Kosti sú oporou nášho života: Venujte im správnu starostlivosť!

Doktor

thinkstockphotos.com

O osteoporóze mnohí odborníci hovoria ako o epidémii tretieho tisícročia. A právom. Po päťdesiatke spôsobí táto nenápadná choroba zlomeninu každému štvrtému človeku. Je síce pravda, že sú ňou viac postihnuté ženy, ale ani muži pred ňou nemôžu zatvárať oči. Tí totiž častejšie zomierajú na vážnu zlomeninu krčka stehennej kosti, ktorá je takisto spôsobená jej vplyvom.

Kosti potrebujú kvalitnú výživu

Ľudská kostra, najmä tá ženská (aj kvôli tehotenstvám a hormonálnym zmenám), je počas procesu starnutia neustále oslabovaná. Preto je  dobré, keď čovek dbá už od mladosti na dostatočný prísun živín potrebných pre jej zdravie. Jedná sa najmä o známy vápnik a vitamín D. Najznámejšou radou pre zdravé kosti, ktorú už určite všetci poznáte naspamäť, je piť veľa mlieka. No sú potraviny, kde sa ho nachádza aj niekoľko násobne viac, ako ho je v spomínanom mlieku.

Skvelými zdrojmi vápnika sú:

  • mak – obsahuje až 12 krát viac kalcia ako mlieko
  • strukoviny
  • morské ryby: najmä losos a tuniak
  • lieskovce, mandle
  • ovos
  • tofu
  • tvrdé syry
  • listová zelenina
  • sušené slivky

Mohlo by vás zaujímať: Chcete si zachovať zdravé kosti do vysokého veku? Poradíme vám, ako na to


Kosti potrebujú aj horčík

Aj napriek tomu, že kosti sa z prevažnej miery skladajú z vápnika, veľký vplyv na ich zdravie má aj iný minerál – horčík. Ten pomáha pri vstrebávaní vápnika a vitamínu D do kostí,“ hovorí Dr. Carolyn Dean, lekársky riaditeľ neziskovej výživy Magnesium Association. Okrem toho stimuluje horčík aj kalcitonín, hormón, ktorý pomáha zachovať štruktúru kostí a čerpá vápnik z krvi a mäkkých tkanív, späť do kostí. Problém je však v tom, že v súčasnosti máme málo horčíka v strave. Odporúčané je preto naložiť si na tanier morské riasy, pšeničné klíčky, otruby, orechy kešu, či mandle.

Nezabúdajte na vitamín D

V lete to máme trošku ľahšie. Slniečko nám ho dodáva prirodzene dotykom svojich slnečných lúčov. Netreba však zabúdať, že na príjem vitamínu D zo slnka nemôže byť človek natretý krémom s UV faktorom. V zime si však tento vitamín treba dopĺňať. Podľa niektorých lekárov by mal každý človek počas zimného obdobia užívať dodatkový vitamín D. Ten môžete získať prostredníctvom vajec, mliečnych výrobkov, tučnejších rýb, akými sú napríklad losos, makrela, či tuniak. Väčšina odborníkov sa zhoduje aj v dopĺňaní si vitamínu D (najmä D3 a D2) formou výživového doplnku.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Behajte, alebo si vyjdite aspoň na prechádzku

Tak ako pri nijakej inej téme týkajúcej sa zdravia, ani pri téme zdravia kostí netreba opomenúť a naopak je potrebné vyzdvihnúť dôležitosť každodennej fyzickej aktivity. Pravidelným zaťažovaním kostí, formou takmer každého aeróbneho cvičenia (najvhodnejší je beh, turistika, futbal, volejbal, aerobic, zumba – jednoducho všetky športy, ktoré vykonávate v pohybe postojačky, teda napríklad nie plávanie či bicyklovanie), sa kosti stávajú odolnejšími, pevnejšími a sú odolnejšie aj vďaka silnejším svalom, ktoré športom docielite. Zostaňte preto v každom veku tak aktívny, ako sa len dá.

Pozor na niektoré lieky a alkohol

Alkohol bráni vitamínu D aby pracoval tak ako má a jeho požívaním teda vedome poškodzujete svoj pohybový aparát. Taktiež to môžu robiť aj niektoré lieky, pozor by ste si mali dať napríklad vtedy, ak užívate kortikosteroidy, antidepresíva, lieky na zníženie cukru v krvi, či lieky proti záchvatom. Niektoré lieky zabraňujú správnej funkcii horčíka v organizme, a tiež zabraňujú vstrebávaniu vápnika do kostí.


Akými spôsobmi dodávete svojmu telu vápnik vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame