Krvácanie z nosa: Čo môže signalizovať a ako ho úspešne zastaviť?

krv

Thinkstock.com

Krvácanie z nosa raz za čas postihne takmer každého z nás. Či už sa prihodí nehoda pri hraní s deťmi, alebo ho vyvolá nádcha či alergia. Keď sa však opakuje pričasto, mali by se predsa len zbystriť pozornosť. Čo vám môže hroziť a ako krvácanie správne a účinne zastaviť?

Príčiny sú banálne i vážne

Krvácanie z nosa môže mať viacero príčin. Niektoré sú banálne a večer si na to ani nespomeniete – zranenie, nádcha – senná či akútna, suché sliznice či infekcia. Častejšie krvácanie z nosa môže zapríčiniť aj veľký príjem alkoholických nápojov či hormonálne zmeny počas tehotenstva. Opakované či veľmi silné krvácanie vyžaduje návštevu lekára – môže totiž naznačovať vážnejšie zdravotné problémy:

  • Vysoký krvný tlak
  • Ateroskleróza
  • Onkologické ochorenia (nádor nosohltanu či leukémia)
  • Veľký pozor treba dávať aj na krvácanie z nosa po úraze hlavy – môže totiž maskovať príznaky prasknutej lebky.

Mohlo by vás zaujímať: ,,Ešte chvíľku vydržím“: Čo vám hrozí ak zadržiavate moč pričasto?


Ako utíšiť krvácanie?

V drvivej väčšine ide o krvácanie v prednej časti nosných dierok, kam možno dočiahnuť prstom. Ako si s ním poradiť?

  1. Hoci sme zvyknutí  hlavu pri krvácaní zakláňať, lepšie spraviť opak – jemne sa predkloňte. Krv tak nesteká do krku. Zapchajte si nos (buď stlačením  alebo zapchatím pomocou prsta či napríklad tampónu) a počkajte päť  minút. Počas tohto času dýchajte len ústami, nerozprávajte. Pri uvoľňovaní nosa dajte pozor, aby ste neporušili vzniknutú krvnú zrazeninu a nespustili tak opäť krvácanie.
  2. Na zátylok alebo na koreň nosa môžete položiť studený obklad – aj keď podľa niektorých odborníkov nemá veľký význam. Isté je, že vám neuškodí a za pokus nič nedáte.
  3. Ak máte k dispozícii dekongestívne kvapky do nosa, použite ich. Nekvapkajte ich však priamo doň, ako keď ho máte zapchatý. Naneste ich na kúsok vaty, tú dajte do nosa a zapchajte ho. Nos by mal prestať krvácať.
  4. Ak krvácanie neprestáva ani po 20 minútach alebo je extrémne silné, choďte na pohotovosť. Môže sa to stať najmä ak jete lieky zrieďujúce krv (napr. aspirín či warfarin).
  5. Keď vám nos prestane krvácať, snažte sa veľmi nenamáhať a nerobte prudké pohyby, aby sa krvácanie neobnovilo. Nesmrkajte, nos mechanicky nedráždite a v prípade, že pôjdete na veľkú potrebu, sa vyhnite silnému tlaku.

Mohlo by vás zaujímať: Pre zdravé srdce, mozog aj pokožku: Lyžica konopného oleja denne


Prevencia je základ

Krvácanie z nosa môže spôsobiť suchý vzduch, ktorý často býva v príbytkoch či pracovných priestoroch práve v zimných mesiacoch počas vykurovacej sezóny. Eliminujte ho častým vetraním, izbovými rastlinami či zvlhčovačmi vzduchu. Pokiaľ možno, vyhýbajte sa aj klimatizovaným miestnostiam. Konzultujte s lekárom príjem liekov na zrážanie krvi, obmedzte pobyt v zafajčenom prostredí a vyhýbajte sa alkoholu. Nos si zbytočne nedráždite a aj pri jeho čistení buďte jemní.Dbajte na vyváženú stravu – častejšie či horšie zastaviteľné krvácanie z nosa môže zapríčiniť aj nedostatok vitamínu K, C, A či vitamínov skupiny B.


Ako často krvácate z nosa vy? Máte nejaký trik na jeho zastavenie? Poraďte aj ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Zora
Odporúčame