Koľko ženskej sebestačnosti unesie muž? Ženy na seba preberajú mužské úlohy

Žena

gettyimages

Jedno životné konštatovanie tvrdí, že žena dokáže píliť, vŕtať, postaviť múr, uložiť obklad, viesť traktor… Stačí k tomu málo: iba sa “zle vydať”. Žiadna žena sa však úmyselne nevydá zle, jej emancipácia a samostatnosť sa pravdepodobne rozvinula postupne, pretože už ju nebavilo mužovi neustále pripomínať, že by sa to, čo je pokazené, malo konečne opraviť.

Začali sme síce ostro, no pravda je taká, že hranice medzi tým, aká práca výhradne patrí do rúk mužom alebo ženám sa stiera a posúva rozličnými smermi. Je to však na škodu. Mnoho medziľudských vzťahov sa kvôli tomu komplikuje. Ženy na seba preberajú mužské úlohy a mužom sa to nepáči, odradzuje ich to od snahy, cítia sa nepotrební. Ako nájsť správny balans?

Sú muži zo samostatnosti žien nadšení?

Samostatné emancipované správanie žien je občas nutnosťou, ktorá vyplynula z ich života a nárokov okolia. Hoci prijali rolu manželky a matky, neznamená to, že zostanú udržiavať teplo rodinného krbu. Stupňuje sa v nich túžba podporiť osobnostný a kariérny rozvoj. Predstava, kde muž je výhradný živiteľ rodiny a podvečer sa vracia do čistého voňavého domova s upravenou, milou a usmievavou manželkou, je veľmi zidealizovaná.

Ženu po návrate z práce čaká ďalšia šichta – nákupy, varenie, pranie, upratovanie, starostlivosť o deti. Ak postrehne nejaké nedostatky, napríklad kvapkajúci kohútik, informuje o tom muža a úprimne – očakáva, že to bude čím skôr odstránené. Rovnako, ako si každý deň svoje povinnosti pre rodinu a domov plní ona. Ak sa tak neudeje a jej slová boli prepočuté, urobí to sama a nechcené emócie vo vzťahu sú na svete.

Manželke som sľúbil, že v sobotu preveziem štrk pred domom do záhrady k terase. No nechcelo sa mi, mal som toho po celom týždni v práci dosť. V pondelok po návrate domov, už bol štrk prevezený a mňa čakalo niekoľko dní tichej domácnosti.” spomína Igor na situáciu, keď jeho manželka ukázala nielen svoju nedočkavosť, ale aj schopnosť zastúpiť jeho úlohu v rodine. Určite sa to nepáčilo ani jednej strane.


Mohlo by vás zaujímať: Ženy vs. muži za volantom: Neuveríte, čo všetko ovplyvňuje umenie zaparkovať!


Nezmyselné nároky

Muži sa častokrát sťažujú, že ženy na nich kladú prehnané nároky. Ekonomické zabezpečenie, požiadavky na spoločne strávený čas, na záľuby či na splnené sľuby dokážu aj v spočiatku harmonickom vzťahu vytvoriť priestor na škriepky.

Na druhej strane, muži oceňujú, ak je žena rozhodná a nezávislá, dokonca takéto typy žien aj obdivujú a uznávajú, ale istá časť z nich predsa len nedokáže s takou ženou fungovať dlhodobo.

Tak, ako by si žena mala udržať svoju ženskú stránku, mal by muž posilňovať svoje mužské schopnosti. Ženy i naďalej túžia byť ochraňované a muži chcú byť tými, ktorí dokážu vytvárať pocit bezpečia. Takéto základné uspokojivé pocity nevymaže ani emancipácia.

Pre ženy: Ako neodradiť muža?

Ste šikovná a úspešná žena a ničoho sa nezľaknete. Navyše, ste aj inteligentná, a preto už zrejme tušíte, že mužovi treba ponechať priestor na realizáciu a neprezradiť všetky svoje tromfy. Veď koniec koncov, tých ženských povinností je v domácnosti neúrekom. To, že ste kedysi pred rokmi v núdzi zvládli opraviť pretekajúci záchod, upchatý odtok alebo nebodaj vymeniť pneumatiky pred prvým snehom, neprezrádzajte.

Je to už raz tak – muži sa potešia slovám uznania a pochvaly, najmä, ak svoje zručnosti môžu ukázať pred ženou, ktorú majú radi. Na spoločnom vzťahu i chode domácnosti by ste sa mali podieľať rovným vyváženým dielom a nie si stále dobrovoľne obliekať nohavice.


Mohlo by vás zaujímať: Za každým úspešným mužom stojí žena: Podporte kariéru toho vášho


Pre mužov: Kde sú hranice?

Pri písaní tohto článku sme vzorke tridsiatich mužov položili otázku z titulku: Koľko ženskej sebestačnosti zvládne muž?

Názor Pavla je jasný a zastupuje väčšinu: Nemám problém s tým, ak je žena samostatná, vie sa rozhodovať a je úspešná. Vadí mi však, ak ma na nič nepotrebuje, ak sa ma nespýta na odpovede z mužských tém a všetko vyrieši sama bezo mňa. S takou ženou potom nedokážem dlhodobo fungovať – veď k čomu by ma potrebovala?”

I v emancipovanej nezávislej žene sa ukrýva túžba byť obdivovaná za svoju ženskosť a rýdzo ženské vlastnosti – že vie byť nežná, láskavá a môže prejaviť svoje pocity bez toho, aby zostala v očiach druhých zraniteľná. A tak, ako je úlohou samostatných žien aspoň v malom percente ukázať závislosť na mužoch, mali by muži ženám načúvať a byť im skutočnou oporou vtedy, keď ich potrebujú.


Koľko ženskej sebestačnosti unesiete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame