Krok za krokom: Zapracujte na svojom tele v domácej posilňovni

posilňovanie

sita

Rozhodli ste sa vylepšiť si postavu a začať posilňovať? Nemusíte kvôli tomu každý deň chodiť do posilňovne. Poradíme vám, ako si lacno a účelne zariadiť posilňovňu aj v panelákovej obývačke.

Začnite s váhou vlastného tela

Ak ste v cvičení začiatočníkom, je pre vás viac ako drahé cvičebné náradie dôležitá správna motivácia a rozhodnutie naozaj so svojím telom niečo spraviť. Potvrdzuje to aj 60-ročný Ján, ktorý sa dal na cvičenie po päťdesiatke a dnes si deň bez hodinky vo vlastnej posilňovni nevie predstaviť: „Posilňovanie nie je pre každého, preto je dobré najprv zistiť, či vás bude baviť a či je vaša motivácia dostatočne silná.“

S nákupom vybavenia sa preto neponáhľajte a začnite cvičiť s tým, čo je k dispozícii – s váhou vlastného tela. Na kondičný tréning a formovanie postavy vám úplne postačí podložka na zem, niekoľko činiek a hrazda s bradlami. Na žinenke môžete cvičiť kľuky, zhyby, sed a ľah, na hrazde a bradlách si dobre precvičíte brušné a prsné svaly, chrbát, boky, biceps i triceps. Hrazdu na rýchle pripevnenie do zárubne pritom kúpite už od 15 Eur a ani do činiek nemusíte investovať stovky eur. Na začiatok vám úplne postačia aj dve vinylové jednoručné činky.


Mohlo by vás zaujať: Zahrejte sa a dajte si do tela: Beh má čaro aj v zime!


Dokupujte postupne

Keď máte za sebou prvých pár týždňov a chcete sa vo svojom úsilí posunúť, môžete vybavenie vašej domácej posilňovne doplniť o ďalšie pomôcky. Základom je určite lavička, ktorá nie je finančne nákladná a nezaberie veľa miesta. Ak sa tlačíte v panelákovom byte, po cvičení ju stačí schovať pod posteľ. Ideálne je mať kombinovanú lavičku s nastaviteľnou polohou, ktorú využijete ako na dvíhanie činiek, tak aj na sklápačky a šikmé tlaky. Kúpite ju približne od 40 Eur. Okrem rovnej a šikmej lavičky môžete dokúpiť aj ďalšie činky.

„Základom je jedna veľká nakladateľná činka a dve jednoručné činky, najlepšie rýchloupínacie. A k tomu pár kotúčov rôznych váh – malé od 1-5 kg a veľké s hmotnosťou 10-25 kg. Záleží najmä od vašich finančných a aj fyzických možností. Prikúpiť sa dá vždy a nemá zmysel zásobiť sa zbytočne vybavením, ktoré následne nevyužijete,“ radí Ján. Zároveň do domáceho fitcentra odporúča aj stacionárny bicykel, ktorý oceníte, ak chcete cvičením nielen vyformovať svaly ale najmä zhodiť kilogramy a nabrať kondičku – dobre poslúži ako „rozohrievač svalov“ a spaľovač energie. Podobnú službu vám urobí napríklad aj veslovací stroj, ktorý je však o niečo drahší ako rotoped.


Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa do posilňovne? Máme pre vás niekoľko tipov


Vyšší level

Ak ste svojmu novému koníčku prepadli a hodláte v cvičení doma pokračovať, mali by ste urobiť trochu miesta ďalšiemu vybaveniu. Ak chcete naberať svalovú hmotu, bude pre vás nevyhnutný držiak na činky, vďaka ktorému budete môcť posilňovať v drepe aj v ľahu. Ďalším rozšírením výbavy je lavička na predkopávanie a zakopávanie a lýtkový stroj, s ktorými môžete tvarovať aj svoje spodné končatiny. Vašu domácu posilňovňu vylepšie aj posilňovacie veže, ktoré ponúkajú možnosť precvičenia takmer všetkých svalov na tele. Ich ceny sa v závislosti od množstva funkcií, materiálu a samozrejme značky, pohybujú od 600 eur vyššie a preto kúpu takéhoto stroja najprv dobre zvážte. Neoplatí sa ho kupovať len preto, že je práve v akcii – teda ak nehľadáte drahý vešiak na oblečenie.

Ak nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze, pred kúpou univerzálnej posilňovacej veže by ste si mali byť istí, že sa formovaniu svojej postavy chcete venovať dlhodobo a poctivo. V takom prípade sa vám táto investícia oplatí – nahradí vám návštevu profesionálnej posilňovne, kde by ste za rovnakú sumu kúpili približne pol ročnú permanentku.

Koľko stojí vybavenie domácej posilňovne?

Podložka na cvičenie – od 5 eur

Rýchloupínacia hrazda na zárubňu – od 15 eur

Hrazda s bradlami – od 35 eur

Polohovateľná lavička – od 45 eur

Jednoručná činka 5 kg –od 15 eur

Veľká nakladateľná činka 20 kg – od 50 eur

Stojan na činky – od 100 eur

Rotoped – od 50 eur

Lýtkový stroj – od 60 eur

Zdroj: sita, sita, Gregor
Odporúčame