Kozmetický zázrak našich starých materí: Vajíčko pre krásnu pleť aj vlasy

vajíčka

publicdomainpictures.net/Petr Kratochvíl

Keď krémy či pleťové masky v obchodoch neboli alebo boli pridrahé, si naše predchodkyne museli poradiť s tým čo mali. A práve vajíčka boli – a dodnes sú – súčasťou každej domácnosti. Ukrývajú v nich množstvo vitamínov, napríklad vitamíny A, D, E, B6, B12 a z minerálov vápnik, fosfor, železo, horčík, sodík či zinok. Vyskúšajte tento prírodný tip na krásu aj vy!

Masky na vlasy

Pri maskách na vlasy s obsahom vajíčka treba dodržiavať jedno pravidlo – nikdy ich nezmývať horúcou vodou. Vajíčko by sa mohlo začať zrážať a vo vlasoch by ste mali praženicu. Ak by sa vám to náhodou stalo, počkajte, kým vlasy vyschnú a následne z nich vajíčko vyčešte.

Maska proti padaniu vlasov

 • Ingrediencie: jeden žĺtok, lyžica rumu, lyžica rícinového oleja  (Podľa niektorých iných receptov stačí aj samotný žĺtok)
 • Postup: Všetky ingrediencie poriadne zmiešajte. Vmasírujte túto zmes do pokožky hlavy aspoň päť minút. Potom vlasy zabaľte do starého uteráka a nechajte pôsobiť. Minimálne pol hodiny, ale pokojne aj oveľa dlhšie (napr. celú noc). Vlasy potom umyte jemným  šampónom.

Maska na suché vlasy

 • Ingrediencie: jeden žĺtok, tri lyžice olivového oleja a dve lyžičky kávy
 • Postup: Všetky ingrediencie poriadne zmiešajte. Nechajte pôsobiť 20 minút (ideálne pod uterákom). Následne masky zmyte vlažnou vodou.

Masky na pleť

Vajíčko v sebe spája hneď dve skvelé ingrediencie –  žĺtok a bielok. Zatiaľ čo žĺtok je výborný pre jeho výživné vlastnosti, bielok dokáže pleť prekrviť, zmenšiť póry a bojuje proti vráskam. Raz za čas si niektorú z týchto masiek určite doprajte a zistite, ktorá vášmu typu pleti svedčí najepšie.   

Výživná maska pre suchú a normálnu pleť

Ingrediencie: jeden žĺtok, jednu-dve lyžičkami olivového oleja, pár kvapiek citróna

Postup: Všetko spolu vymiešame. Na pleť je ideálne naniesť nahriatu zmes (pozor však, aby sa nám nezačala pri nahrievaní robiť omeleta), ideálne plochým štetcom na tvár a pokožku hrdla. Necháme pôsobiť 15 minút. Účinok zábalu sa znásobí, ak pri zmývaní použijeme vývar z petržlenu.

Výživná žĺtková maska

 • Ingrediencie: žĺtok a niekoľko kvapiek rastlinného oleja (olivového, slnečnicového)
 • Postup: Obe ingrediencie vymiešame na spôsob majonézy. Masku nanesieme na tvár a hrdlo a prikryjeme navlhčenou gázou. Necháme pôsobiť 20 minút a umyjeme teplou vodou.

Medová maska proti vráskam

 • Ingrediencie: jedna lyžička medu, bielok, 50 gramov celozrnnej múky
 • Postup: Bielok ušľahajte s medom a pridajte celozrnnú múky. Naneste v silnej vrstve na tvár a nechajte pôsobiť 20 minút.Potom umyte teplou vodou.

Snehová maska na unavenú pleť

 • Ingrediencie: jeden bielok
 • Postup: Aj samotný vyšľahaný bielok dokáže vypnúť vašu pleť. Stačí ho naniesť na pleť a nechať 20 minút pôsobiť.

Bielková maska na vyhladenie drobných vrások

 • Ingrediencie: polovica bielku a pár kvapiek citróna
 • Postup:  Ingrediencie jemne vyšľahajte a naneste na tvár, krk aj dekolt. Ľahnite si a nechajte masku pôsobiť 10 minút. Potom pleť umyte studenou vodou. Následne je vhodné pleť chvíľu masírovať froté handričkou. Túto masku si doprajte maximálne raz za dva týždne.

Občerstvujúca hydratačná maska

 • Ingrediencie: lyžica šťavy z čerstvých uhoriek, lyžica sladkej smotany, dve bielka
 • Postup: Zmiešame uhorkovú šťavu so smotanou a pridáme sneh z bielkov. Nanesieme na tvár, necháme pôsobiť 20 minút, potom odstránime vlažnou vodou.

Máte overený tip na kozmetické použitie vajíčka? Podeľte sa oň aj s ostatnými v diskusii pod článkom.

Zdroj: publicdomainpictures.net/Petr Kratochvíl, publicdomainpictures.net/Petr Kratochvíl, Viera
Odporúčame