Kráska menom vianočná ruža: Ako s ňou zaobchádzať, aby jej nádhera nepovädla?

Poinsettia

thinkstockphotos.com

Vianočná ruža si čoraz častejšie nachádza miesto aj v slovenských domácnostiach. Jej krásne sfarbené červené listy skrášlia slávnostne prestretý stôl či vyzdobené okno. Svoje miesto vo vašej domácnosti si však určite nájde aj po Vianociach. Zistite, ako sa o ňu starať tak, aby vám prekvitala a zdobila váš príbytok ešte roky.

Vianočná ruža alebo Prýštec najkrajší, ako znie jej pravé meno, pochádza z Južnej Ameriky konkrétne z Mexika, kde je rozšírená tak ako u nás baza. Ide o trváci vždy zelený ker dorastajúci do výšky 1,20 m. Pre červený pigment vo svojich listoch využíval napríklad na farbenie látok. Spojenie tejto rastliny s Vianocami nemá veľmi dlhé korene – siaha len do minulého storočia. Opäť pritom ide o zvyk, ktorý sme prebrali zo Spojených štátov, kde sa Vianočná ruža v súvislosti s najkrajšími sviatkami roka teší veľkej obľube.

Pozor hneď pri prenose

Vybrali ste si v obchode tú podľa vás najkrajšiu a už sa tešíte, ako vám skrášli príbytok? Vianočná ruža pochádza z teplých krajín a na tento fakt nezabúdajte ani pri jej prenose. Ideálne je, ak sa vám chladu podarí cestou z obchodu čo najviac vyhnúť. Dožičte jej tiež ochranu niekoľkých vrstiev papiera. Po príchode domov jej doprajte čas na aklimatizáciu. Z papiera ju odbaľte až po hodinke.


Mohlo by vás zaujať: Obľúbená vianočná ruža: Ako sa o ňu starať, aby vydržala roky?


Kam s ňou?

Chcete rastlinke pripomenúť teplo domova a postaviť ju rovno nad radiátor? Pozor, to radšej nie. Sálavé teplo jej neprospieva. Vhodnejšie je postaviť ju jednoducho na skrinku či poličku ďalej od okna (kvôli studenému vzduchu počas vetrania ako aj priamemu slnku, ktoré jej tiež neprospieva). Teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod 15 stupňov.   

S vodou opatrne

Vianočná ruže je zvyknutá na pomerne suché podmienky, preto ju stačí polievať tak dvakrát za týždeň. Ak by ste ju polievali častejšie alebo priveľmi výdatne, môže sa stať, že jej zhnijú korienky a rastline by sa celkom prestalo dariť. Dopriať jej však raz za dve-tri týždne môžete hnojivo pre kvitnúce kvety.


Mohlo by vás zaujať: Ruže nie sú len krásne: Prospejú aj vášmu zdraviu


Zabezpečte kvitnutie

Chcete zabezpečiť, aby minuloročná Vianočná ruža kvitla aj tento rok? Dnes je už na to neskoro, možno však tento návod zužitkujete na budúci rok. Keďže ide o rastlinu krátkeho dňa, jej listy sa začínajú sfarbovať, keď má menej denného svetla. Asi dva- tri mesiace ju teda treba na štrnásť hodín denne izolovať od svetla – premiestniť ju do tmavej miestnosti, alebo ju navoľno zakrývať čiernym igelitovým vreckom či inak zabrániť prístupu svetla. Druhý návod hovorí, že ju treba v októbri tri až štyri týždne celkom izolovaž od svetla – dať ju do skrine alebo pod škatuľu. Nezabudnite však na polievanie.

Čo s ňou po Vianociach?

Po odkvitnutí skúste ružu zrezať asi na 15 cm a na mesiac ju umiestniť na svetlé miesto pri izbovej teplote bez polievania. Potom ju opäť začneme polievať a rastlina by mala začať rásť. Ak ju chcete presadiť, tak najlepšie do rovnako veľkého črepníka, aby sa nesústredila na tvorbu koreňov, ale listov.


Vyskúšali ste si už pestovanie vianočnej ruže? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame