Kríza stredného veku: Aké sú jej príznaky a ako si s ňou poradiť?

Nešťastný muž

thinkstockphotos.com

Kríza stredného veku je u mužov prezývaná aj „druhá puberta“.Na muža však nepríde len tak znenazdajky – je dôsledkom dlhšie sa formujúcich fyzických, psychických ale aj hormonálnych procesov.Do karát jej hrá aj úbytok mužských pohlavných hormónov. Ako tomuto stavu čeliť a poradiť si s ním?

Chýbajúci testosterón

Dalo by sa povedať že za všetko môže neustály pokles hladiny mužského pohlavného hormónu testosterónu, ktorý spôsobuje to, že jednotlivé prejavy krízy stredného veku nastupujú postupne a menej nápadne ako u nežnejšieho pohlavia. „U žien sa táto kríza nazýva menopauza alebo klimaktérium a je sprevádzaná výraznými hormonálnymi zmenami v tele ženy, ktorých prejavy sú všeobecne častejšie spomínané a známejšie ako tie, ktoré sprevádzajú krízu stredného veku u muža, tiež nazývanú andropauza,“ objasňuje psychológ, PhDr. František Skokan z ambulancie klinickej psychológie, Fesko v Žiline.

Zníženie sebavedomia a sebaistoty

Pokles hormonálnej hladiny môže u mužov v tomto období spôsobiť zvýšenú únavu, podráždenosť, nižší záujem o sexuálne aktivity a zhoršenie výkonnosti či už v práci, pri športe a iných aktivitách. V dôsledku toho sa potom podľa psychológa môžu u muža objaviť pochybnosti o sebe, strach zo zlyhania, rôzne neistoty a obavy, ktoré môžu viesť k správaniu a reakciám, ktoré sa doteraz u dotyčného neobjavovali a okolie na ne nie je zvyknuté.

Kríza stredného veku sa môže prejavovať:

  • snahou vyzerať a správať sa mladšie
  • zmenou pohľadu na svet
  • prehnanou starostlivosťou o svoj vzhľad a zdravie
  • pocitmi prázdnoty
  • absenciou potešenia zo života, resp. naopak – potrebou začať si ho užívať čo najviac
  • uvedomením si starnutia tela a „krátenia času“

Mohlo by vás zaujať: Kríza stredného veku: Ak robíte tieto veci, dostala aj vás!


O slovo sa hlásia mladší

Zhruba do 33. roku sa podľa psychológa muž formuje po profesijnej stránke a rozvíja svoju kariéru. Postupne sa jeho záujmy oproti predchádzajúcemu obdobiu zužujú a v oblasti, ktorej sa venuje sa snaží byť úspešný a dosiahnuť vrchol. „Toto obdobie trvá zhruba 15 až 20 rokov, teda prejde akoby asi jedna generácia a o slovo sa začne hlásiť ďalšia, nová generácia, ktorá prináša množstvo nových skúseností, je vitálna a muž v strednom veku sa s tým už ťažšie vyrovnáva. Prichádza bilancia, uvedomovanie si najmä svojich fyzických schopností,“ vysvetľuje PhDr. Skokan.

U každého sa objaví inokedy

Udať podľa odborníka nejaké presné časové obdobie, kedy sa kríza stredného veku či u mužov či u žien objaví, je problematické, pretože sa jedná o súčin viacerých zmien v tele. „Niektoré z nich sa môžu u niekoho objaviť skôr s postupným a dlhotrvajúcejším nárastom, u niekoho môžeme zaznamenať výrazné zmeny v priebehu krátkeho časového obdobia,“ hovorí odborník. Vo všeobecnosti však ku mužskej kríze stredného veku dochádza najmä medzi 35. a 50. rokom života muža.


Mohlo by vás zaujať: Sex a muži po päťdesiatke: Čo všetko sa vo vašom živote zmení?


Ako sa zachovať v partnerskom zväzku?

Čo ak kríza stredného veku doľahne v blízkej budúcnosti aj na vášho partnera? Psychológ radí, ako sa zachovať: „Ak sa jeden z dvojice partnerov ocitne v kríze, začne byť nespokojný a správať sa inak, ako sme boli dovtedy zvyknutí, samozrejme, že to má vplyv a môže mať dôsledky aj na pocity a spokojnosť druhého partnera ako aj na kvalitu celého vzťahu. Je dôležité sa s partnerom rozprávať, počúvať ho, vedieť, čo ho trápi, podporiť ho v prípadných zmenách, ktoré by chcel vo svojom živote urobiť, ukázať mu, aký je vo vašich očiach a dovoliť mu nejaký malý „úlet“, napr. ísť na chlapský víkend, kúpiť si športové auto alebo obliekať sa ako mladý, teda nepristupovať k nemu ako k dieťaťu, aby neprejavoval vzdorovité správanie,“ radí špecialista na otázky ľudskej duše, PhDr. František Skokan.

Nehádžte všetkých do jedného vreca

Tak ako sa kríza stredného veku prejaví u každého inokedy, tak sa prejaví aj iným spôsobom. U niekoho je viditeľná na prvý pohľad, u iného sa zas môže zdať, že nenastúpila, no pravda môže byť iná. „Možno by sme mali odlišovať aj to, ktoré z týchto zmien v živote človeka sú viac viditeľné navonok a teda okolie si ich ľahšie všimne a začne vnímaťa ktoré sa môžu diať u človeka už dlhšiu dobu a vie o nich len on sám,“ uzatvára špecialista.


Máte vlastné skúsenosti s krízou stredného veku? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame