Konizácia sa vykonáva čoraz častejšie: Čo všetko o nej potrebujete vedieť?

Operácia

thinkstockphotos.com

Konizácia síce nie je náročný chirurgický zákrok, avšak počet žien, ktoré ju musia podstúpiť, je z roka na rok vyšší. Problémom, ktorý je s ňou spojený nie je ani tak samotný výkon, ale najmä 6 týždňový šetriaci režim, ktorý je po operácii potrebné poctivo dodržiavať. Ako sa tento zákrok vykonáva a kedy je potrebný, poradí gynekologička MUDr. Claudia Čuboňová.

Rovnaký zákrok pre rodiace aj nerodiace ženy

Ak u vás preventívna gynekologická prehliadka odhalila zmeny na krčku maternice, vaša gynekologička, alebo gynekológ vás môžu podľa závažnosti situácie odoslať na konizáciu. „Konizácia je malý operačný výkon, kedy sa odstráni časť čípku maternice v tvare kónusu. Výkon je rovnaký u nerodiacej aj rodiacej ženy. U nerodiacej ženy do tridsať rokov sa podľa výsledku onkocytologického steru čaká a kontroluje ster. Imunita ženy do tohto veku jednoducho lokalizuje a zničí HPV vírus,“ vysvetľuje MUDr. Claudia Čuboňová z gynekologickej ambulancie PrimaGyn v Čadci.


Mohlo by vás zaujať: Obávaná kolonoskopia v praxi: Ako prebieha a na čo sa treba pripraviť?


Nebezpečný HPV vírus

Na základe viacerých klinických štúdií bolo preukázané, že vírus HPV (Human papillomavirus), ktorým sa môže nakaziť každá pohlavne aktívna žena, spôsobuje rakovinu krčka maternice, resp. zmeny na krčku maternice, ktoré sa zisťujú práve kontrolným sterom počas preventívnych prehliadok. Existuje až 118 druhov vírusu HPV, vyskytujúcich  sa bežne okolo nás, no len 40 typov sa prenáša pohlavne, z nich 18 je karcinogénnych. Udáva sa že až 80% ľudí v živote prekoná vírus HPV. V súčasnosti sa dá proti niektorým jeho nebezpečným typom očkovať, avšak toto je najlepšie uskutočniť u mladých dievčat, ktoré ešte nezačali pohlavne žiť. Očkovať sa však môžu aj pohlavne aktívne ženy. Konizácia môže byť indikovaná na základe zmien na krčku maternice, ktoré môžu, ale tiež nemusia byť vyvolané týmto vírusom. Väčšinou je však príčinou zmien na krčku práve vírus HPV.

Po 30-tke sa situácia mení

Do tridsiateho roku života ženy je dokázané, že jej prirodzená imunita dokáže rozpoznať a sama zlikvidovať HPV vírus. Avšak po tejto vekovej hranici sa percento úspešnosti prirodzenej imunitnej odpovede na HPV vírus znižuje. Aj preto je rozdiel v liečbe a kontrole pacientky pod a nad touto vekovou hranicou. „U ženy po tridsiatke už imunita menej rozpozná HPV vírus a teda je tendencia, že vírus začne bunky čípku maternice modifikovať a tieto bunky sa môžu malígne zvrhnúť. Preto podľa nálezov je čas vyčkávania zásadne kratší,“ ozrejmuje špecialistka, MUDr. Čuboňová, ktorá sa venuje aj detskej gynekológii.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ako tento zákrok prebieha?

Konizácia je krátky zákrok, ktorý aj s narkózou trvá zhruba 30 minút. Preto je možné ho absolvovať aj na špecializovaných pracoviskách formou jednodňovej chirurgie, kde vás prepustia pár hodín po zákroku. Vykonáva sa aj v štátnych zariadeniach, kam vás väčšinou príjmu deň pred operáciou a domov odchádzate nasledujúci deň po výkone, v nemocnici teda strávite 2 noci. „Konizácia sa najčastejšie vykonáva elektrokoagulačnou slučkou. Pri nej sa zároveň reže aj zastavuje krvácanie,“ hovorí odborníčka.

V krátkodobej anestézii, aj lokálnom znecitlivení

Dnes si už môžete vybrať, kde a ako zákrok podstúpite. Či zvolíte zákrok pod narkózou, alebo iba v lokálnom znecitlivení a to, či si vyberiete klasickú nemocnicu, alebo súkromné pracovisko jednodňovej chirurgie, je len ne vás. „V súčasnej dobe je najrozšírenejšia ELKO metóda (elektrokoagulačnou slučkou). Najčastejšie sa vykonáva v krátkodobej anestézii, ale v súkromných centrách aj v lokálnom znecitlivení. Pri lokálnom znecitlivení môže pacientka odísť domov po krátkej observácii v ambulancii a nepotrebuje interné predoperačné vyšetrenie. Po konizácii je pacientka obyčajne práceneschopná, tak sa musí hlásiť na gynekologickej ambulancii. Vyšetrenie je však vhodné až po 4-6 týždňoch podľa kliniky pacientky. Podľa histológie z konizátu sa potom observuje pacientka v intervale od pol roka do roka,“ udáva odborníčka na gynekológiu.


Mohlo by vás zaujať: Krvné zrazeniny v žilách a tepnách môžu zabíjať: Ako rozoznať nebezpečenstvo?


6 týždňov sa šetrite

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že konizácia je jednoduchá a nenáročná operácia, ktorá trvá len chvíľu, opak je pravdou. Rana, ktorá po nej totiž zostáva si vyžaduje skutočne pedantnú liečbu a pokoj. Žena po konizácii si musí na seba dávať pozor (úlohu hrá aj pomocná ruka príbuzných), nesmie nič dvíhať, pozor si musí dávať na zohnutie, čupnutie, ťahanie (napr. pri obúvaní topánok atď) či iné činnosti, ktoré spôsobujú napínanie svalov v spodnej časti brucha. „Po zákroku sa odporúča ako po každej operácii mať „kľudový“ režim 6 týždňov – nemať pohlavný styk a nekúpať sa. Krvácanie môže byt slabučké cca 14 dní, ale nemusí byť ani žiadne. Menštruácia sa dostaví normálne ako žena očakáva, pričom môže byť o niečo silnejšia. Najčastejšia komplikácia je silné zakrvácanie a zápal,“ vysvetľuje MUDr. Čuboňová.

Stav sa ňou nemusí definitívne vyriešiť

Ani po podstúpení konizácie ešte nemáte vyhrané. Ak poškodené bunky (čo sa ukáže po preskúmaní odobratej vzorky z krčka) presahujú odobratú časť, musí sa podstúpiť rekonizácia, resp. iný postup podľa výsledkov z histológie, ktorý určí váš lekár. „Pri konizácii nemáte nikdy isté, že stav je vyriešený! Preto musíte pravidelne chodiť na preventívne prehliadky, alebo podľa nálezu aj každého pol roka. Ochrana proti HPV infekcii je jedine pohlavná zdržanlivosť. Podpora imunity je už sekundárna starostlivosť, ale organizmus by si s infekciou mal sám poradiť, pokiaľ imunita nie je oslabená,“ uzatvára tému MUDr. Claudia Čuboňová z gynekologickej ambulancie v Čadci.


Máte vlastné skúsenosti s konizáciou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame