Krásne nalakované nechty čo najdlhšie: Poradíme vám, ako na to

Ruky

thinkstockphotos.com

Ku krásnym a zdravým nechtom často patrí aj pekný lak. Neraz sa však stáva, že hoci je lak na nechty kvalitný a drahý, už po prvom dni sa začne olupovať. Keď sa vo vašom laku objavia štrbinky, máte len niekoľko možností. Vytvoriť si francúzsku manikúru použitím laku inej farby, vymyslieť rafinovaný vzor, ktorý nakreslíte aj na ostatné nechty, alebo ich všetky nalakovať nanovo. Ak však použijete nasledovné triky, lak by vám na nechtoch mal vydržať dlhšie než obvykle.

Pred samotným lakovaním zbavte nechty mastnoty

Aj ak ste si ruky nekrémovali, nechty si vytvárajú prirodzenú mastnotu. Kvôli nej sa lak nenaviaže na nechty. Na niektorých miestach sa môže odštiepiť jeho časť alebo sa oddelí celá vrstva laku. Očistite si nechty odlakovačom alebo octom. Stačí pár kvapiek na vatový tampón alebo vatovú tyčinku.

Teplá voda a saponáty poškodzujú lak

Pred lakovaním nechtov si nikdy neumývajte ruky. Nechty nasiaknu vodu a ako sa budú vysušovať a zužovať sa, lak začne pukať a odlupovať sa. Látky obsiahnuté v saponáte na riad narúšajú štruktúru laku. Keď používate antibakteriálny prípravok na umytie rúk pri ceste autobusom či vlakom, vyhnite sa nechtom. Tieto prípravky tiež porušujú štruktúru laku. Pri umývaní riadu či podláh chráňte ruky gumovými rukavicami. Nechty budú zdravšie a lak vám dlhšie vydrží.


Mohlo by vás zaujať: Nechty prezradia veľa o vašej fyzickej forme: Ako ich mať krásne a zdravé?


Použite kvalitný podkladový lak

Použitie podkladového laku (base coat) zabráni, aby vaše nechty zostali zafarbené aj po odlakovaní. (Stáva sa to najmä pri nekvalitných lakoch alebo pri lakoch výrazných farieb.) Pomáha aj proti odlupovaniu samotného laku. Ak sa vám lak zvyčajne začne odlupovať na špičke (nie pri nechtovom lôžku a kožtičke), použite podkladový lak najprv na hornú polovicu nechtu a potom prelakujte celý necht druhou vrstvou. Podkladový lak nanášajte maximálne v dvoch tenkých vrstvách.

Správne nanášanie laku

Ďalším dôležitým pravidlom je nanášať lak v tenkých vrstvách. Ak chcete, aby bola farba výraznejšia, lepšie je použiť 3 – 4 tenké vrstvy laku namiesto dvoch hrubých. Najskôr naneste kvapku laku na prostriedok nechtu. Opatrne rozotrite lak štetcom smerom od stredu k nechtovej kožtičke. Medzi lakom a kožtičkou nechajte malú medzeru. Opticky to predĺži krátke nechty. Navyše, v mieste kde premaľujete kožtičku väčšinou začne odlupovanie laku alebo si ho odlúpnete samé v snahe očistiť kožtičku. Rovnako sa vyhnite zamaľovaniu kože okolo nechtu. Aby ste predišli odlupovaniu laku, nalakujte si aj špičku nechtu, plochu, ktorou sa najčastejšie dotýkate klávesnice počítača alebo sa škrabete.


Mohlo by vás zaujať: Gélové nechty ruky skrášlia: Poznáte však aj ich riziká?


Nechajte lak poriadne uschnúť

Všetky predchádzajúce kroky môžete urobiť správne, no ak zanedbáte schnutie laku, vaša práca príde na zmar. Nalakujte si nechty a pustite si obľúbený film alebo jeden diel seriálu a počkajte, kým lak úplne nevyschne. Na urýchlenie schnutia môžete použiť studený vzduch (fúkaním ústami, fénom nastaveným na prúdenie chladného vzduchu alebo vejárom). Proces môžete dokončiť ponorením rúk do studenej vody asi na minútu.

Nadlak (top coat) na záver

Rovnako ako podkladový lak aj záverečný náter ochraňuje lak pred poškodením. Opäť namiesto jednej hrubej vrstvy radšej naneste dve tenké a nechajte dobre uschnúť.

Doprajte rukám hydratáciu

Po ukončení lakovania nechtov zabezpečte nechtovej kožtičke hydratáciu. Použite krém alebo olejček na kožtičku. Hydratované nechty sa menej lámu.


Mohlo by vás zaujať: Zhrubnuté lámavé nechty bez lesku? Zatočte s nechtovou mykózou ešte dnes


Trblietavé laky vydržia najdlhšie

Akékoľvek laky s trblietkami či glitrami sa odlakúvajú najťažšie a teda aj dlhšie vydržia na nechtoch. V prípade, že dôjde k odlúpeniu takéhoto laku, je to menej viditeľné ako pri klasickom farebnom laku – samozrejme záleží aj od odtieňa.

Zamedzte tvorbe bublín

Ak sa vám v laku tvoria bublinky, je to tým, že ním pred použitím hrkáte. Miesto pohybu hore a dole si vložte fľaštičku medzi dlane do zvislej polohy (ako keby ste chceli fľaštičku postaviť na stôl) a rolujte ju v dlaniach. Prípadne ju pomaly preklopte. Predídete tak vzniku vzduchových bublín, ktoré pri lakovaní prenesiete na necht.


Na ktoré veci pri lakovaní nechtov kladiete najväčší dôraz vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame