Komédie, ktoré vyčaria úsmev na perách: Ktorá si získa vás?

Shaun of the Dead

facebook.com

Komédia bola už od počiatkov divadelníctva jedným z najobľúbenejších žánrov. Pre ľudí je totiž prirodzené robiť iným ľuďom radosť. Pri komédiách sa však nedá vybrať jednoznačne tá najlepšia, najvtipnejšia, najoriginálnejšia. Každý preferuje iný štýl humoru, a preto ide aj o ten najsubjektívnejší filmový žáner. Niekomu sa páči situačný humor, inému vtipné gagy, čierny humor, suchý humor, inteligentný humor. Film, z ktorého je jeden človek nadšený, môže u toho druhého vyvolať pochybnosti o duševnom zdraví jeho priateľa. Preto tento výber berte len ako inšpiráciu, ktorá vám poodhalí niektoré, možno pre vás doposiaľ nepoznané komédie.

Smrtonosná zbraň: Úsmev s revolverom pri hlave

Legenda filmu, prvý, ktorý odštartoval trend kriminálnych filmov, kde figuruje nerozlučná dvojica policajných parťákov – Smrtonosná zbraň. Určite tento film poznáte, no bolo by hriechom nezahrnúť ho do tohto výberu. Detektív Murtaugh už odpočítava posledné dni jeho policajnej služby. Jeho odchod je však neplánovane odložený príchodom nováčika – seržanta Rigsa v podaní Mela Gibsona. Ten prišiel o svoju manželku a s prispením tejto nepríjemnej udalosti je mimoriadne impulzívny a hlavne nebezpečný. A to nie len pre svoje okolie, ale i pre seba – neúspešne sa pokúša o samovraždu. Táto spočiatku nezlučiteľná dvojica sa vydáva zatočiť so zločincami. Film ako taký je plný výborných akčných scén, no v prvom rade množstvom vtipných hlášok. Aj pokračovanie prvého filmu určite dokáže zabaviť, ak máte okrem humoru radi aj akciu, tento kúsok vám pripraví smrtonosnú zábavu.

Lethal Weapon, 1987, réžia: Richard Donner, hrajú: Mel Gibson, Danny Glover, Gary Busey


Tiež by vás mohlo zaujať: Desatoro pre milovníkov kinematografie: Tieto filmy musíte vidieť!


Súmrak mŕtvych: Zombie trochu inak

V posledných rokoch sa na filmovom plátne objavovalo viacero snímkov so zombie tematikou. Tie boli ideálnou príležitosťou na jemnú paródiu tohto subžánru. Predstavuje sa vám príjemná komédia s typickým anglickým humorom a bláznivými scénami s názvom Súmrak mŕtvych. Čierny a suchý anglický humor sprevádzajú celý dej filmu, určite nebudete mať pocit, že sledujete len nejakú lacnú paródiu, ide totiž o naozaj kvalitný film. V hlavnej úlohe je Shaun. Rozpadá sa mu vzťah, zle vychádza s matkou a jediné útočisko mu poskytuje obľúbená krčma Winchester v spoločnosti najlepšieho priateľa. Shaun sa pokúsi všetko napraviť a aby toho nebolo málo, po meste sa rozšíri epidémia a hlavný hrdina sa ocitá tvárou v tvár tisíckam zombie. Z takejto situácie je len jediné riešenie. Dostať sa do krčmy Winchester, toho najbezpečnejšieho miesta na Zemi. Ako dopadne mladíkovo putovanie, to sa dozviete v tejto úsmevnej komédii.

Shaun of the Dead, 2004, réžia: Edgar Wright, hrajú: Simon Pegg, Kate Ashfield, Nick Frost


Tiež by vás mohlo zaujať: Filmy ako z inej planéty: Tieto sci-fi hity treba vidieť aspoň raz za život


Ďakujeme, že fajčíte: Pohľad do života lobistu pobaví

Dnešný svet je plný hovorcov, zástupcov riaditeľov, odborníkov na propagáciu produktov. Myslíte si, že neexistuje spôsob, akým dostať tabakový priemysel opäť do popredia? Potom ste ešte nemali tú česť s Nickom Naylorom, hlavným hrdinom filmu Ďakujeme, že fajčíte. Satirická a inteligentná komédia vás dokáže presvedčiť, že ani to fajčenie nie je v podstate až také zlé. Nick je totiž platený za to, aby mediálne propagoval krásy fajčenia. Proti nemu stojí nový senátor, ktorý sa všemožne snaží bojovať proti cigaretám. Nie len tieto problémy, ale aj zdravotné komplikácie musí Nick zvládnuť s gráciou a nadhľadom jemu vlastným. Aj keď sa jedná o komédiu, možno donúti zamyslieť sa nad dnešnou konzumnou spoločnosťou. Produkty, ktoré sú nepotrebné alebo dokonca škodlivé, sú ponúkané šikovnými manipulátormi ako Nick a niekedy je im naozaj ťažké odolať. Či odoláte tomuto filmu je už len a len na vás.

Thank You for Smoking, 2005, réžia: Jason Reitman, hrajú: Aaron Eckhart, Maria Bello, Cameron Bright


Tiež by vás mohlo zaujať: Keď nie je vrahom záhradník: Tieto krimi filmy musíte vidieť


Pelíšky: Česká klasika

Príjemný a ľudský humor, tým sa vyznačujú mnohé české komédie. Film Pelíšky vás zavedie do nedávnej minulosti, do obdobia vpádu sovietskych vojsk v roku 1968 na územie Československa. Aj takáto vážna téma sa však dá spracovať do vynikajúcej komédie. V centre diania sú dve typické rodiny bývajúce v bytovke. Obe sú však mierne protikladné. Jedna rodina je charakteristická kapitalistickejším prístupom k životu a druhá predovšetkým vďaka otcovi je typickou ukážkou komunistickej rodiny. Jedálny lístok pred Vianocami precízne pripravovaný hlavou rodiny a pozorne spísaný na písacom stroji je toho príkladom. Vtipné dialógy počas predvianočných príprav, vážnejšia atmosféra počas príchodu vojsk, no aj nádej do budúcich rokov. Toto všetko je dokonalým mixom kvalitnej českej komédie, ktorá spríjemní váš večer.

Pelíšky, 1999, réžia: Jan Hřebejk, hrajú: Jiří Kodet, Emília Vášáryová, Kristýna Nováková-Fuitová


Tiež by vás mohlo zaujať: 5 mafiánskych filmov, ktoré musíte vidieť: Toto sú oni!


Vo štvorici po opici: Bláznivá rozlúčka so slobodou

Možno ste v mladosti patrili do kategórie „pekný kvietok“. S priateľmi ste zažili všeličo, možno niektoré vaše spomienky neboli práve najjasnejšie. Obzvlášť po prežúrovanej noci. Film Vo štvorici po opici vám predstaví práve príbeh takejto partie. Ak ste duchom stále mladý rebel, tento film by sa vám mohol zapáčiť. Určite však nie je pre každého. Rozlúčka so slobodou jedného z nich sa totiž nečakane zvrtne. Už len nápad ísť do Las Vegas zaváňa problémom. Navyše, ak sa ráno zobudíte a nemáte potuchy čo sa dialo minulú noc. Vtedy začína vodopád neočakávaných aj keď miestami už prehnaných situácií. Stratený ženích, tiger, dieťa. Na prvý pohľad nezlučiteľné veci, aspoň vďaka tomu máte obraz, s akou pestrou škálou absurdít sa vo filme stretnete. Ak ste bláznivejší typ a nepohoršia vás podobné výstrelky, môžete si skúsiť pozrieť aj pokračovanie tohto filmu.

The Hangover, 2009, réžia: Todd Phillips, hrajú: Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis

Nestačí?

Každému sa určite bude páčiť iná komédia, preto tento výber zahrňuje rôzne podžánre komédie. Určite musíme spomenúť niektoré legendy ako napríklad Obecná škola, Vesničko má stredisková, Marečku podejte mi pero či Na samote u lesa. Z tých starších kúskov z celého sveta zase sériu Žandár zo Saint Tropez.

Aj novšie filmy dokážu zaujať a ak obľubujete skôr konzervatívnejší humor, pozrite si Adamove jablká. Zaujímavými filmami posledných rokov sú aj Štyri levy, zaoberajúce sa s poriadnou mierou nadhľadu a vtipu aktuálnou témou terorizmu. Ten najčiernejší humor si do sýta vychutnáte vo filme Horší ako smrť. Zaujímavá je aj možnosť nahliadnuť pod pokrievku indickej kinematografie. Príjemným je aj vizuálne príťažlivý film Traja idioti. Humor má skutočne nepredstaviteľne veľa foriem. Je len na vás, aký film uprednostníte, najdôležitejšie ale je, že sa pri ňom budete baviť vy, aj keď vás okolie možno bude mať za blázna.


Aká komédia naposledy pobavila vás? Dajte tip ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, youtube.com, David
Odporúčame