Kožné ťažkosti počas leta: Ako si jednoducho poradiť so zapareninami a otlakmi?

Otlaky

gettyimages

Počas leta na nás číha niekoľko nástrah – od otravného hmyzu, cez nebezpečné slnečné žiarenie až po prílišné potenie. Viac ako inokedy sme práve v tomto období vystavení kožným ťažkostiam, ktoré majú lokálny charakter a dokážu sa objaviť aj na zdravej pokožke v priebehu pár hodín.

Stačí kúsok nepozornosti, nevhodná obuv alebo oblečenie a musíme sa popasovať s bolestivými otlakmi a pľuzgiermi, nepríjemnými zapareninami, alebo ošúchanými stehnami. Predstavíme vám základné postupy a rady, ako si pomôcť v situácii, keď koža dostala zabrať viac, ako si zaslúžila.

Ošúchané stehná

Ženy so širšími stehnami tento problém dôverne poznajú. Nemusia mať ani nadváhu, stačí typicky ženská postava. Je ťažké zriecť sa počas leta atraktívnych sukní a šiat, a tak ste ochotné podstúpiť aj občasné trápenie v podobe do krvi podráždenej kože. Ak nemáte medzi stehnami povestnú “medzeru”, koža na stehnách sa o seba trie a pod vplyvom tepla a potu je silne iritovaná.

Dá sa tomu predchádzať. Stačí si stehná pravidelne natierať tuhým antiperspirantom, ktorý nezaberie ani veľa miesta v kabelke. Ak už k začervenaniu a rozdráždeniu kože dôjde, majte v lekárničke po ruke detský tekutý púder proti zapareninám. Pokožku upokojí a urýchli jej hojenie.


Mohlo by vás zaujímať: Stop boľavým chodidlám: Zbavte sa otlakov a pľuzgierov a získajte späť ľahký krok


Otlaky na chodidlách a pätách

Na prvý pohľad pohodlné sandále môžu po niekoľhodinovom nosení spôsobiť odreniny a otlaky, ktoré sa objavia v miestach, kde sa remienky obuvi obtierali o holú kožu. Ak máte obuv s plnou pätou obutú na bosé chodidlo, riskujete navyše aj vznik pľuzgierov.

Tie sa netýkajú len novej obuvi, prekvapiť môžu aj v obľúbených topánkach. Stačí, ak sa noha viac spotí alebo mierne opuchne. Ako vznikajú pľuzgiere? Pod vplyvom silného trenia sa vrchná časť pokožky oddelí od spodnej vrstvy a vzniká “vrecko”, ktoré sa naplní čírou tekutinou.

Postup je nasledovný. Pľuzgier treba vydezinfikovaniou ihlou prepichnúť, tekutinu vytlačiť a poškodenú kožu ošetriť. Staré mamy používali pálenku, na urýchlenie hojenia pomáha aj gél z vnútra listu aloe vera, vrstva medu, list skorocelu priložený na ranu alebo kolieska cibule či cesnaku, ktoré môžete na vytlačené pľuzgiere priložiť aj cez noc. Rany spôsobené topánkami by sa mali iba priedušne prelepovať, aby ste predišli mokvaniu a následnej infekcii. A určite si najbližšie dni neobúvajte tie isté topánky, ktoré ich spôsobili.

Podráždená vlasová pokožka

Zmes potu, prachu a znečistenia dráždi a vysušuje vlasovú pokožku, ktorá začne štípať, svrbieť a zbytočne vás znervózňovať. V lete sa takémuto občasnému spoteniu nedá vyhnúť, preto, ak k nemu dôjde, urýchlene po príchode domov svoje vlasy, pokožku na zátylku a čele umyte a ošetrite prípravkom s obsahom panthenolu. Ten sa pridáva do množstva kvalitnej vlasovej kozmetiky, pretože dokáže upokojovať podráždenú vlasovú pokožku a prinavrátiť jej optimálnu rovnováhu. Nepríjemné svrbenie hlavy dokáže zmierniť aj oplachovanie vlasov a pokožky hlavy obyčajným harmančekovým výluhom.


Mohlo by vás zaujímať: Pripravte nohy na letnú sezónu: Nech v sandáloch vyzerajú na jednotku


Zapareniny na intímnych miestach

Spotená koža, ktorá navyše i bolí, neobchádza ani intímne miesta – oblasť genitálií, triesla a u žien aj pokožku pod prsiami. Najväčším zlom sú počas leta tesné syntetické materiály spodnej bielizne. Avšak ani čistá bavlna na celom tele vám nezaručí, že po trojhodinovej ceste v dopravnom prostriedku nevystúpite spotení ako myš s nepríjemnými pálivými pocitmi.

Tieto ranky sa hoja dlhšie. Aký postup vás čaká? Zapareniny očistite čistou vlažnou vodou a nechajte voľne usušiť. Najbližšie dni používajte iba priedušnú bavlnenú bielizeň. Pokožka na intímnych miestach je dráždená už len samotným pohybom a navyše je tenká, takže neznesie ani dezinfekciu silným alkoholom.

Na upokojenie podráždenia sa osvedčili prírodné masti s obsahom kamiliek (harmančeku), nechtíka, aloe vera a klasika – tekuté zásypy, ktoré na mieste vydržia dlhšie ako púdre. Veľmi dôležitá je dôkladná osobná hygiena – stopy moču alebo stolice pôsobia silne dráždivo a zvyšujú riziko infekcie.

Ak sa týchto ťažkostí nedokážete zbaviť svojpomocne ani po niekoľkých dňoch a rana mokvá, znížte príjem cukru v strave, zabudnite na cigarety a alkohol a vyhľadajte lekára, ktorý vám predpíše účinné antibiotické alebo kortikoidné masti, podľa charakteru kožného problému.


Poznáte účinné tipy ako si poradiť so spomínanými kožnými ťažkosťami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame