Konzumujete dostatočné množstvo rýb? Toto sú ich hlavné zdravotné benefity

Losos

pixabay.com

Viete že sú zdravé, no aj tak radšej siahnete po červenom mäse? Ryby by ste mali konzumovať nielen pri štedrovečernej večery, ale aj po zvyšok roka.

Ryby sú známym zdrojom proteínov s nízkym obsahom tukov a majú výborný vplyv na zdravie človeka. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny, označované ako „dobré“ tuky, ktoré ľudské telo nedokáže vyprodukovať vo veľkom množstve. Pravidelná konzumácia rybieho mäsa zaručí dostatočný príjem dôležitých látok.

Prečo sú omega-3 mastné kyseliny dobré pre zdravie?

  • Pomáhajú udržať zdravý kardiovaskulárny systém, regulujú upchávanie a zužovanie ciev
  • Zmierňujú zápal tkanív a symptómy reumatoidnej artritídy
  • Pomáhajú pri srdcovej arytmii
  • Majú pozitívny vplyv na náladu a zmierňujú psychický pokles u starších ľudí
  • Pomáhajú zlepšiť zdravie očí a zlepšujú zrak
  • Znižujú cholesterol

Omega-3, ktoré nájdeme v rybách prinášajú najvýraznejšie zdravotné benefity. Medzi druhy rýb, ktoré majú vysoký podiel týchto kyselín, patrí losos, arktická makrela, sardinky, ančovičky, pstruh dúhový a tuniak.


Mohlo by vás zaujímať: Losos, sumec alebo pstruh: Ako často jesť ryby a ktorá je tá najzdravšia?


Dôležité vitamíny a minerály

Ďalšie kľúčové živiny, ktoré sa nachádzajú v rôznych druhoch rýb, sú selén, jód a vitamín D. Selén pomáha udržiavať zdravý imunitný systém a funkciu štítnej žľazy, ako aj zlepšiť kondíciu vlasov a nechtov. Jód zlepšuje kognitívne funkcie mozgu a štítnej žľazy.

Vitamín D je nazývaný tiež slnečný vitamín, keďže je tvorený v koži za prítomnosti slnečného žiarenia. Nedostatok vitamínu D je však v Európe čoraz väčším problémom. Keďže má veľa dôležitých úloh v tele, vrátane zlepšovania funkcie svalov, imunitného systému a zdravých kostí a zubov, je dobré konzumovať ho v strave.

Zdroj bielkovín

Ryby sú skvelým zdrojom bielkovín. Rôzne druhy sa od seba líšia, ale v priemere ryby poskytujú približne 19,5 g bielkovín na 100 g. Tie zohrávajú dôležitú úlohu pri regenerácii a udržiavaní telesného zdravia. Proteíny podporujú rast svalov, dopomáhajú k zdraviu kostí a sú dôležité pre ľudí, ktorí žijú aktívnym životom.


Mohlo by vás zaujímať: Boli sme vo Švédsku a otestovali najodpornejšie jedlo sveta: Ako sme sa popasovali s legendárnou pochúťkou?


Ako sú na tom slovenské ryby?

Naše známe kapry, pstruhy a šťuky za cudzokrajnými druhmi nezaostávajú. Sú dostupné takmer počas celého roka a máte tak možnosť pripravovať jedlo z čerstvého mäsa.

Sladkovodné ryby majú síce o niečo menší obsah omega-3 mastných kyselín, zostávajú však zdravým pokrmom. Vianočný kapor je teda nielen tradičným, ale aj zdravým jedlom, ktoré by ste si určite nemali odpustiť.


Ktoré druhy rýb máte najviac v obľube vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Stanislava
Odporúčame