Komplikujú vám pohyb zdravotné ťažkosti? Alergia na cvičenie naozaj existuje!

Kýchanie

photl.com

Pravidelné cvičenie je nielen prostriedkom na zhadzovanie prebytočných kíl a zvyšovanie kondície, ale tiež účinným nástrojom, ako zrelaxovať myseľ a dosiahnuť psychickú pohodu. S pribúdajúcimi alergénmi sa však čoraz viac ľudí stretáva s tým, že telo pri fyzickej záťaži reaguje neprimerane – sčervenie, opuchne a pasuje sa s ďalšími nepríjemnými príznakmi. Odborníci sa tak zhodujú v tom, že alergia na cvičenie už nepredstavuje len akýsi mýtus či výhovorku, ale podloženú diagnózu. Zistite aj vy, čo všetko s ňou súvisí a či niečo podobné nehrozí aj vám.

Telo sa bráni, ako vie

Ak náš imunitný systém narazí na cudzorodú látku, okamžite spustí obranný mechanizmus. Ten môže mať rôzne podoby, no čoraz častejšie sa prejavuje príznakmi, ktoré vedú k anafylaktickému šoku, a teda život ohrozujúcemu stavu. Bohužiaľ, tieto symptómy sa objavujú už aj vtedy, keď si chceme schuti zašportovať. Pocity ako pri alergickej reakcii sú síce nepríjemné, no ich spúšťačom nemusí byť samotné cvičenie. Fyzická námaha celý proces „len“ výrazne urýchli, a preto po skutočnej príčine treba dôkladne pátrať.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás vyrážky alebo hnačky? Možno máte alergiu na čokoládu


Spúšťačom je zrýchlená činnosť srdca

Na pozore by sa mali mať predovšetkým milovníci aeróbnych aktivít, medzi ktoré patrí beh, rýchla chôdza, spinning, in-line korčuľovanie, šliapanie na ekliptickom trenažéri, bežky a celý rad ďalších športov. Príkladom môže byť prípad 33-ročnej matky štyroch detí, ktorá ťažkosťami pri cvičení trpela už tesne po dvadsiatke. „Korčuľovala som s manželom na ľade a dostala som taký silný záchvat, že mi museli pichnúť epinefrín v pere, aby sa opuch zmiernil,“ spomína na jeden z mnohých zážitkov Kasia Beaver. Trvalo jej celé roky, kým spolu s lekármi prišla na to, že alergickú reakciu jej spôsobuje zrýchlený pulz. „Zakaždým, keď sa mi zvýši srdcová činnosť, dostanem záchvat. To sa odrazilo aj na mojom sexuálnom živote, ktorý bol prázdny a praktický nulový,“ vysvetlila mladá Britka.

Aké sú symptómy?

Oficiálna diagnóza alergie na fyzickú záťaž (resp. cvičenie) znie angioedém vyvolaný cvičením. V súvislosti s ním je úzko spätý pojem urtikária, ktorá sa prejavuje červeným sfarbením kože v podobe žihľavky. Medzi najčastejšie príznaky ďalej patria:

  • návaly tepla – buď v oblasti tváre, alebo hrudníka či brušnej dutiny
  • opuch – kože, ale aj slizníc (ústa, oči a podobne)
  • svrbenie – kože, očí,…
  • nauzea – pocit na zvracanie
  • nevoľnosť a závrat
  • búšenie srdca
  • dýchavičnosť – lapanie po dychu, pri opuchu slizníc dýchacích ciest môže dôjsť k anafylaktickému šoku
  • bolesti v oblasti podbruška – sú typické pre ženy v mladšom veku a môžu byť takisto jedným z príznakov alergie na cvičenie

Pokiaľ nedochádza k opuchu a začervenaniu kože a slizníc, väčšina symptómov môže byť spájaná s nedostatočnou kondíciou. V každom prípade,  pri akejkoľvek fyzickej nepohode je nevyhnutné cvičenie prerušiť a doprať srdcu pauzu.


Mohlo by vás zaujímať: Alergie klopú na dvere: Prežite ich v zdraví s overenými trikmi


Alergénom je najčastejšie jedlo

Alergická reakcia pri cvičení má najčastejšie pôvodcu v konzumácií určitých jedál, na ktoré je organizmus precitlivený. K prejavom obranného mechanizmu nedôjde hneď, ale až pri zrýchlenom pulze, ku ktorému dochádza najmä pri športe. „Lekári si myslia, že mám alergiu súvisiacu s potravinou, ale neviem akou. Testovali ma na všetky druhy. Ak by som vedela, o ktorú potravinu ide, prestala by som ju jesť,“ priblížila Kasia Beaver názor odborníkov na jej diagnózu. Ak si teda niečím podobným pri cvičení prechádzate aj vy, možno by vám okrem návštevy alergológa prospeli aj testy na intoleranciu potravín.

Pozor na horúčavu aj klímu

Okrem samotného jedla sa telo môže ťažko vyrovnávať aj s cvičením pri vyšších teplotách – napríklad počas letných horúčav alebo v neodvetraných miestnostiach. Iným športovcom zas môže ťažkosti narobiť klimatizácia (vo fitnescentre), pokiaľ na ňu nie sú zvyknutí a prúd chladnejšieho vzduchu im nerobí dobre. Príčinou alergickej reakcie pri cvičení tak môže byť viac, preto treba organizmus dôkladne sledovať.

Aká je prvá pomoc?

Pri podozrení na alergickú reakciu okamžite prerušte športovú aktivitu a robte všetko preto, aby srdcová činnosť klesla na normálne hodnoty. V taštičke so športovými potrebami by vám nemali chýbať antihistaminiká. Ak opuch, sčervenanie, svrbenie či ťažkosti s dýchaním neodznejú do 20 minút po užití lieku, vyhľadajte lekársku pomoc.


Už sa vám niekedy stalo, že ste s cvičením museli prestať kvôli alergickej reakcii? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, profimedia.sk, Johnny
Odporúčame