Krásna a voňavá: Vypestujte si levanduľu aj na vašej terase či záhrade

Levanduľa

thinkstockphotos.com

Hoci levanduľa nerastie na Slovensku v takom hojnom množstve ako v na juhu Francúzska, v Španielsku, Chorvátsku či Bulharsku, dá sa dopestovať aj v našich podmienkach. Rastlinu s modrofialovými kvetmi si vypestujete v kvetináči i v záhradke a pri správnom uskladnení prežije aj zimu.

Z čoho levanduľu vypestujete?

Jedným z možných spôsobov sadenia levandule sú semená. Pred ich sadením je dobré dať ich na krátke obdobie do chladničky, čím sa zvýši úspešnosť klíčenia. Následne ich nasypte na vlhkú, jemne zrnitú pôdu. Môžete ich do nej trochu zatlačiť a posypať jemnou zeminou. Semienka prekryte sklom alebo igelitovým vrecúškom. Pri dostatočnej vlhkosti, svetle a teple (nad 18 stupňov) klíčenie potrvá asi 4 – 6 týždňov. Po dvoch mesiacoch môžete odstrániť sklo vrecko, ktorým ste rastlinu prekryli. Tento spôsob rozmnožovania levandule je však najzdĺhavejší a najneistejší.

Najrozšírenejší spôsob rozmnožovania levandule je pomocou odrezkov z rastliny. Takto môžete levanduľu sadiť na jar alebo na jeseň, pričom odrezok vhodný na zasadenie musí mať 8 – 15 centimetrov z vetvičky pôvodnej rastliny. Z odstrihnutej stonky pôvodnej rastliny odstráňte posledné dva rady listov a zastoknite ju do zeminy. Ak si chcete byť istí, že sa odrezok ujme, môžete použiť prostriedok na zakorenenie, no nie je to nutné. Odrezok saďte v dobe, keď je už dostatočne teplo (15 – 18 stupňov), použite nový, mladý výhonok, ktorý vypustila pôvodná rastlina. Pôdu udržujte vždy vlhkú. Takto pripravenú rastlinku udržujte v teple, ale nie na priamom slnku. Po zhruba dvoch mesiacoch by mal mať odrezok vlastné korene. Na jeseň rastlinu presaďte na miesto, kde ju budete chcieť nechať umiestnenú.


Mohlo by vás zaujať: Proti depresii aj na upokojenie: Tieto esenciálne oleje vám zaručia lepšiu náladu


Zemina a polievanie

Levanduľa obľubuje kamenistú, ľahkú a priepustnú pôdu. Ílovitá pôda je pre ňu veľmi ťažká, hoci sa dá s trochou snahy vypestovať aj v nej. Čo sa týka polievania, dostatočné množstvo vlahy vyžadujú najmä priesady a rastliny v prvom roku života. Ak je rastlina zasadená vonku, bude mať dostatočne dlhý koreňový systém, aby sa vodou zásobovala priamo zo zeme. V kvetináči ju však treba pravidelne polievať. Dajte však pozor, aby ste to s vodou neprehnali. Z nadmerného polievania môže levanduľa zhniť od koreňa.

V kvetináči alebo v záhrade?

Levanduli vyhovuje exteriér najmä v lete, pretože tam má dostatok tepla a svetla. Ak ju chcete pestovať v kvetináči, vyberte taký, ktorý bude priamo úmerný jej veľkosti, keď vyrastie. Niektoré dospelé rastliny majú priemer aj 70 – 100 centimetrov. Ak je zasadená v črepníku, potrebuje viac vody ako keby bola sadená priamo v pôde. Pri dlhšom období sucha však polievajte aj levanduľu v záhrade. Polejte ju aj vtedy, ak máte pocit, že začína vädnúť. V dome či byte jej zabezpečte dostatok svetla a tepla, za odmenu vám rozvonia váš domov.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkami k duševnej pohode: Skoncujte s priveľkou nervozitou a napätím bez liekov!


Ako ju zazimovať?

Levanduľa je trvalka, ktorá sa po jeseni uloží na zimný spánok. Ak je zasadená v črepníku, no v lete ju udržiavate na v záhrade, na zimu ju obaľte igelitovým vreckom, vrecom a položte ju na nejaké chránenejšie miesto. V kvetináči je väčšia pravdepodobnosť, že levanduľa premrzne, ako keby bola vysadená voľne v záhrade. Na juhu Slovenska, samozrejme, má na prežitie v kvetináči počas zimy väčšiu šancu. Nevnášajte ju však do vykúreného domu. V teple by sa opäť prebudila, no nedostatok svetla by jej mohol ublížiť. Ak vonku nemrzne, rastlinu pripravenú na zazimovanie môžete občas poliať.

Levanduľu zasadenú v záhrade je dobré pred zazimovaním zrezať. Jesenný rez sa robí v októbri alebo začiatkom novembra, aby bola rastlina pevnejšia a nelámala sa pod snehom. Na zimu ju môžete prikryť slamou, prípadne okolo nej nahrnúť trochu zeminy, aby ste ochránili hlavnú stonku rastliny. Rastlina zasadená v závetrí by mala bez problémov prežiť. Ak máte na jar predsa len pocit, že rastlina premrzla, zrežte ju až po zdrevnatené časti blízko zeme.

Strihanie alebo zrezávanie rastliny

Strihanie levandule neslúži len na jej tvarovanie, keďže levanduľa je poloker, ale aj na to, aby rastlina bola hustejšia a kvetnatejšia. V priebehu roka sa nemusí rezať, aj keď sa to odporúča. Na mladej rastline hneď v prvom roku zrežte jej vrch, keď presiahne 12 – 15 centimetrov. Ak ste ju sadili na jeseň, prvé zrezanie rastliny by malo byť už v máji. Rastlinu zrežte aj ak už má prvé kvety, pretože toto zrezanie podnieti rastlinu k vytváraniu nových vetví. Čím viac vetví bude mať, tým viac kvetov sa na nej neskôr objaví. Rez by ste mali pravidelne opakovať, aby rastlina nezdrevnatela.Na zdrevnatenom mieste nové výhonky vypúšťa len výnimočne.


Aké skúsenosti máte s pestovaním levandule vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame