Kombinácia nadváhy a vysokého tlaku? Na tieto komplikácie si treba dať pozor

Tlak

pixabay.com

Kombinácia vysokého tlaku, zvýšeného cholesterolu a nadváhy je podľa odborníkov násobne nebezpečnejšia ako jednotlivo. Častejšie potom spoločne vedú k cukrovke druhého typu, infarktom a mŕtviciam. Kritériá takzvaného metabolického syndrómu, ako lekári kombináciu týchto zdravotných problémov označujú, spĺňa tretina dospelých ľudí.

Vieme, že určité choroby ako vysoký tlak, cukrovka a poruchy metabolizmu tukov sa podozrivo často vyskytujú spolu, vysvetlila predsedníčka Českého inštitútu metabolického syndrómu Hana Rosolová. „Keď pôjdem na preventívnu prehliadku, tak mi lekár určite zmeria krvný tlak, zváži ma a naberie krv na cukor a tuky. Už z toho jednoduchého vyšetrenia môžem zistiť, že mám viac ako tri faktory, ktoré charakterizujú metabolický syndróm, dodala.

Čo je metabolický syndróm?

Lekári tak nazývajú kombináciu zvýšeného krvného tlaku, cukru v krvi, krvných tukov a naopak nízku hladinu takzvaného HDL cholesterolu, ktorý je telu prospešný. Jedným zo základných ukazovateľov je tiež obvod pása, u mužov by nemal prekročiť 94 centimetrov, u žien 80 centimetrov.

Ľudia spĺňajúci viac ako tri z týchto podmienok majú dvakrát vyššie riziko infarktu či mozgovej príhody a päťkrát vyššie riziko cukrovky druhého typu. Metabolický syndróm vzniká kombináciou genetických predpokladov, zlým stravovaním a sedavým životným štýlom. Objavuje sa najčastejšie medzi päťdesiatym a šesťdesiatym rokom života.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko o krvnom tlaku: Aký má byť, ako ho znížiť či zvýšiť aj kedy ho merať


Problémy sa vrstvia

Rizikom je predovšetkým to, že metabolický syndróm nás môže zabiť. Smrť prichádza najčastejšie zo strany kardiovaskulárneho systému, ale sú aj onkologické následky, vysvetlil predseda Českej internistickej spoločnosti Richard Češka. Takmer polovica pacientov zomiera na kardiovaskulárne ochorenia, štvrtina na onkologické ochorenia napríklad rakovinu pankreasu alebo tráviaceho traktu.

Podľa prezidenta Diabetickej asociácie ČR Milana Kvapila sa problémy objavujú postupne. Najprv sa ukáže zvýšená hladina tukov v krvi, potom krvný tlak a následne cukrovka druhého typu. Základom zostáva správna životospráva a včasná identifikácia rizikových osôb, predovšetkým na preventívnej prehliadke u praktického lekára, doplnil Kvapil.


Máte skúsenosti s metabolickým syndrómom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, ČTK
Odporúčame