Kontroverzná sója: Skvelá potravina, alebo potenciálny škodca?

Sója

freedigitalphotos.net

Ešte pred pár rokmi sa o sóji hovorilo ako o malom zázraku, ktorý je bohatý na bielkoviny a navyše rýchlo zasýti. V súčasnosti sa diskutuje o tom, či nášmu telu naozaj prospieva. To, či je táto strukovina naozaj zdravá, však záleží v prvom rade od jej spracovania a ak ju nenahrádzate ako hlavný zdroj živín, nemáte sa čoho báť.

Nebíčko v papuli pre bylinožravcov

Sója, ktorú Číňania jedia vo veľkom už viac ako päť tisíc rokov, má tiež prívlastok „mäso Ázie“. Obyvatelia najľudnatejšej krajiny sveta z nej pripravujú chutné pokrmy ako tempeh, natto, miso či tamari. Obľúbená pochúťka východných národov je bohatá na kvalitné oleje a tuky s obsahom lecitínu a vitamínu E a tiež aminokyseliny, ktoré sú pre náš organizmus nesmierne dôležité. Pre množstvo bielkovín ju ocenia všetci tí, ktorí trpia chronickou únavou, stratou motivácie, pocitom úzkosti a nervozitou, ale v prvom rade vegetariáni. Práve táto potravina totiž obsahuje všetky látky, ktoré sa za normálnych okolností nachádzajú iba v mäse. Pravidelnou konzumáciou sa podporuje naša schopnosť sústrediť sa, zlepšuje sa nám zrak, zvyšuje libido a vyrovnáva hladina cholesterolu. Tiež sa odporúča pri chudnutí a poruchách obličiek. V súvislosti so sójou nehovoríme iba o tofu – môžeme ju prijímať aj vo forme bôbov, mlieka, vločiek, oleja, omáčky či múky. Všetky jej podoby však pre organizmus nie sú rovnako dobré.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pomáha pri rakovine, cukrovke aj chudnutí: Skúsite alkalickú stravu aj vy?


Odvrátená strana mince

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí a inak to nie je ani v prípade sóje. Všetko však záleží od jej spracovania, keďže v surovom stave obsahuje toxické látky, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú. Pre telo je problémové jej chemické zloženie a prírodná chemikália izoflavín, ktorá sa správa podobne ako ženský hormón estrogén. Dva poháre sójového mlieka denne vám kvôli tejto látke môžu za mesiac škaredo rozhádzať váš menštruačný cyklus.

Ak sa chcete vyhnúť zdravotným komplikáciám, prijímajte fermentovanú sóju, z ktorej boli odstránené antinutričné faktory. Vhodnými a navyše chutnými sú v tomto prípade syry tempeh, natto či miso. Naopak, nefermentované výrobky, ako sójové tyčinky, omáčky, múka, krupica, ale i mlieko, nepriaznivo pôsobia na funkciu štítnej žľazy, oslabujú náš imunitný systém, znižujú plodnosť a môžu viesť až k poškodeniu mozgu.

Pri týchto výrobkoch zvýšte opatrnosť

  • Sušené sójové mäso: Ide o stopercentne odtučnenú sójovú múku, ktorá vzniká pražením bôbov a ich lisovaním a podľa odborníkov na výživu v nej zostáva množstvo toxínov
  • Sójové sladkosti: Hoci pre celiatikov predstavuje jednu z mála maškŕt, na ktorých si môžu s čistým svedomím pochutnať, pre žalúdok to znamená ťažko stráviteľný balvan. Cukrovinky sú až z jednej tretiny tvorené sójovou múkou alebo krupicou a tyčinka navyše obsahuje cukor, ktorý zhoršuje trávenie.
  • Sójové mlieko: Opatrní by ste mali byť pre vysoký obsah prírodných hormónov fytoestrogénov. Občas si ho nalejte bez akýchkoľvek výčitiek, pretože lekári nepotvrdili, že konzumácia mlieka má negatívny vplyv na činnosť štítnej žľazy. Preháňať to s ním však rozhodne netreba.
  • Sójová omáčka: Neodmysliteľná prísada mnohých jedál má v sebe až päť éčok a keď si prečítate etiketu, jej zloženie nič dobré nesľubuje. Priemyselne vyrobené sójové omáčky navyše škodia deťom, u ktorých môžu pri konzumácii vo vyššom množstve vyvolať pre obsah glutamátov hyperaktivitu. Ak sójovú omáčku, voľte čo najprírodnejšiu verziu bez glutamánu a éčiek – možno ju dostať už aj v slovenských obchodoch, aj keď je o niečo drahšia.
  • Alaburky: Na prvý pohľad vynikajúca náhrada pre ľudí, ktorí sú alergickí na lieskovce alebo arašidy. Ide však o pražené sójové bôby, ktoré sú ťažko stráviteľné, preto ich jedzte s rozumom.

Tiež by vás mohlo zaujať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Postrach menom genetická modifikácia

Pomerne dosť často sa v súvislosti so sójou spomína aj problematika genetickej modifikácie – práve sója je spolu s kukuricou plodinou, ktorej GM forma je dovolená. Na Slovensku sa zatiaľ produkty z GM sóje zrejme vo veľkom nevyskytujú, aj keď je fakt, že sója dovážaná napríklad z USA môže byť geneticky modifikovaná, ide však zrejme o zlomové množstvá – napríklad v šunke. Výrobok však musí byť označený ako „GMO“ keď obsahuje viac ako 0,9 % geneticky modifikovanej plodiny.


Máte radi sóju? V ktorých podobách si ju vychutnávate najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame