Kozí, ovčí či kravský: Zistite, ktorý tvrdý syr je najzdravší a prečo

Syr

pixabay.com

Slováci nakupujú v porovnaní s európskym priemerom výrazne menej syrov. Kým priemerný Európan spotrebuje v priemere 19 kíl syru ročne, Slováci približne len 9. Je to aj napriek tomu, že tvrdý syr dokáže rýchlo zahnať vlčí hlad, zabraňuje osteoporóze a jeho žutie pomáha chrániť zuby pred zubným kazom.

Tvrdý syr je súčasťou zdravej stravy

K najväčším konzumentom tvrdého syru patria Gréci a Francúzi. Spolu so zeleninou tvorí základ ich stravy. Niektoré výskumy naznačujú, že práve vďaka častému jedeniu zeleniny a syru sa dožívajú tak vysokého veku. Francúzi dokonca podávajú tvrdý syr po každom obede aj večeri, pretože ho považujú za najlepší a najzdravší dezert. Takisto ho často používajú do šalátov, na vyprážanie alebo pri zapekaní mäsa.


Mohlo by vás zaujímať: Lahodné syry na vašom stole: Ako ich skladovať, aby vydržali dobré čo najdlhšie?


Netreba to preháňať

Tvrdé syry sú výborným zdrojom vápnika, horčíka, zinku, fosforu, vitamínov A, B, D a E, ale aj iných látok. Dospelý človek by mal preto denne zjesť približne sto gramov. Na druhej strane nie je dobré toto množstvo preháňať.

Niektoré druhy môžu obsahovať rôzne nezdravé pridané látky, tuky a veľa soli, ktorá sa používa na konzerváciu. Ich častá konzumácia potom môže zaťažiť obličky alebo zvyšovať krvný tlak. Zloženie týchto syrov si preto radšej vždy skontrolujte a buďte striedmi.

Zaujímavosť: Tavený syr sa neodporúča jesť vôbec. Ide o umelý neprírodný výrobok, ktorý obsahuje veľa éčok, fosfátov aj soli.

Kravský jeme najčastejšie

Najviac predávaným tvrdým syrom je kravský. Je síce lacnejší ako ovčí aj kozí, na druhej strane obsahuje oveľa menej vápnika, fosforu, horčíka, vitamínov A a D, trojnásobne menej vitamínov zo skupiny B a len štvrtinu zinku, ktorý je dôležitý pre zdravú pokožku, oproti ovčiemu syru. Kravskému nahráva však to, že obsahuje menej kalórii ako ovčí syr, čo oceníte, ak držíte diétu.

Zaujímavosť: Ak sa snažíte schudnúť, ideálny je eidam. Naopak, vyhýbajte sa ementálu a goude.


Mohlo by vás zaujímať: Plesnivé syry nám chutia: Môžu telu uškodiť alebo nie?


Ovčí je zlatý stred

Počet alergikov na kravské mlieko a syry stúpa. Ak patríte aj vy do skupiny ľudí, ktorým robí mlieko problém, vhodnou náhradou môže byť práve ovčí syr. Obsahuje päťnásobne viac vápnika, vitamíny B, C a aj vitamín D, bez ktorého sa vápnik nedokáže vstrebať do kostí. Jeho cena je však oproti kravskému o niečo vyššia.

Najzdravší je kozí

Ak by sme porovnali kravský, ovčí a kozí syr zistili by sme, že najzdravší a najmenej kalorický je práve ten posledne menovaný. Jeho cena je však niekedy oproti ovčiemu až dvojnásobná. Ak vám teda nevadí investovať a neprekáža vám ani netypická chuť, určite si radšej priplaťte. I keď to neznamená, že kravskému a ovčiemu syru by ste sa mali vyhýbať.

Zaujímavosť: V 100 gramoch ovčieho a kravského syru sa nachádza približne až 1500 kJ. Kozí syr je zhruba o tretinu diétnejší.


Mohlo by vás zaujímať: Syry, ktoré stoja za vyskúšanie: Ochutnali ste ich už aj vy?


Kozí má ľahšie stráviteľné tuky

Kozí syr je najzdravší nielen preto, že obsahuje menej kalórií, ale takisto má aj menej cholesterolu a tuky, ktoré sú ľahšie stráviteľné než tie, ktoré sú v kravskom a ovčom syre. Kozí syr navyše prospieva srdcu a je prevenciou Parkinsonovej choroby. Môžeme ho teda považovať za syr, ktorý spomaľuje starnutie a doslova predlžuje život.

Zaujímavosť: Kozie mlieko sa svojim zložením veľmi podobá materskému, preto syr vyrábaný z kozieho mlieka je pre ľudí ľahko stráviteľný.

Vlastnosti kozieho syru

  • zlepšuje trávenie
  • zlepšuje celkový stav imunitného systému
  • podporuje prevenciu rakoviny
  • je prevenciou Parkinsonovej choroby
  • zmierňuje nervozitu a stres
  • lieči astmu
  • pomáha pri alergiách
  • pomáha pri ochoreniach kože

Ktoré druhy syra si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame