Krásne vlasy môžete mať aj v zime: Stačí im len dopriať správnu starostlivosť

Žena

thinkstockphotos.com

Mali by byť korunou našej krásy, no nevydržia dlho vo forme, ak sa o ne nestaráme správne. Je potrebné ich rozmaznávať v každom ročnom období. Reč je o vlasoch, ktoré nemôžete zanedbať ani v zime.

Zima bola odjakživa pre vlasy veľkým strašiakom. Oberá ich o vlhkosť a vitamíny, z čoho nie sú nadšené. Okrem toho musia podstúpiť prudké zmeny teploty, keď sa presúvame z vykúreného prostredia do chladného. Plus často nekonzumujeme toľko ovocia a zeleniny ako v lete, čím vlasy tiež trpia.

Zima je krutá

Výsledkom sú namáhané, vysušené, slabé, veľmi rýchlo sa mastiace vlasy bez objemu. Pokožka hlavy sa v zime vysušuje taktiež, dokonca ešte viac ako vaša hriva. Je možné, že zima zapríčiní dokonca aj ich nadmerné vypadávanie. Ak sa vám to stane, nezľaknite sa. Negatívny vplyv má aj UV žiarenie, hlavne v horách. Z tohoto dôvodu sa neodporúča podstupovať zmeny vo farbe, strihať ofinu (ak ste ju predtým nemali), odfarbovať alebo nosiť trvalú. Vlasy to znova len vysušuje.

Dbajte na hydratáciu

V prvom rade je najvhodnejšie vlasy dostatočne hydratovať. Pre začiatok vám pomôže, ak zmiešate dva vaječné žĺtky (podľa dĺžky vašich vlasov) a pridáte dve polievkové lyžice panenského olivového oleja spolu s jednou čajovou lyžičkou medu. Potom stačí tento zábal natrieť na vlhké vlasy, obaliť do igelitu a uteráka a počkať približne 30 minút. Po uplynutí tejto doby, vlasy umyte jemným šampónom a vysušte. Zábal môžete opakovať podľa potreby, ale maximálne raz do týždňa. Skúste siahnuť aj po vhodných vlasových olejoch.


Mohlo by vás zaujímať: Z odpadu užitočný pomocník: Na čo všetko možno využiť zemiakové šupky?


Znížte frekvenciu umývania

Možno si zvyknete umývať vlasy každý deň, možno každý druhý. Čím viac to však v zime obmedzíte, tým lepšie spravíte. Častým umývaním totiž pokožku hlavy iba zbytočne vysušujete a vlasy ochudobňujete o živiny. Najideálnejšie je umývať si vlasy maximálne trikrát do týždňa, tak si zachovajú krásny objem a aj hydratáciu. Ak vám vlasy často mastnejú, skúste použiť suchý šampón či už v práškovej forme alebo vo forme spreja. Taktiež si dávajte pri umývaní vlasov pozor na aktuálnu teplotu vody. Horúcu vodu radšej vymeňte za vlažnú, ktorá pomôže vlasy udržať hydratované. Používajte pritom šampón na suché vlasy, alebo špeciálne šampóny určené pre starostlivosť o vlasy v zime-wintercare. Ak na taký šampón nenatrafíte, úplne postačí aj šetrný šampón pre deti. Vyhnite sa ale stylingovým prípravkom, ktoré obsahujú alkohol alebo silikón (lak na vlasy).

Obmedzte žehličky, kulmy či fén

Horúci vzduch fénu vašu korunu krásy veľmi poškodzuje či už v zime alebo v lete. Vlasy v zime strácajú lesk a objem, čomu fénovaním či žehlením vôbec nepomáhate. Práve naopak. Preto skúste fén, žehličku a kulmu na istý čas odložiť. Ak sa rozhodnete ich aj napriek všetkému používať, kúpte si prípravky, ktoré ochránia vaše vlasy pred teplom či horúcim vzduchom, aby sa nelámali a neboli poškodené. Dodržujte hlavnú zásadu sušenia a tá znie: fénovať minimálne z 20 cm vzdialenosti a využívať stredný prúd vzduchu.


Mohlo by vás zaujímať: Jednoduchá zmena urobila zo známeho športovca iného muža: Šebo sexi ako nikdy predtým!


Zmeňte stravu

Na vlasy vplýva aj naša strava a stravovacie návyky. Ak chcete, aby vaše vlasy boli dostatočne vyživené, doprajte si potraviny s kvalitnými tukmi a omega mastnými kyselinami ako tučné morské ryby či sezamový olej. Taktiež do jedálnička zaveďte aj ovsené vločky a strukoviny. Pivo piť nemusíte, avšak ako maska na vlasy pôsobí vynikajúco. Je totiž bohatým zdrojom vitamínu B, ktorý spevňuje vlasy a vyživuje korienky.

Rada na záver

Nikdy nevychádzajte von s mokrými končekmi vlasov. Aj keď sa nezdá, že je veľká zima a vy sa ponáhľate. Vaše vlasy by mohli zamrznúť, následne sa zlomiť a popraskať. Vlasy v zime ochráni aj čapica, dávajte avšak pozor na to, aby nebola príliš úzka, ani široká.


Máte problémy s nadmerným vypadávaním vlasov? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame