Koniec fotografickým nepodarkom: Zlepšite techniku a robte snímky na úrovni

Žena

facebook.com

Každý z nás už aspoň raz za život držal v rukách fotoaparát. No nie každý s ním dokáže urobiť pekné fotky. Iste, aj obyčajný „výcvak“ môže zachytiť neopakovateľný a pekný okamih, no je dobré ovládať aspoň pár pravidiel, ktoré vaše fotografie posunú o stupienok vyššie.

Drahý fotoaparát rovná sa lepšie fotky?

Obecne táto rovnica platí, aj keď z iného dôvodu, ako by ste možno očakávali. Väčšie sumy za fototechniku totiž utrácajú ľudia, ktorých fotenie baví. A ak vás čosi baví a venujete tomu čas, spravidla v tom vynikáte nad ostatnými. Preto nie je až taký dôležitý fotoaparát, ale to, čo je medzi ním a zemou – teda vy. Aj keď máte len lacný fotoaparát zo supermarketu, môžu sa vám podariť pekné snímky. Základom je poznať pár dôležitých pravidiel.

Dokonale spoznajte svoj fotoaparát

Nie je nič horšie ako keď neviete, čo s fotoaparátom robiť. Stačia horšie svetelné podmienky, či naopak jasný slnečný deň a vy neviete, ako dostať z vášho prístroja ako tak kvalitnú fotografiu. Ideálne je si doma v pokoji sadnúť a vyskúšať všetky nastavenia, režimy či situácie. Skúste urobiť pár fotografií aj pri zlom svetle – tak sami zistíte, aké nastavenie sa pre ktorú situáciu hodí najviac. Váš fotoaparát sa potom naučíte ovládať intuitívne a budete sa môcť plne sústrediť na scénu pred vami, namiesto rozmýšľania typu: „kde je ten gombík, ktorým som minule zapol blesk“. Nie nadarmo sa hovorí: „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“. Po zvládnutí ovládania sa môžete posunúť ďalej.


Mohlo by vás zaujímať: Ideálny fotoaparát na dovolenku: Ktorý je pre vás ten najlepší?


Komponujte

Prelistujte si váš rodinný album. Určite bude plný fotografií, na ktorých majú ľudia „odseknuté“ ruky zo záberu, na fotke je príliš veľa oblohy, alebo naopak priveľmi málo. Nebojte sa pri fotení aj rozmýšľať. Premyslite si kompozíciu, tých pár sekúnd navyše vás nebude stáť takmer nič. Pokojne odstúpte od objektu, ak sa vám nezmestí do záberu. Ak je naopak priďaleko, naučte sa používať priblíženie vo vašom prístroji, prípadne pristúpte bližšie.

Dobré je, ak v nastaveniach vášho fotoaparátu vypnete funkciu digitálneho priblíženia, ktoré snímky len orezáva a uberá im na kvalite. Rovnako vypnite aj digitálnu stabilizáciu, tá optická je však veľmi dobrým pomocníkom. Pri fotografiách krajiny je dobré držať sa pravidlom tretín. To znamená, že pri snímke krajiny, ak sa upriamite na zem, bude zemský povrch na dvoch tretinách a obloha na jednej. Vždy dajte dostatok priestoru každému elementu, neraz sa stáva, že obloha je len na tenkom pásiku vo vrchnej časti fotografie. Ak fotíte portrét, osoba na fotke by mala byť v centre. O rôznych metódach komponovania sa dozviete viac, ak splníte nasledujúci bod.

Študujte

Samozrejme sa nemusíte hneď zapísať do nejakého fotografického kurzu. Aj keď v tomto prípade ide o najideálnejšiu možnosť. Stačí si prečítať niekoľko článkov na internete o fotografovaní, prelistovať si niekoľko kníh, všímať si fotky ostatných. Dozviete sa tak veľa o kompozícii, svetle a podobne. Ak chcete byť v niečom dobrý, musíte o tom vedieť o niečo viac ako ostatní.


Mohlo by vás zaujímať: Obrazy aj fotografie okolo vás: Takto ovplyvňujú váš život!


Pracujte so svetlom

Svetlo, to je vlastne jediné, čo tvorí fotografiu. Bez svetla by nebolo vidno snímané objekty a fotografia by vôbec nevznikla. Naučte sa teda fotiť v jasné slnečné dni, alebo aj pri zlom osvetlení. Nebojte sa počkať na lepšie svetlo, keď zájde slnko za oblaky, skôr či neskôr sa zase ukáže.

Dobré je naučiť sa efektívne používať blesk. Dobrou radou je naučiť sa ho používať takpovediac obrátene. Ak sa dá, v noci s ním nefoťte. Vrhá príliš silné svetlo a často objekty v popredí osvetlí až priveľmi, zatiaľ čo pozadie fotky sa bude topiť v tme. Zvoľte radšej nočný režim, alebo zvýšte citlivosť na svetlo a dajte fotoaparát na pevnú podložku, ideálne statív. Naopak, blesk použite aj v slnečné dni. Ostré poludňajšie slnko, napríklad pri portrétoch, vrhá veľmi kontrastné tiene. Tie dokážete zjemniť práve použitím blesku. Ak fotíte krajinu a chcete sa dopracovať k pekným obrázkom, využite takzvanú zlatú hodinku. Ide o hodinu po východe slnka a hodinu pred západom slnka. Vtedy sú tiene najmäkšie a najdlhšie. Na záver nám ostáva azda najzákladnejšie pravidlo.


Mohlo by vás zaujímať: Cena, funkcie alebo výdrž: Nájdite ten pravý telefón práve pre vás


Foťte

Je úplne jedno kde, kedy a čo. Jedine fotením získate skúsenosti a vaše fotky začnú vyzerať stále lepšie. Teraz je na to priam ideálna doba. Začína jeseň, najfotogenickejšie ročné obdobie. Jasná obloha, dobrá viditeľnosť a pestrosť farieb pripravia vašim fotkám neopakovateľnú kulisu. V tomto období sa aj hory zdajú byť bližšie, ideálne na fotenie krajiniek. Rôzne farby lístia, žltá, červená a zelená, budú dominovať vašim snímkam. Aj v mestách má jeseň neopakovateľné čaro: ranná hmla v uličkách mesta, to najideálnejšie svetlo z celého roka, sýte farby. Využite jeseň na to, aby sa stala vašou najlepšou učiteľkou fotografovania. Nezabudnite  ale na jednu vec, ktorú musíte pri snahe o dobré fotky spĺňať – bavte sa!


Venujete sa vo voľnom čase fotografovaniu? Aké skúsenosti máte s fotením a čo by ste poradili začínajúcim fotografom? Podeľte sa o svoje postrehy a názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, David
Odporúčame