Krásne ruky začínajú pri nechtoch: Ako ich zbaviť nedokonalostí?

Ruky

thinkstockphotos.com

Krehké, lámavé nechty, zádery, meniaca sa farba nechtového lôžka či biele škvrny na nechtoch? To všetko sú problémy, s ktorými sa stretáva väčšina ľudí, no ženy ich prežívajú omnoho citlivejšie ako muži. Neskrývajte ruky do vreciek a nezakrývajte nedokonalosti lakom na nechty. Väčšina týchto problémov má jednoduché riešenie.

Chýbajúce vitamíny a minerály

Ak sa vaše nechty zrazu začnú lámať, meniť farbu alebo sa na nich objavia biele fliačiky, pravdepodobne máte zdravotný problém, o ktorom neviete. Práve na nechtoch, vlasoch či koži sa najčastejšie prejavia prvé znaky určitého ochorenia. Krehké a štiepajúce sa nechty zvyčajne signalizujú nedostatok bielkovín, vitamínov a minerálov. Najčastejšie je potrebné doplniť železo, vápnik či vitamín D. Biele škvrny naznačujú, že vo vašom jedálničku chýba zinok, vápnik a vitamíny A, B a C.

Pozor na čistiace prostriedky

Nechty a pokožka rúk viditeľne reaguje aj na vodu a agresívne čistiace prostriedky. Nechty stratia svoju pevnosť ak vaše ruky trávia veľa času ponorené vo vode. Čistiace prostriedky vysúšajú pokožku a spôsobujú tvrdnutie okolia nechtového lôžka. Pri umývaní okien či podláh si ruky chráňte gumenými rukavicami. Rukavice využívajte aj pri práci v chladnom a mrazivom počasí.


Mohlo by vás zaujať: Nechty prezradia veľa o vašej fyzickej forme: Ako ich mať krásne a zdravé?


Citlivosť je na mieste

Nechtové lôžko oslabuje aj dlhodobé nosenie gélových a akrylových nechtov či časté používanie odlakovača. Niektoré nechtové vady sú spôsobené aj ich manuálnym opotrebovaním. Môže ísť napríklad o zlozvyk hryzenia či cmúľania nechtov, preklápanie nechtov v smere alebo v protismere rastu, keď sme nervózni (častý tlak spôsobuje ich deformáciu a zahnutie dovnútra alebo dovonku) alebo používanie nechtov na otváranie dóz či zoškrabávanie predmetov prilepených na iné predmety.

Lámanie nechtov

Ak nie sú nechty oslabené pôsobením chemikálií, problémom môže byť aj ich nadmerná hydratácia. Ak máte ruky často ponorené do vody, nehydratuje sa len pokožka rúk ale aj samotný necht. Ruky si preto pravidelne natierajte krémom s obsahom glycerínu. Proti lámavosti nechtov môžete v krajnom prípade využiť aj lak posilňujúci nechty, ktorý ich ochráni pred pôsobením prostredia. Na štiepajúce nechty ho však nepoužívajte, zhoršilo by to situáciu. Ďalšou možnosťou je užívanie biotínu. Človek ho bežne získava z pestrej stravy bohatej na vitamíny a minerály, no ak ho máte nedostatok, nájdete ho v lekárňach vo forme tabletiek. Tie by však mali byť až poslednou možnosťou.


Mohlo by vás zaujať: Zhrubnuté lámavé nechty bez lesku? Zatočte s nechtovou mykózou ešte dnes


Štiepajúce sa nechty

Častým problémom je, že sa necht neodlomí úplne, no štiepa sa po vrstvách, najmä na okrajoch či špičkách nechtu. Toto sa opäť stáva pri nedostatku vitamínu B, ktorý je potrebný na produkciu keratínu, štrukturálneho proteínu vo vlasoch, nechtoch a v koži. Štiepajúci sa necht je zvyčajne príliš suchý. Práve preto mu lak na spevnenie nechtov nepomôže a ešte viac ho vysuší. Dobrým riešením je hydratácia nechtovej platničky a jej vyživenie pomocou hydratačných krémov, napríklad s obsahom lanolínu.

Štiepajúce nechty sa dajú ošetriť aj pomocou správneho pilníkovania, a to zo strán smerom do stredu nechta.

Žlté sfarbenie nechtov

Neprirodzená farba nechtov môže byť spôsobená fajčením, chorobou alebo tým, že si na nechty nanášate výrazný farebný lak bez podkladového laku. Zažltnutie, ktoré nie je prejavom ochorenia odstránite pomocou domáceho pílingu s citrónovou šťavou.

  • Citrónový píling so sódou bikarbónou

Zmiešajte polievkovú lyžicu jedlej sódy s rovnakým množstvom citrónovej šťavy a naneste krúživými pohybmi na nechty. Krátko po nanesení postupne opláchnite vodou a naneste hydratačný krém.

Rovnako účinné je aj zmiešanie pomerného množstva citrónovej šťavy a cukru, či citrónovej šťavy a olivového oleja.


Mohlo by vás zaujať: Gélové nechty ruky skrášlia: Poznáte však aj ich riziká?


Hrbolčeky na nechtoch

Nerovnosti na povrchu nechtov môžu byť okrem ochorení nechtovej platničky spôsobené tlakom, napríklad častým silným prechádzaním prstom po nechte a podobne. V tomto prípade potrebujete nechty zmäkčiť a zjemniť. Ideálne sú na to opäť krémy s obsahom lanolínu. Aplikujte ho na necht po okúpaní, keď vaše nechty nasiakli viac vody.

Suchá koža a kožtička okolo nechtov

Nechtová kožtička chráni okolie nechtu pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, baktériami a rôznymi zápalmi. Narušená kožtička nielen púta nežiaducu pozornosť, ale aj stráca svoju ochrannú funkciu. Okrem toho máme tendenciu túto kožtičku odtrhávať či strihať. Tým si môžeme spôsobiť bolesti i závažné infekcie. Po kúpeli, keď je kožtička zmäknutá, doprajte nechtu i kožtičke masáž mandľovým olejom. Po nej použite prípravok na zmäkčenie kožtičky, nechajte ho chvíľu pôsobiť a zatlačte ju napríklad pomarančovým drievkom. Zvyšky zmäkčovacieho prostriedku opláchnite teplou vodou. Nechtovej kožtičke venujte pozornosť raz týždenne, ak nie je príliš poškodená.

Ostatnú suchú a zhrubnutú kožu okolo nechtov odstránite pílingom z cukru a olivového oleja. Zmiešajte jednu čajovú lyžičku cukru s polievkovou lyžicou teplého olivového oleja a dôkladne premiešajte. Zmes aplikujte na nechty asi dvakrát mesačne a odumretá koža sa vytratí.


Mohlo by vás zaujať: Ruky prezrádzajú náš vek: S týmito tipmi budú vyzerať sviežo a mlado


Správne pilníkovanie

Rozštiepený necht vždy zabrúste skleným pilníkom, vďaka čomu sa nebude ďalej štiepiť ani lámať. Kvalitné sklenené pilníky nepoškodzujú nechtové lôžko a nechty po úprave zostávajú hladké. Používanie kovových pilníkov či strihanie nechtov je dnes takmer tabu. Najdôležitejším pravidlom pri úprave nechtov je pilníkovať iba suché nechty. Pilníkovanie mokrých nechtov je priestor ideálny na vznik plesňových ochorení. Ruky si preto umyte až po úprave nechtov. Dôležité je tiež vždy od okraja a prechádzať do stredu nechtu. Skleneným pilníkom odstránite aj odumretú kožu. Tieto pilníky sú hygienické (je možné ich opláchnuť vodou) a nezničia sa ani dlhodobým používaním. Dávajte však pozor, aby sa nerozbili.

Ako opraviť nalomený necht?

Ak sa vám dlhý necht nalomil naboku tak, že väčšou časťou drží na nechtovej platničke, nemusíte ho opilníkovať. Zachránite ho pomocou čajového vrecúška. Zotrite z nechtu alkoholom mastnotu. Rozstrihnite čajové vrecúško po hornom okraji a vysypte z neho čaj. Rozrežte ho tak, aby vám zostal jeden dlhý pásik. Prirovnajte vrecúško k celej dĺžke nechtovej platničky a odstrihnite rovnakú veľkosť z čajového vrecúška. Spodnú časť odstrihnutého pásiku zarovnajte nožničkami do tvaru U, aby presne pasoval na váš necht. Pásik z druhej strany (kde nie je vytvarované U) neodstrihávajte, bude sa vám s ním lepšie manipulovať. Naneste na celý necht lepidlo na nechty, ktoré sa dá bežne zakúpiť v drogérii. Položte na lepidlo pásik ostrihaný do správnej veľkosti a tvaru na lepidlo a pilníkom alebo iným pevným predmetom vytlačte bubliny spod papierika. Ak papierik nedrží na mieste, pritlačte ho k nechtu cez potravinársku fóliu. Odstrihnite prebytočnú časť čajového vrecúška z nechtu. Na necht pokrytý vrecúškom naneste druhú vrstvu lepidla a nechajte ho zaschnúť. Pomocou jemného papierového pilníka obrúste prebytočné časti papierika. Pilníkom môžete prebrúsiť aj povrch nechtu, no netlačte príliš, aby ste neopílili aj čajové vrecúško. Po opilníkovaní nechtu naneste vrstvu priesvitného laku a necht je zachránený.


Ako sa o svoje nechty staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame