Krásne fotografie na dosah: Digitálne zrkadlovky nie sú len pre profíkov

Muž

freedigitalphotos.net

Digitálne zrkadlovky mali kedysi len profesionáli, amatéri k nim hľadeli ako ku drahým a nedosiahnuteľným prístrojom. Časy sa však menia a za fotoaparát, ktorý dokáže robiť o niekoľko tried lepšie fotografie ako hociktorý kompakt, nemusíte platiť tisíce eur. Pozrieme sa na štvoricu cenovo dostupných modelov z dielne Nikonu a Canonu, najrenomovanejších výrobcov u nás. Ceny uvádzané v článku budú za zrkadlovku spolu so základným objektívom, ktorý je cenovo dostupnou možnosťou nazrieť do sveta zrkadloviek.

Canon EOS 1100D: Najpriaznivejšia cena

Canon EOS 1100D

Tento model je jednou z najdostupnejších, najlacnejších aj najmenších digitálnych zrkadloviek. Ak ste si žiadnu zrkadlovku doteraz nekúpili z dôvodu ich vysokej hmotnosti, buďte bez obáv, EOS 1100D váži bez objektívu len 495 g. To je hodnota, ktorú ocenia aj nadšení turisti na svojich potulkách, kedy je cítiť každý gram navyše.

  • Telo fotoaparátu

Telo prístroja je plastové, ale pevné. Mínusom je absencia pogumovaného gripu. Rovnako nie je tento fotoaparát určený ľuďom s veľkými rukami, na ne je jednoducho príliš malý. Aj keď v porovnaní s klasickými kompaktnými fotoaparátmi ide o skutočného giganta.

  • Obrazová kvalita

Obrazová kvalita je na veľmi vysokej úrovni, hlavne ak si zvážime cenu prístroja. Snímač poskytuje rozlíšenie 12 megapixlov. Ide o mimoriadne rozumnú hodnotu, ktorá pohodlne stačí aj na tlač fotografií v rozmeroch A4 až A3. A ruku na srdce, koľkokrát už len takú veľkú fotografiu potrebujete tlačiť? Pokiaľ sa nevyžívate v detailnom približovaní fotografií na počítači, viac potrebovať nebudete. Snímač vo fotoaparáte sa navyše veľmi dobre vie vysporiadať so šumom vo fotografiách, bez väčších obáv môžete fotiť aj pri citlivosti ISO 1 600. Istou nevýhodou môže pre niekoho byť displej s menším rozlíšením ako je dnes štandard, len 230 000 bodov.

  • Video

Mnohí ocenia aj pestré doplnkové funkcie, z ktorých je najvýznamnejšou určite podpora videa. Natočiť ho budete môcť v rozlíšení 1 280 x 720 bodov pri 30 snímkach za sekundu. Video je pomerne kvalitné, za vyššie rozlíšenie si musíte priplatiť pri vyššom modeli.

Celkovo je Canon EOS 1100D veľmi dobrou voľbou na začiatok. Základný objektív nie je nič extra, no na nenáročné používanie stačí. Pamätajte, ak vás fotenie skutočne chytí, budú náklady za tento fotoaparát najmenšou položkou. No vystačíte si s ním možno aj celé roky.

  • Cena s objektívom: od 280 eur

Mohlo by vás zaujímať: Ideálny fotoaparát na dovolenku: Ktorý je pre vás ten najlepší?


Nikon D3100: Kvalitné a pevné telo

Nikon D3100

Cenovo len o niečo drahší konkurent základného modelu od Canonu. Ide o podobne malý a ľahký prístroj ako aj Canon. Napriek tomu sa od neho v niektorých parametroch líši.

  • Telo fotoaparátu

Nikony sú povestné kvalitnejším, respektíve na dotyk lepším spracovaním. Je to tak aj v prípade modelu D3100. Na prvý dotyk máte pocit z naozaj kvalitného a pevného kúsku. A to všetko pri zachovaní kompaktných rozmerov ako aj hmotnosti. A hmotnosť je len o nejakých 5 g vyššia ako pri Canone EOS 1100D.

  • Obrazová kvalita

Snímač má rozlíšenie 14 megapixlov, čo je aj v dnešnej dobe naozaj postačujúca hodnota. Ideálna voľba pre tých, ktorí si myslia, že by im 12 megapixlov v Canone EOS 1100D bolo málo. Nikon sa v minulosti vyznačoval vyšším šumom vo fotografiách. Model D3100 bol jeden z prvých, ktoré s vylepšeným snímačom odstránili aj tento neduh a preto môže smelo konkurovať aj Canonu. Rozlíšenie displeja je obdobné ako pri predchádzajúcom modeli, 230 000 bodov.

  • Video

Spomenieme ešte video, ktoré je pre mnohých čiastkovým dôvodom ku kúpe zrkadlovky. Nikon D3100 zvláda aj rozlíšenie 1 920 x 1 080 bodov pri 24 snímkach za sekundu, v rozlíšení 1 280 x 720 je to štandardných 30 snímok za sekundu. Z plusov na tele fotoaparátu musíme spomenúť aj samostatné tlačidlo na nahrávanie videa. Je umiestnené v blízkosti displeja a jeho poloha je skutočne intuitívna.

Celkovo ide o veľmi podarený fotoaparát, ktorý na rozdiel od starších modelov Nikonu už nemá také problémy s digitálnym šumom. Ponúka kvalitné video, pevné telo, dostatočné rozlíšenie, môžeme ho len odporúčať.

  • Cena s objektívom: od 325 eur

Mohlo by vás zaujímať: Jednoduché telefóny pre seniorov za skvelé ceny: Poradíme, ktorý si vybrať!


Canon EOS 600D: 18 megapixelov vám určite postačí

Canon EOS 600D

V pomyslenom kvalitatívnom rebríčku sa posúvame o priečku vyššie a len o niekoľko desiatok eur v cene nahor. Prístroje s parametrami ako má tento Canon boli pred niekoľkými rokmi výsadou profesionálnych prístrojov.

  • Telo fotoaparátu

Canon EOS 600D je na pohľad od predchodcov len o niečo málo väčší a ťažší, preto ide stále o pomerne kompaktný prístroj. Telo je vyhotovené z kvalitného plastu, pogumované a v menších rukách sa drží skutočne pohodlne. Ak máte väčšie ruky, znova budete musieť hľadať niekde inde.

  • Obrazová kvalita

Poďme k tomu najdôležitejšiemu, obrazovej kvalite. Tá je na veľmi vysokej úrovni. 600D disponuje snímačom s rozlíšením 18 megapixlov a vďaka tomu môžete robiť aj extrémne veľké výrezy. Je charakteristický nízkou hladinou šumu aj vzhľadom na použitý snímač, ktorý má veľké rozlíšenie. Nemusíte sa tak obávať ani hodnoty ISO 1600, fotoaparát ju zvláda bez najmenších problémov. A spomenúť musíme aj displej. Ten je výklopný a môžete ho využiť aj pri fotení z podhľadu alebo nadhľadu. Jeho rozlíšenie je mimoriadne jemné, má až 1 040 000 bodov.

  • Video

Na rovnako vysokej úrovni je aj video z prístroja. Môžete ho natáčať v rozlíšení 1 920 x 1 080 bodov pri 30 snímkach za sekundu, pri 1 280 x 720 bodov dokonca 60 snímkou za sekundu. Pokiaľ si potrpíte na kvalitný zvuk vo videu, poteší aj port pre externý mikrofón.

Canon EOS 600D ponúka všetko, čo je dnes moderné. Veľké rozlíšenie, malé telo, FULL HD video a nekompromisnú obrazovú kvalitu. Vďaka nemu už nebudete vedieť, ako vyzerajú nekvalitné fotky.

  • Cena s objektívom: od 399 eur

Mohlo by vás zaujímať: Takmer každá fotografia sa dá v počítači vylepšiť: A zvládne to skoro každý


Nikon D5100: Takmer pre profíka

Nikon D5100

Porovnateľný zástupca zo stajne Nikonu prichádza s podobnými funkciami aj obrazovou kvalitou. Rozhodujúcim faktom je pre mnohých cena a dostupnosť príslušenstva, objektívov, filtrov, bleskov a podobne. Pokiaľ potrebujete fotoaparát len na príležitostné fotenie a stačí vám základný objektív, hlavným kritériom budú sympatie. Jednoducho vezmite ten, ktorý viac padne do ruky.

  • Telo fotoaparátu

Telo je na tradične vysokej úrovni. Jeho zadnej strane dominuje rovnako výklopný displej, jeho rozlíšenie je o niečo nižšie, ponúka 921 000 bodov, čo však stále zaručuje dokonalý prehľad nad snímanou scénou.

  • Obrazová kvalita

Snímač v prístroji pochádza z vyššieho modelu D7000. Ten je už v triede poloprofesionálnych prístrojov a tomu zodpovedá aj kvalita výstupu. Je na prvotriednej úrovni. Rozlíšenie činí 16 megapixelov, čo je zrejme viac ako budete potrebovať. Využiť môžete aj vysoké hodnoty ISO v tmavom prostredí. Výhodou Nikonu je jemnejšie rozdelenie citlivosti, pri Canone nájdete napr. ISO 100,200, pri Nikone aj medzistupne, 100, 125, 160 atď.

  • Video

Na záver video. Vo FULL HD rozlíšení 1 920 x 1 080 bodov ho zvláda pri 30 snímkach za sekundu, pri rovnakej frekvencií aj v menšom rozlíšení.

  • Cena s objektívom: od 399 eur

Ak sa vám zdá, že všetky opísané zrkadlovky sme len vychválili, máte pravdu. Pri bežnom používaní budete vnímať len výhody a nárast kvality. Rozdiely medzi nimi nie sú až také priepastné a je tu jedno obrovské plus. Dnes sa prakticky nemôžete rozhodnúť zle. Treba pamätať na jedno, fotiť so zrkadlovkou nie je to isté ako s kompaktom. Na kvalitné fotky musíte pri zrkadlovke obetovať veľa času, no výsledok bude stáť za to.


Používate niektorý zo spomínaných fotoaparátov? Ktoré ďalšie modely by ste odporučili čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, oficiálne stránky výrobcov, David
Odporúčame