Krásna postava aj s pribúdajúcimi rokmi? Zistite, o koľko menej musíte jesť!

žena

freedigitalphotos.net

S pribúdajúcim vekom má mnoho ľudí problém udržať si štíhlu líniu. Nie každý si totiž uvedomuje, že s pribúdajúcimi rokmi treba znižovať kalorický príjem. Zachovajte si krásnu postavu aj naďalej a zistite, koľko si toho treba oproti rokom minulým odpustiť!

Máte pocit, že cvičíte a na prechádzky chodíte tak, ako vždy, jete tiež približne rovnako a predsa sa vám na začínajú usadzovať na bruchu či v iných partiách kilá navyše? Je to celkom možné. Ideálny kalorický príjem sa totiž vekom mení. Približne do tridsiatky stúpa, potom však začína so spomaľujúcim sa metabolizmom klesať.

Asi 100 kalórií každé desaťročie

Zatiaľ čo pri rovnakom životnom štýle ste pred tridsiatymi narodeninami spotrebovali napríklad 2000 kalórií, v takej štyridsiatke vám zrejme stačí len 1800 – 1900 kalórií – a pritom sa hýbať môžete rovnako. Po päťdesiatke sa toto číslo znižuje ešte výraznejšie na okolo 1600 kalórií. Muži či fyzicky aktívni ľudia samozrejme majú vyššiu spotrebu, aj u nich však s každým desaťročím približne o 100 kalórií klesá. Príklad vývoja kalorickej spotreby človeka v sedavom zamestnaní bez veľkej fyzickej aktivity:

Pohlavie vek kalorická spotreba
Žena 19-30 2 000
  31-50 1 800
  50 plus 1 600
Muž 19-30 2 400
  31-50 2 200
  50 plus 2 000

Mohlo by vás zaujať: 7 mýtov o chudnutí: Prekuknite ich a začnite zhadzovať kilá rýchlejšie!


Riešenie je jednoduché

Ak svoj jedálniček neprispôsobíte tomuto faktu, je dosť pravdepodobné, že pomaly začnete priberať. A hoci kilo ročne znie pomerne nevinne, keď ich od štyridsiatky do päťdesiatpäťky priberiete pätnásť, máte problém. Riešenie je jednoduché. Alebo sa začnete viac hýbať a cvičiť, alebo sa musíte obmedziť pri jedení.

Koľko je 100 kalórií?

Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, čo znamená zníženie denného príjmu o 100 kalórií, uvádzame niekoľko príkladov, čoho sa za jeden deň možno vzdať – najmä z oblasti nie najzdravších potravín.

 • Približne jeden riadok čokolády
 • Malá tyčinka (napr. Milky Way, BeBe Brumík)
 • Väčšia hrsť zemiakových lupienkov
 • Jedna malá plechovka colového nápoja (250ml)
 • Približne päť kociek cukru
 • Maslo na jeden krajec chleba
 • Jeden suchý biely rožok
 • 20 gramov čabajskej klobásy – cca 5 koliesok (záleží od hrúbky)

Ak už tieto nie najzdravšie jedlá vo vašom jedálničku nemajú miesto, treba obmedzovať iné potraviny, hoci aj zdravšie. Aj tie totiž obsahujú kalórie a môžu vám pridávať na hmotnosti.


Mohlo by vás zaujať:  10 skvelých tipov na chudnutie priamo od čitateľov: Inšpirujte sa nimi aj vy


100 kalórií v cvičení

Ak sa na žiadne obmedzovanie v jedle necítite, nezostáva iné, len pridať viac fyzickej aktivity. Kalorický výdaj pri danom cvičení záleží na na hmotnosti človeka, jeho kondičke a intenzite, ktorou cvičenie vykonáva. Orientačne však môžeme povedať, koľko akej aktivity treba každých 10 rokov pridať ku stabilnému pohybovému režimu, ak nechceme priberať.

 • Cca 12 minút korčuľovania
 • Cca 12 minút tenisovej dvojhry
 • Cca 15 minút aerobiku
 • Cca 20 minút bicyklovania
 • Cca 20 minút rýchlej chôdze

Ako sa udržujete vo forme vy? Dajte tipy za zachovanie peknej postavy či schudnutie aj ostatným čitateľom v diskusii. 

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame