Zažíva váš partner krízu stredného veku? 5 krokov a bude zas ako predtým!

Diskusia muža so ženou

Pomôžte svojmu partnerovi prekonať krízu stredného veku (Zdroj: GettyImages)

Kríza stredného veku dokáže naštrbiť aj stabilné, dlhoročne fungujúce vzťahy. Zrazu, akoby blesk z jasného neba, žijete vedľa človeka, ktorého správanie a názory nespoznávate. Zvyšuje sa jeho nespokojnosť, prežíva pokles produktivity a spúšťa sa vlna vnútorného nepokoja.

Uvedomenie

Obdobie medzi 35. až 50. rokom života prináša nečakané turbulencie. Kríza stredného veku stavia pred človeka pomyselné zrkadlo a ukazuje mu, čo v živote dosiahol, či skôr to, čo sa mu nepodarilo. Práve v tomto období sa ľudia boria s viacerými nepríjemnými pocitmi. Začnú často nenávidieť svoju prácu, no nemôžu v nej skončiť zo dňa na deň, pretože by neuživili svoju rodinu.

Uvedomujú si, že sú v polovici svojho života a množstvo nesplnených snov zostalo v minulosti. Prečo? Pretože sa prispôsobovali okolnostiam a nedávali seba na prvé miesto. V spojení s úbytkom fyzických síl, sexuálnej chuti a hromadiacimi sa zdravotnými problémami, v nich narastá potreba, čo najrýchlejšie dohnať zameškané.

Obdobie dotieravých pochybností

Podľa Psychology Today je pre obdobie stredného veku typických viacero menších, ale aj väčších zmien, ktoré môžu byť dokonca príčinou niektorých dramatických udalostí. Napríklad si muž kúpi drahú motorku, začne sa o seba starať, obliekať sa ako mladší muži, flirtuje s mladšími ženami a kolegyňami. Sám prechádza emočnou krízou, no zároveň ju spôsobuje aj svojim najbližším. Krízu stredného veku sprevádzajú najčastejšie tieto príznaky:

  • vyčerpanie alebo nespokojnosť so svojím doterajším životom, vrátane nespokojnosti s ľuďmi v doterajšom živote
  • pocit nepokoja, ktorý sa prejavuje ako zúrivá energia a potreba rýchlej zmeny
  • spochybňovanie predošlých rozhodnutí
  • zvýšené požívanie alkoholu, iných návykových látok, nárast nezdravého až riskantného správania
  • hnev, podráždenosť a kritickosť
  • sexuálna túžba orientovaná na mladšie ročníky
  • príliš vysoké alebo naopak takmer žiadne ambície

Mohlo by vás zaujať: Kríza stredného veku nie je mýtus: Ako si s ňou vo vzťahu poradiť?


Ako si s krízou stredného veku poradiť?

Čo robiť, ak je váš partner zrazu nevyspytateľný, impulzívny, nervózny a na všetko má negatívnu odpoveď? Skôr, ako sa pustíte do vzájomného obviňovania, alebo sa vás nebodaj zmocnia myšlienky o ukončení vzťahu, pokúste sa situáciu u vás doma stabilizovať.

  1. Majte na pamäti, že kríza stredného veku je normálna. Niekoho zasiahne vo veľkom, ďalší ňou prejde bez ujmy. Netreba však na ňu zameriavať všetku pozornosť. Ak si váš partner stanovil nové ciele, chce rozvíjať nové záľuby, vyhnite sa typickej otázke “Nie si na toto už starý?”.
  2. Ak sa k partnerovým aktivitám môžete pripojiť, urobte to. Aktivita je v dlhoročných vzťahoch často na úpadku. Vaše pozitívne prijatie jeho nových záľub môže byť dobrým krokom k utuženiu vzťahu.
  3. Nedovoľte, aby boli posúvané vaše hranice tolerancie. Kríza stredného veku nie je iba prechádzkou ružovou záhradou a impulzom na zmeny v živote. Niekedy prinesie do vzťahu aj mladší “dvojnohý rušivý element”. Nečestné chovanie, nevery a klamstvá by nemali byť ospravedlňované dočasne pobláznenými hormónmi.
  4. Pracujte na sebe. Nie je nič zlé na tom, ak túžite vyzerať pre svojho partnera príťažlivo. Ešte lepšie, ak si aj vy nájdete nové záľuby. Ukážte, že máte čo ponúknuť a stále dokážete rásť. Možno prekvapíte aj sami seba.
  5. Pokúste sa nájsť nové spoločné ciele. Túži zmeniť prácu? Začať podnikať na vlastnú päsť? Sníva o tom, že sa presťahuje na pokojný vidiek s veľkou záhradou? Človeka formuje každé obdobie a môže meniť pôvodné plány. Postavte silné základy na pochopení a vzájomnej podpore.

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame