Koľko vody by sme denne mali vypiť? Z potravín načerpáme viac ako pol litra

Pohár vody

gettyimages

Každú chvíľu sa v článkoch a štúdiách objavujú údaje, koľko by sme mali vypiť. Či je leto, či je zima, raz je to 1,5 litra, inokedy 3 litre. No na čom sa odborníci vždy zhodnú je to, že dodržiavať pitný režim je pre zdravý organizmus kľúčové a to v akomkoľvek období.

Jedným z dôvodov prečo sa údaje o množstve natoľko líšia môže byť to, že na hydratácii nášho tela sa podieľa nielen voda, ale aj to, čo počas dňa zjeme.

60 percent vody

Naše telo, ktoré tvorí zo 60 percent voda, obsahuje niekoľko desiatok litrov tekutiny: napríklad u muža vážiaceho 75 kilogramov to je asi 45 litrov, u ženy vážiacej 60 kilogramov to je 36 litrov. Telo denne vylúči močom a potom okolo dvoch litrov vody. Keď je horúco alebo vynakladáme fyzické úsilie, je to viac.

Koľko musíme vypiť?

Rozšíril sa názor, že je potrebné denne vypiť minimálne 1,5 litra vody, aby sme nahradili tieto straty a udržali rovnováhu organizmu. Ale pozor: ako pred viac ako desiatimi rokmi naliehavo upozorňoval jeden americký fyziológ, toto odporúčanie, ak je zle pochopené, môže mať v skutočnosti nepríjemné dôsledky.


Mohlo by vás zaujímať: Na zdravie: Koľko tekutín by sme mali denne vypiť a ktoré sú tie správne?


Nepijeme do zásoby

Samozrejme, že na rozdiel od ťavy schopnej čerpať zo svojho tuku a vyrábať z neho vodu, my môžeme zo svojich telesných zásob získavať len malé množstvo vody.

Avšak zase obdržíme veľa tekutín v strave. Napríklad tanier so 150 gramami cestovín varených vo vode obsahuje okolo 300 mililitrov. Pripočítajme k tomu porciu zeleniny a bude to ďalších 100 mililitrov vody. Podobne je tomu u mäsa a rýb. A to si ako dezert napríklad dáme ešte šťavnaté jablko.

Viac ako polliter z jedla

Celkom teda, bez toho aby sme vypili čo i len jediný pohár vody a bez toho aby sme si dali polievku, môže nám jedno jedlo poskytnúť 600 mililitrov vody. Tri jedlá denne nám umožnia pokryť viac ako polovicu potreby vody. A ešte viac, ak si dopoludnia a popoludní dáme desiatu a večer niečo na pitie.

To viedlo Heinza Valtina k tomu, aby dôrazne vystúpil v roku 2002 v tribúne časopisu Journal of the American Medical Association. Podľa jeho názoru by bolo nevyhnutné vypiť 1,5 litra vody alebo viac v presušenom ovzduší diaľkového letu, v prípade intenzívneho športu, na prudkom slnku alebo v prípade problémov s obličkami. Za normálnych podmienok to však je príliš a vypiť viac môže byť riskantné.


Mohlo by vás zaujímať: „Obyčajná“ voda z vodovodu je balzam pre telo: Nájdete v nej vápnik aj horčík


Nepreháňať to

Aké jeho argumenty? Hydratovať sa, ale nepreháňať to. Je známe, že potománia, kedy človek pije desať litrov denne, môže skončiť problémami adaptácie organizmu v prípade nedostatku. Ak pijeme príliš, viac vylučujeme: nevyhnutnosť chodiť často na toaletu môže viesť k tomu, že sa v noci často budíme a máme problémy so spánkom.

Predovšetkým však v prípade, že to s pitím vody preháňame, môže byť isté množstvo zadržiavané v bunkách, a to vedie k zníženiu obsahu soli v krvnej plazme. V ťažkých prípadoch to môže privodiť zvýšenie tlaku vnútri dutiny lebečnej a to vedie ku kŕčom, kóme a smrti.

Pozor na extrémy

Samozrejme je potrebné sa hydratovať dostatočne, prostredníctvom potravín bohatých na vodu, ako sú ovocné šťavy, polievky, čaj a predovšetkým voda! Avšak pozor, aby sme neupadli do extrému: riziko hrozí napríklad u športovcov, ktorí zrazu vypijú litre a litre vody


Koľko litrov vody si denne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Le Figaro
Odporúčame