Kŕče či nadúvanie, hnačky aj zápchy: Podráždeným črevom trpí každý desiaty z nás!

Muž

flickr.com

Syndróm dráždivého čreva je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré trápi podľa štatistických odhadov až 10 % Európanov. Aj keď ide o jedno z najčastejších ochorení, ktoré postihuje tráviacu sústavu a črevá, ešte stále je len pomerne ťažko diagnostikovateľné. Ak vás trápia časté problémy so žalúdkom a s vyprázdňovaním, možno patríte aj vy medzi skupinu ľudí, ktorá o tomto svojom ochorení ešte ani nevie.

Choroba zo stresu

Je dokázané, že touto chorobou trpia najmä ľudia, ktorí sú vystavení v práci väčšej psychickej záťaži. Títo ľudia sú neustále konfrontovaní so zvýšenou psychickou nepohodou a v živote tak musia prežívať mnoho stresujúcich a napätých situácií. Odnesie si to potom ich zdravie. Samozrejme existujú aj nadmerne citliví jedinci, ktorí nepotrebujú ani nadmernú psychickú záťaž a podobnými problémami trpia aj tak.

Aké sú príznaky ochorenia?

  • časté hnačky, alebo naopak zápchy, prípadne ich rôznorodé striedanie
  • nadúvanie, plynatosť
  • kŕče a pocit nedostatočného trávenia
  • nevoľnosti
  • bolesti brucha
  • únava a malátnosť

Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás nadúvanie? Takto sa mu vyhnete!


Ženy postihuje častejšie

Toto ochorenie je diagnostikované asi dvakrát častejšie u žien ako u mužov, nakoľko ženy majú omnoho citlivejšiu psychiku. Na vzniku, alebo zhoršení konkrétnych príznakov, sa častokrát podieľajú aj niektoré alergie, infekcie, nevhodné stravovacie návyky, časté užívanie niektorých liekov či antibiotík a tiež hormonálne zmeny.

Narušená črevná peristaltika spôsobuje problémy

Nepríjemné pocity, ba až kŕče sú spôsobené tým, že v črevách je narušená prirodzená schopnosť automatických sťahov črevnej svaloviny. U zdravého človeka prebiehajú tieto sťahy tak jemne, že ich ani nespozoruje, až kým ho nezačne nutkať na stolicu. U človeka, ktorý trpí syndrómom dráždivého čreva, sa tieto sťahy striedajú nepravidelne s kŕčmi a tak má pocit, že potrebuje ísť na stolicu častejšie. Veľakrát však k samotnému vyprázdneniu aj napriek tomu nedôjde.

Čomu sa vyhýbať?

Vyhýbať by ste sa mali jedlám, ktoré vo zvýšenej miere dráždia hrubé črevo. Obmedziť by ste mali najmä tieto potraviny:

  • strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica)
  • cibuľu, brokolicu
  • korenisté jedlá
  • vyprážané a mastné jedlá
  • sladkosti, ktoré obsahujú sorbitol a manit
  • nepite alkohol ani kávu
  • taktiež nefajčite a vyhýbajte sa stresu

Mohlo by vás zaujímať: Trpíte hnačkami a migrénami? Nepodceňujte ich, môžete mať celiakiu!


Pomôže vláknina, spánok a cvičenie

Vaše ťažkosti môže zmierniť strava bohatá na vlákninu (obilniny, ovocie, zelenina, zemiaky – obsahujú ju aj strukoviny, tie by sa však pri tejto diagnóze nemali konzumovať). Taktiež pomôže pravidelný pohyb či cvičenie a dostatok spánku – minimálne 7 hodín denne. Liečba syndrómu hrubého čreva prebieha pomocou spazmolytík, butylskopolamínu alebo pitofenonu.


Trpíte vy alebo niektorí ľudia z vášho okolia syndrómom dráždivého čreva? Podeľte sa o svoje pocity a názory z tohto ochorenia s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Nela
Odporúčame