Krása podľa rád našich babičiek: Ktoré naozaj fungujú a ktoré radšej neskúšať?

Babička

thinkstockphotos.com

V posledných rokoch zaznamenávame návrat k starým dobrým múdrostiam našich starých mám – a to v rôznych oblastiach života. Určite ste už aj vy niektoré zaručené recepty s menším či väčším úspechom vyskúšali. Ktoré z nich našej kráse naozaj prospejú a ktoré naopak prezradili francúzski odborníci.

S olejom pri opaľovaní opatrne

Že mrkvový olej prispieva k opálenému vzhľadu pokožky, je síce pravda, ale pozor! Mrkvový olej, rovnako ako ten olivový, skutočne urýchľuje opaľovanie. Mrkva obsahuje betakarotén, prírodné farbivo, ktoré vytvára dojem, že je pleť opálená viac, než je tomu v skutočnosti. Avšak farmaceut Thomas Kassab varuje: ,,Nie je to olej určený na aplikáciu na pokožku, môže viesť ku kožným alergiám. Ak ho primiešame k opaľovaciemu krému, rozpúšťa jeho aktívne látky, takže krém s faktorom 50 potom už len faktor 25 a menej chráni pokožku pred slnečnými lúčmi a pred starnutím.Rada: večer pred opaľovaním vždy urobte skúšku na ruke a sledujte reakciu kože. Vyhnite sa tomu, aby ste sa vystavovali slnku v hodinách, keď je žiarenie najintenzívnejšie.


Mohlo by vás zaujať: Domáce masky pre každý typ vlasov: Nájdite medzi nimi vhodnú práve pre vás


Med je skvelý – len pozor na alergie

Maska z medu hydratuje pleť. Aj táto rada je pravdivá, med ale nemôžu používať osoby, ktoré sú alergické na med alebo na peľ. ,,Med je bohatý na rôzne cukry, oligoprvky a vitamíny. Hydratuje veľmi suchú pleť a dokonale jej vyhovuje. Pre normálnu a zmiešanú pleť je vhodné ho zmiešať s jogurtom,vysvetľuje Kassab.

Kávová usadenina proti celulitíde asi nie

Je zbytočné, aby ste si na nohy nanášali kávovú usadeninu a snažili sa tak skoncovať s celulitídou. Kofeín síce pôsobí proti takzvanej pomarančovej koži, ale usadenina aplikovaná na nohy má len malý efekt. Kofeín totiž neprenikne pod kožu, uvádza ďalej Kassab.


Mohlo by vás zaujať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


Citrón? Ako na čo…

Ďalšie babičkovské rady sa týkajú použitia citróna, či už na bielenie zubov alebo na zosvetlenie vlasov. Citrón nemá na bielenie zubov žiadny vplyv, vysvetľuje dentistka Brigitte Scottoová di MaseGossinová. ,,Kyselina citrónová naopak poškodzuje sklovinu a umožňuje vstrebávať vonkajšie farbivá. Ďasná ustupujú, odhaľujú sa nervové zakončenia a to vedie k zvýšenej citlivosti na teplo či chlad,dodáva.

A citrón na vlasy? Áno, ale pozor: kyselina citrónová je voči vlasom agresívna a vysušuje ich. Rovnako ako ocot aj citrón neutralizuje vápenaté usadeniny vo vode, dáva vlasom lesk a objem, hovorí Gilles zo salónu Leonor Greyl. Pri umývaní vlasov môžete do vody na oplachovanie pridať niekoľko kvapiek citrónovej šťavy.

Žĺtkovú kúru oceníte

Vaječný žĺtok na suché a lámavé vlasy je skutočne účinný. Potrebujete vlasy ošetriť po letnom slnení? Potom je žĺtok to, čo potrebujete. Je bohatý na tuk a vlasy vyživuje do hĺbky. Podobne môže poslúžiť maska z avokáda, uvádza Gilles. Žĺtok aplikujte len na končeky vlasov a po piatich desiatich minútach opláchnite.


Mohlo by vás zaujať: Kozmetický zázrak našich starých materí: Vajíčko pre krásnu pleť aj vlasy


Na kruhy pod očami nielen uhorka

Uhorka na kruhy pod očami: to je síce pravda, ale rovnako tak môžeme použiť zemiak. ,,Na kruhy pod očami pôsobí len to, že je uhorka po vybratí z chladničky studená. Jedinou výhodou uhorky je to, že nie je kyslá a nedráždi pokožku,“ hovorí farmaceut Kassab.

Hrubá soľ ako peeling? Radšej nie

Pomôže hrubá soľ ako peeling na nohy? Nie. ,,Soľ je príliš agresívna. Môže poraniť kožu a viesť k jej poškodeniu, ba k popáleninám. Suchú kožu treba odstraňovať jemne a potom nohy natrieť hydratačným krémom,“ radí Kassab.


Ktoré zo spomínaných tipov sa najlepšie osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora ,ČTK, Le Figaro
Odporúčame