Krvná skupina vraj prezradí viac, ako horoskopy: Čo hovorí o vás?

krv

wikimedia/Southgeist

Máte krvnú skupinu A, B, 0 alebo AB? A záleží na tom? Napríklad v Japonsku áno, pretože je tu široko rozšírené presvedčenie, že povaha človeka súvisí s jeho krvnou skupinou. Čo za touto vierou stojí? A čo o vás prezrádza tá vaša krvná skupina?

Krv je jedna z vecí, ktorá spája celú ľudskú rasu, ale veľa z nás o tom, akú má krvnú skupinu, nijako zvlášť nepremýšľa, ak teda nepotrebuje transfúziu. V Japonsku má ale krvná skupina veľké dopady na život, prácu i lásku. Na jej základe sa posudzuje temperament a osobnosť. „Akú máte krvnú skupinu?“ je často kľúčovou otázkou pri čomkoľvek od zoznamovania až po uchádzanie sa o miesto.

Čo o vás hovorí tá vaša?

Skupina A Citliví perfekcionisti a dobrí tímoví hráči, ale prehnane úzkostliví. Nemajú radi prekvapenia a hodia sa na metodickú prácu viac ako na kreatívne úlohy. Ako šéfovia nie sú veľmi výkonní. Hodia sa na právnych zástupcov, knihovníkov, spisovateľov alebo účtovníkov.

Skupina BĽudia veselí, excentrickí, individualistickí a sebeckí. Nechýba im kreativita. Neraz nazývajú veci pravými menami a môžu sa preto dostať do problémov. Sú z nich dobrí detektívovia,novinári, umelci, ale aj psychiatri.

Skupina ABumeleckí , záhadní a nevyspytateľní ľudia. Mnoho z nich sa zaujíma o predpoveď budúcnosti a ezoteriku. Hodia sa na pozície vyjednávačov, styk s verejnosťou, umelecky zamerané práce, ale aj na právnické pozície.

Skupina 0 Sú zvedaví a veľkorysí, ale tvrdohlaví. Ľahšie zarobia peniaze ako získajú kamarátov. Nechýba im súťaživosť a hodia sa na vedúce pozície. Sú z nich dobrí obchodníci, politici alebo terapeuti.

Zaujímavé je, že pomer krvných skupín sa medzi jednotlivými miestami na svete líši. Keď vezmeme do úvahy populáciu Slovenska prevláda skupina A s 42 % populácie, nasleduje 38 % skupiny 0, 13 % skupiny B a 7 % populácie má krvnú skupinu AB. Napríklad v Japonsku má zhruba 40 percent obyvateľov krv skupiny A, 30 percent má skupinu 0, 20 percent skupinu B a zvyšných desať percent je skupina AB.


Mohlo by vás zaujímať: Vône pre pánov: Ako si vybrať tú najlepšiu práve pre vás?


Populárnejšie ako horoskopy

Štyri knihy, ktoré popisujú vlastnosti jednotlivých krvných skupín, sa v krajine stali veľkou vydavateľskou senzáciou a predalo sa ich viac ako päť miliónov výtlačkov. Ranné televízne bloky, rovnako ako noviny alebo časopisy, často zverejňujú horoskopy pre jednotlivé krvné skupiny a preberajú vzťahovú kompatibilitu. Mnoho zoznamovacích služieb stavia na krvných skupinách a tiež v obľúbených kreslených komiksoch, či počítačových hrách býva zmienka o krvnej skupine postáv. Prekvitá aj celý priemysel prispôsobených výrobkov od nealkoholických nápojov cez žuvačky, soli do kúpeľa až po kondómy pre jednotlivé krvné skupiny.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete schudnúť? Prispôsobte stravu svojej krvnej skupine!


Krvné skupiny, či presnejšie krvné typy, sú pritom jednoducho určené proteínmi v krvi. Hoci sa vedci pravidelne snažia všeobecne zažitú vieru v súvisiace povahové vlastnosti rozbiť, v Japonsku sa im to príliš nedarí. Jednou z často spomínaných príčin je relatívne jednotná a homogénna japonská spoločnosť, kde krvné skupiny ponúkajú jednoduchý rámec, ako ľudí rozdeliť do ľahko rozpoznateľných skupín.

,,Bol som tvrdý – mám to v krvi

V júli 2011 rezignoval vládny minister pre rekonštrukciu Rjú Macumoto potom, čo bol kritizovaný za necitlivé poznámky. Vinu zviedol na svoju krvnú skupinu. „Rád by som sa ospravedlnil za urážku ľudí v oblastiach postihnutých zemetrasením. Myslím, že som bol emočne blízko obetiam, ale nenašiel som správne slová a moje poznámky boli príliš tvrdé. Mám krvnú skupinu B, čo znamená, že som nedotklivý a prchký.“

Systém krvných skupín objavil až v roku 1901 rakúsky vedec Karl Landsteiner. Jeho práca, za ktorú získal Nobelovu cenu, umožnila identifikáciu rôznych krvných skupín a otvorila tak cestu pre bezpečné vykonávanie transfúzií.


Mohlo by vás zaujímať: Jazda podľa znamenia zverokruhu: Aké auto by vám vybrali astrológovia?


Armáda podľa krvnej skupiny

V medzivojnových rokoch sa však jeho výskum stal oporou pre teoretikov na poli eugeniky a nacisti ho zneužili k prehĺbeniu svojich ideí rasovej nadradenosti. V 30. rokoch sa ho chopila aj japonská militaristická vláda, aby lepšie cvičila vojakov, a počas druhej svetovej vojny údajne cisárska armáda vytvárala bojové skupiny podľa krvných typov.

Viera v odlišnosti pováh podľa krvných skupín sa v súčasnosti v Japonsku prejavuje mnohými nezvyčajnými spôsobmi. Niektoré miestne škôlky prijali metódy výučby detí podľa krvných skupín a dokonca aj veľké firmy údajne na ich základe rozhodujú o prideľovaní úloh či postov. V roku 1990 list Asahi Daily napísal, že firma Mitsubishi Electronics oznámila vytvorenie tímu zloženého výhradne zo zamestnancov s krvou skupiny AB s ohľadom na ich „schopnosť plánovať“.


Môže mať krvná skupina vplyv na charakter človka? Napíšte svoj názor do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: wikimedia/Southgeist, wikimedia.com, ČTK, Dora
Odporúčame