Kráľovná kuchyne cibuľa: Ktorý druh najviac vyhovuje vám?

Cibuľa

freedigitalphotos.net

Hoci ste si možno mysleli, že cibuľa je veľmi jednoduchá surovina, opak je pravdou. Má viacero druhov a pravý gurmán vie oceniť uplatnenie i pozitívne vlastnosti každého z nich. Jednotlivé druhy cibule sa líšia v chuti, textúre i farbe. Vedeli ste, že v Egypte bola uctievaná? Symbolizovala večnosť a nesmela chýbať na žiadnej hostine ani na obetnom oltári, dokonca ju ukladali aj do hrobky faraóna. Aký druh cibule obľubovali starovekí Egypťania sa už možno nedozvieme, no môžete zistiť, ktorý najviac vyhovuje vám.

Žltá cibuľa

V našich končinách je pravdepodobne najrozšírenejším druhom žltá cibuľa. Využitie nachádza v teplej i studenej kuchyni a delí sa na jarné a jesenné odrody. Jednou z jej predností je vyrovnaná trpko sladká chuť, ktorá varením stráca na intenzite. Žltá cibuľa zvyčajne dosahuje veľkosť päste. Šupka je pomerne tvrdá a jednotlivé vrstvy sú šťavnaté a mäsité. Platí pravidlo, že čím je mladšia, tým je pikantnejšia.

Červená cibuľa

Obľúbená je takisto červená cibuľa, ktorá okrem typickej purpurovočervenej farby vyniká aj väčším množstvom účinných látok ako jej príbuzné. Najlepšie chutí v surovom stave, a preto je vhodná najmä do šalátov. Varením prichádza o lákavé sfarbenie, preto ho neodporúčame. Príliš intenzívna chuť sa dá odstrániť aj tým, že ju pred podávaním namočíme do vody.

Biela cibuľa

Biela cibuľa je zvyčajne ostrejšia ako žltá, a pravdepodobne preto je rozšírená najmä v Mexiku.V štátoch Južnej Ameriky tvorí základ takmer každého jedla a svojou chuťou vie presvedčiť nejedného gurmána i v iných častiach sveta. Jednotlivé vrstvy cibule sú jemnejšie a tenšie, ako u ostaných druhov a často sa podáva mletá, najmä ako súčasť surovej salsy a čatní.


Mohlo by vás zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Šalotka

Má vyšší obsah cukru a hodí sa predovšetkým na priamu konzumáciu, no použiť ju môžete aj v bežnom varení, ak neobľubujete intenzívne príchute tých ostaných. Šalotka je vlastne poddruh cibule, ktorý po odstránení vrchnej šupky tvorí niekoľko menších cibuliek. V svetovej kuchyni sa využíva niekoľko typov. Najchutnejšie sú ružové francúzske šalotky. Málo pikantné a veľmi voňavé. Holandské sú najbežnejšie, hodia sa najmä do omáčok. Thajský typ je intenzívne štipľavý a tvorí súčasť koreniacich zmesí.

Perlovka

Prechod medzi cibuľou a pórom tvorí perlovka. Nie je síce vhodná na dlhšie skladovanie, ale nemusíte ju lúpať, a preto si zachováva maximum živín. Naložená v sladkokyslom náleve je považovaná  za lahôdku.

Jarná cibuľka

Napriek všeobecnému presvedčeniu, že jarná (známa aj ako lahôdková) cibuľka je osobitným typom tejto zeleniny, nie je to tak. Dokážete si ju vypestovať prakticky z akéhokoľvek druhu, ak úrodu zozbierate včas (do ôsmich týždňov od výsevu). Má veľmi jemnú chuť a hodí sa do šalátov i na varenie, ale dlho nevydrží. Odporúča sa rýchla konzumácia.


Mohlo by vás zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Kupujte s rozumom

Niektorí z vás majú doma záhradky, v ktorých si vedia vypestovať vlastnú chutnú a zdravú cibuľu, ktorej sa tá z obchodu kvalitou zďaleka nevyrovná. Ak však takúto možnosť nemáte, nezúfajte. Postačí sa pri nákupe riadiť jednoduchými pravidlami. Vyberajte si len pevné hlávky, poťažkajte s ich (nesmú byť príliš ľahké). Vyhnite sa jemným, mäkkým i tým, ktoré majú silnú cibuľovú arómu skôr, než ich ošúpete. Tieto vlastnosti svedčia o tom, že cibuľa je stará.

Ako ju skladovať?

Cibuľa je náročná na skladovanie. Ak jej nedoprajeme vhodné podmienky začne hniť a z krásnej úrody sa dlho tešiť nebudeme. Pripraviť ju na zimné obdobie môžeme dvoma spôsobmi. Pri prvom odstránime všetky nadzemné časti i korienky a poukladáme ju do nízkej prepravky. Odložíme ju do suchého priestoru, ktorý budeme často vetrať. Teplota je taktiež dôležitá, a preto dávame pozor, aby neklesla do mínusových teplôt. Druhý spôsob vám okrem chutnej cibule poslúži aj na dekoračné účely. Jednotlivé hlávky zapletieme do vrkoča a zavesíme ich na stenu.


Máte radi cibuľu? Ktoré jej druhy vám chutia najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Ľudmila
Odporúčame