Kožné choroby znepríjemňujú život čoraz viac ľuďom: Zistite, čo ich spôsobuje

Svrbenie

gettyimages

Pacienti s kožnými chorobami sa za ne častokrát hanbia. Preferujú dlhé rukávy aj nohavice a to napriek tomu, že je vonku teplo. Najčastejšou príčinou ich vzniku je genetika a problémy so psychikou. Dôležité je však vedieť, že väčšina týchto chorôb je neprenosná a preto sa ľuďom, ktorí ich majú, netreba vyhýbať.

Rosacea, ľudovo ružovka

Ružovka je chronická kožná choroba, ktorá postihuje najmä tvár, ale aj končatiny. Ide o nesprávnu reaktivitu ciev, ktorá sa prejavuje červenými fľakmi a pľuzgierikmi. Častokrát sa pri prvých príznakoch nesprávne považuje za akné, ekzém či alergickú reakciu na kozmetiku.

Ružovka sa nedá úplne vyliečiť, ale ani chytiť od iných ľudí. Dodnes nie je známe, čo ju spôsobuje, no vyskytuje sa len u dospelých ľudí. Návšteva lekára je potrebná už pri prvých príznakoch, aby sa nešírila ďalej po tele.

Čo stav zhoršuje: Prejavy ružovky zhoršuje korenisté a slané jedlo, plesňové syry, morské plody, alkohol, horúce jedlo, horúca voda, kúpele, emocionálny stres a rýchle zmeny teploty.

Čo pomáha: Ružovka sa dá zmierniť pomocou antibiotík, ktoré majú protizápalové účinky, ale aj laserovou liečbou či plastickou chirurgiou. Pomáha pobyt v tieni, vlažná voda a mierne teploty.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemnú lupienku môže vyvolať aj stres: Slováci ju zvyčajne neliečia


Vitiligo

Za esteticky nepríjemnú kožnú chorobu sa považuje aj vitiligo. Ide o poruchu pigmentácie, pri ktorej dochádza k postupnej strate melanocytov. Po tele sa začnú objavovať biele fľaky, ktoré sa vyskytujú najčastejšie na rukách, nohách a v oblasti tváre a krku.

Vitiligo sa nedá chytiť a i keď nebolí, zvykne potrápiť psychiku pacientov. V extrémnych prípadoch vedie až k depresiám. Prejavuje sa aj u detí, no častejšie trápi dospelých ľudí. Niektorí sa z tejto choroby dostali alebo šírenie fľakov zastavili, u iných sa choroba postupne zhoršuje. Návšteva lekára nie je nevyhnutná.

Čo stav zhoršuje: Lekári si myslia, že za zhoršením choroby môže byť psychická nepohoda. Pozor aj na opaľovanie, ktoré u niektorých stav vitiliga zhoršuje a najmä zvýrazňuje rozdiel medzi fľakmi a pokožkou. Fľaky sa totiž nikdy neopália. 

Čo pomáha: Liek na vitiligo zatiaľ neexistuje, keďže príčiny jeho vzniku sú stále veľmi nejasné. Pomáha však fototerapia, pravidelné užívanie betakaroténu, rôzne masti, ale aj ihlová terapia.

Svrab

Ďalšou rozšírenou kožnou chorobou je svrab, ktorý je infekčným parazitárnym ochorením, ktoré postihuje ľudí v každom veku. Prejavuje sa nepeknými zákožkami, ktoré svrbia. Mnohí si myslia, že táto choroba sa vyskytuje len u bezdomovcov, no pravdou je, že sa môže vyskytnúť všade, kde žije viac ľudí pokope. Výnimkou nie sú domovy dôchodcov, nemocnice či sociálne zariadenia. Častokrát sa táto choroba prenáša sexuálnym stykom. Potrebná je okamžitá návšteva lekára.

Čo stav zhoršuje: Ak sa pacientovi predpíše masť, mal by si ňou natierať celé telo. Ak tak neurobí, liečba je neúčinná a stav sa môže zhoršovať. Na každom nenatretom mieste totiž zákožky prebývajú ďalej.

Čo pomáha: Svrab sa väčšinou tlmí antihistaminikami a natieraním masti či krému, ktoré svrab liečia. Pozitívom je, že sa dá úplne vyliečiť, ako jeden z mála kožných ochorení.


Mohlo by vás zaujímať: Svrbí vás celé telo a šúpe sa vám koža? Tu sú tipy na boj so zákernou psoriázou


Psoriáza, ľudovo lupienka

Dobre známou a často vyskytujúcou sa kožnou chorobou je lupienka. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje kožu, no v niektorých prípadoch zasiahne aj kĺby. Najčastejšou príčinou lupienky je dedičnosť. V ostatných prípadoch ju spôsobili infekcie, poškodenie kože či dlhodobý stres. Táto choroba je nevyliečiteľná, no jej prejavy sa dajú udržiavať pod kontrolou. Návšteva lekára je nevyhnutná.

Čo stav zhoršuje: Lupienku zhoršuje chlórová voda, potenie, letné horúčavy a stres.

Čo pomáha: K zlepšeniu zdravotnému stavu prispievajú tabletky, injekcie alebo liečba ultrafialovým svetlom. Takisto pomáhajú kúpele a slaná voda.


Aké skúsenosti s kožnými chorobami máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka
Odporúčame