Krvácajú vám ďasná pri umývaní zubov? Týchto 5 dôvodov nepodceňujte!

ďasná

thinkstockphotos.com

Ak spozorujeme časté krvácanie z nosa či z konečníka, s návštevou lekára poväčšine neotáľame. V prípade doružova sfarbenej peny zo zubnej pasty však nikdy nepanikárime a nad krvácajúcimi ďasnami často len mávneme rukou. To, čo začína ako banálny problém, však môže skončiť ústami bez jediného zuba alebo vážnym ochorením. Zistite, ktoré príčiny krvácajúcich ďasien by ste nemali podceňovať a ako ich bezodkladne riešiť.

1. Čistenie zubov nie je dôkladné

Krvácanie ďasien má najčastejšie na svedomí zápal, ktorý  môže byť spôsobený vplyvom baktérií už v priebehu 24 hodín. Kameňom úrazu sa stáva predovšetkým večerná ústna hygiena, kedy sme príliš unavení a chrup kefkou len narýchlo „prebehneme“. Nedostatočne vyčistené miesta sa tak stále hemžia obrovským množstvom mikroorganizmov. Ďalším dôvodom môže byť tiež nesprávna technika umývania zubov, čo má navlas rovnaké následky.

Riešenie: Objednajte sa k dentálnej hygieničke, ktorá vám poradí, ktoré pomôcky potrebujete a ako ich používať, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky pri čistení zubov. V prípade, že ste doteraz nenarábali s medzizubnými kefkami, krvácanie ďasien sa môže prechodne ešte zhoršiť. Ak problém do dvoch týždňov neustúpi, navštívte stomatológa.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na krvácanie ďasien: Hrozí viac, ako „len“ vypadané zuby!


2. Zrádzajú vás hormóny

Tento faktor sa týka predovšetkým žien, ktoré s výkyvmi hladiny hormónov existujú prakticky celý život. V puberte, počas tehotenstva, v čase menštruácie alebo menopauzy sú totiž príslušníčky nežnejšieho pokolenia oveľa citlivejšie na zubný povlak. A to môže v konečnom dôsledku vyvolať krvácanie ďasien.

Riešenie: Neostáva vám nič iné, ako počkať, kým sa hormonálna smršť vo vašom krvnom riečišti upokojí. Dovtedy si môžete dopriať extra starostlivosť v podobe ústnej vody s antiseptickým účinkom.


Mohlo by vás zaujímať: Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov


3. Váš životný štýl potrebuje generálku

Stres sa stal súčasťou vášho každodenného života, spánok dlhodobo zanedbávate a máte mizerné stravovacie návyky. Znie vám to povedome? „Krvácanie ďasien sa často objavuje už u študentov vysokej školy, pretože sa zle stravujú, zostávajú dlho hore a sú vystresovaní z náporu školských povinností. Toto všetko vplýva na schopnosť tela bojovať so zápalom, ktorý spôsobujú baktérie v ústach,“ vysvetľuje stomatologička Sally Cram.

Riešenie: Ak sa vám nedarí zredukovať stres, snažte sa aspoň obohatiť svoje jedlá o dostatočný prísun proteínov, zeleniny, vitamínu C a D, ktorý je kľúčom k zdravým ďasnám a kostiam. Úplné minimum, čo môžete pre seba urobiť, je užiť potrebnú dávku vo forme multivitamínového prípravku.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás krvácanie z ďasien? Zastavte ho, kým nespôsobí katastrofu!


4. Na vine sú lieky

Niektoré skupiny liekov viazaných na lekársky predpis spôsobujú sucho v ústach a nedostatočná tvorba slín následne umožňuje baktériám expandovať. Výsledkom sú začervenané a opuchnuté ďasná, ktoré pri silnejšom pritlačení zubnej kefky môžu začať krvácať. K uvedeným medikamentom patria, napríklad, antidepresíva a lieky upravujúce krvný tlak.

Riešenie: Poraďte sa svojím zubárom alebo lekárnikom o produktoch, ktoré dokážu ústnu dutinu zvlhčovať a zamedzovať vysychaniu mäkkých tkanív.


Mohlo by vás zaujímať: Krvácajú vám ďasná? Zbystrite, ich zápal vás môže pripraviť o zuby


5. S vaším telom sa deje niečo vážne

Netreba hneď myslieť na najhoršie, no pravdou zostáva, že určité vážne chronické ochorenia oslabujú imunitný systém, čo vedie k opuchu a krvácaniu ďasien. Do tejto kategórie patrí, napríklad, diabetes, leukémia alebo nakazenie vírusom HIV.

Riešenie: Nemyslite na katastrofické scenáre, ale stavte na dôkladnú ústnu hygienu. Ak krvácanie napriek všetkej snahe pozorujete už niekoľko týždňov, opýtajte sa na názor svojho zubára. Ten vám možno odporučí prehliadku u všeobecného lekára a preventívny odber krvi.


Aká liečba na krvácajúce ďasná zabrala vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame