriadení: S konfliktmi na pracovisku si hravo poradíte

Šéf

thinkstockphotos.com

Ako to tak už býva, v každej práci sa nájdu ľudia, s ktorými si až tak nerozumieme. Či už je to šéf, kolegovia, alebo zákazníci, vždy sa môže vyskytnúť nejaký konflikt. Hoci môže byť nepríjemný, nikdy nie je neprekonateľný.

Naučte sa lepšie zaobchádzať s ľuďmi vo vašom pracovnom prostredí. Nielen, že sa budete cítiť lepšie, ale vytvoríte tiež lepšie prostredie aj pre spolupracovníkov či zamestnancov. Pri riešení problémov nahliadajte na veci pozitívne a snažte sa z nej vyťažiť to najlepšie. Získate tým hodnotnú skúsenosť a pokiaľ sa nejaký konflikt vyskytne aj v budúcnosti, budete schopní nájsť efektívne riešenie.

Arogantní klienti

Áno, je pravda, že sa vyskytnú situácie, keď ste nútení jednať aj s ľuďmi, ktorí sú namosúrení a so všetkým nespokojní. Ale záleží už len od vás, ako na nich zareagujete. To, ako vaša bežná reakcia vyzerá závisí od mnohých faktorov: sebavedomia, predchádzajúcich skúseností, odvahy a povahových vlastností. Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ s nepríjemným klientom jednajú viacerí pracovníci, je väčšia šanca rýchlejšieho a hladšieho priebehu riešenia situácie.


Mohlo by vás zaujímať: Mobbing na pracovisku: Tiché šikanovanie sa môže týkať aj vás!


Zastrašovatelia

Ak ste sa v práci stretli s podkopávaním vášho sebavedomia či nebodaj šikanou, vedzte, že v tom nie ste samotní. Pokiaľ máte strach chodiť do práce, mali by ste začať pracovať na vybudovaní takzvanej osobnej odvahy.

Nasledovné kroky si môžete skúsiť nacvičiť s blízkou osobou, aby ste v budúcnosti, v prípade zastrašovania či šikanovania, vedeli pohotovo zareagovať.

  • Popíšte správanie vášho zastrašovateľa a povedzte mu o tom. Nepovedzte mu len, že je na vás nepríjemný. Skúste presne opísať to, čím vás znervózňuje (napríklad čítanie vašej osobnej pošty, neustále kritizovanie, kontrola…).
  • Objasnite mu, aký má jeho správanie vplyv na vašu prácu.
  • Vymedzte si hranice.
  • Držte sa svojich pravidiel, no v prípade, že ich zastrašovateľ poruší, nebojte sa konfrontácie.

Negatívni spolupracovníci

Z času na čas sa každý z nás potrebuje posťažovať a uvoľniť tak emócie. No pokiaľ sa tak deje na dennom poriadku, stále sa sťažujúci a nespokojní kolegovia sa môžu stať otravnými. Čo s nimi robiť?

  • Vypočujte si ich a na základe ich slov usúďte, či sú ich obavy či negativizmus oprávnené. Ak áno, skúste im ponúknuť pomoc.
  • V prípade, že sa vám ich negativizmus a obavy zdajú neoprávnené, povedzte im, že vám záleží na tom, aby sa na pracovisku cítili dobre a spokojne, no nesúhlasíte s ich postojom k danej situácii.
  • Pokiaľ aj naďalej zostanete obeťou večne sa sťažujúcich ľudí a nepoviete ani slovo na svoju obranu, stanete sa ich bútľavou vŕbou. Stratíte tak veľa času, ktorý by ste inak mohli venovať práci.

Mohlo by vás zaujímať: Náš zákazník, náš pán: 10 dôkazov, ktoré vám ukážu, že práca s ľuďmi je fakt náročná


Svojrázny šéf

Čo môže byť viac deštruktívne ako šéf, s ktorým je ťažké komunikovať? Ak je váš šéf prístupný, stojí si za svojim a efektívne vedie kolektív, patríte medzi šťastlivcov. Pokiaľ je váš šéf neprístupný, príliš poučný, prípadne vás akýmkoľvek spôsobom zastrašuje, môžete stratiť motiváciu a dobrý pocit zo svojej práce.

  • Uistite sa, či vaše podozrenia na zlého šéfa nie sú neoprávnené. Ak nie, skúste sa vžiť do jeho situácie a identifikovať, aká je jeho motivácia. Prečo robí to, čo robí a ako to robí? Možno, že to s vami nemyslí zle, len chce, aby bolo všetko v poriadku a na svojom mieste.
  • V žiadnom prípade neznižujte svoje pracovné tempo. Robte všetko tak, ako najlepšie môžete a viete. Nikdy neviete, kto si vašu usilovnú snahu môže všimnúť a kde sa kvôli svojej práci môžete dostať.
  • Stanovte si hranice a stojte si za nimi. Šéf spozná, že ste silná osobnosť, ktorá si zaslúži rešpekt a jeho správanie k vám sa preto môže zlepšiť či zmeniť.

Ako sa darí riešiť konflikty na pracovisku vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame