Krvné zrazeniny v žilách a tepnách môžu zabíjať: Ako rozoznať nebezpečenstvo?

Trombóza

wikipedia.org

Porušená funkcia zrážavých procesov krvi vedie k tvorbe krvných zrazenín, tzv. trombov. Obvykle sa jedným koncom držia na stene krvnej cievy, druhým sa voľne pohybujú v krvnom obehu. Keď sa odtrhnú, putujú riečiskom a môžu zablokovať žilu alebo tepnu. Oba stavy sú rovnako nebezpečné, život ohrozujúce alebo znižujúce kvalitu života postihnutého pacienta.

Porušená funkcia zrážavých procesov krvi vedie k tvorbe krvných zrazenín, tzv. trombov. Obvykle sa jedným koncom držia na stene krvnej cievy, druhým sa voľne pohybujú v krvnom obehu. Keď sa odtrhnú, putujú riečiskom a môžu zablokovať žilu alebo tepnu. Oba stavy sú rovnako nebezpečné, život ohrozujúce alebo znižujúce kvalitu života postihnutého pacienta.

Žilová trombóza

Žilová trombóza (venózna trombóza) je tretie najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie na svete. Podpisuje sa pod najčastejšiu príčinu úmrtia počas hospitalizácie. Zahŕňa dva závažné stavy, a to hlbokú žilovú trombózu a pľúcnu embóliu. Rizikovými faktormi sú vrodená trombofília, pokročilý vek, obezita, predchádzajúca žilová trombóza a kŕčové žily.

  • Hlboká žilová trombóza

V krajinách Európskej únie zomrie každú pol hodinu viac ako 30 ľudí na hlbokú žilovú trombózu. Je to oveľa viac ľudí, ako zomiera pri nehodách či na rakovinu prostaty alebo prsníka. Dôvodom je vznik krvnej zrazeniny v hlbokom žilovom systéme (najčastejšie v nohe, ale môže byť aj kdekoľvek inde), ktorá po odtrhnutí môže upchať žilu a zastaviť prívod krvi do životne dôležitých orgánov. Následky môžu byť zničujúce,“ uviedla angiologička prof. MUDr. Viera Štvrtinová, PhD.,  z II. Internej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave.

Príznaky hlbokej žilovej trombózy je bolesť v lýtku a následný opuch, začervenanie postihnutej oblasti, rozšírenie povrchu žíl a na dotyk teplá koža. Krvnými zrazeninami v žilách sú najviac ohrození pacienti podstupujúci chirurgický zákrok (najčastejšie z dôvodu odstraňovania rakovinového útvaru, výmena bedrového či kolenného kĺbu), pacienti prijatí do nemocnice pre akútny zdravotný stav, dlhodobo ležiaci pacienti a imobilizovaní pacienti.

  • Pľúcna embólia

Ak sa upchá zrazeninou cieva dodávajúca krv do pľúc, vtedy hovoríme o pľúcnej embólii. Postihnutá môže byť jedna alebo viac ciev. „Nebezpečné je, keď krvná zrazenina blokuje obeh. Naruší sa tým fyziologický proces výmeny plynov (okrem iného kyslíka) v jednej alebo oboch častiach pľúc, čo môže spôsobiť náhlu smrť alebo dlhodobé poškodenie pľúc a ďalších životne dôležitých orgánov. Pľúcna embólia je život ohrozujúcim stavom a vyžaduje si okamžitú liečbu,“ zdôraznila MUDr.  Štvrtinová. Príznaky pľúcnej embólie sú dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, zrýchlená činnosť srdca a u niektorých ľudí aj vykašliavanie krv.


Mohlo by vás zaujať: Ťažkosti so žilami má každý druhý Slovák: Liečte ich, kým je čas!


Tepnová trombóza

Ide o vytváranie krvnej zrazeniny vo vnútri tepny. Vyskytuje sa vtedy, keď  krvná zrazenina preruší prúd okysličenej krvi zo srdca do inej časti tela. Ak sa to stane v cieve dodávajúcej krv do mozgu, môže to viesť k mŕtvici, ktorá dokáže spôsobiť závažnú invalidizáciu alebo úmrtie. Ak sa to stane v koronárnej tepne, môže to viesť  k akútnemu koronárnemu syndrómu (AKS), komplikácii koronárnej choroby srdca, ktorý zahŕňa stavy, ako napríklad infarkt myokardu (srdcový záchvat) alebo nestabilnú angínu pectoris,“ uviedol MUDr. Juraj Dúbrava, primár oddelenia neinvazívnej kardiológie Nemocnice sv. Cyrila a Metoda Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Krvnými zrazeninami v tepnách sú najviac ohrození pacienti s fibriláciou predsiení, pacienti trpiaci zúžením tepien, pacienti, ktorí prežili predchádzajúcu epizódu akútneho koronárneho syndrómu, pacienti na oddeleniach a jednotkách intenzívnej starostlivosti s bolesťou na hrudníku alebo ďalšími symptómami, ktoré by mohli byť známkou stenózy pri akútnom koronárnom syndróme.

Kedy sa oplatí zbystriť pozornosť?

Ak ste sa nenašli medzi najviac ohrozenými pacientmi, neznamená to, že  vás nemôže ochorenie postihnúť. Mimoriadne opatrní musíte byť, najmä ak:

  • máte vek nad 40 rokov
  • máte cukrovku
  • ste obézni
  • máte vysokú hladinu cholesterolu
  • ste fajčiari
  • sa v rodine vyskytla  hlboká žilová alebo tepnová trombóza
  • užívate antikoncepciu
  • ste tehotná alebo v reprodukčnom veku
  • často cestujete a dlho máte obmedzenú schopnosť pohybu v nohách (napr. pri cestovaní lietadlom, autobusom alebo šoférovaní počas viac ako 4 hodín)
    máte zlomeninu v nohách alebo panve

Mohlo by vás zaujať: Na následky zápalu žíl zomierajú každý rok tisícky Slovákov: Hrozí aj vám?


Prevenciou k zdravým žilám a tepnám

  • venujte pozornosť pravidelným cvičeniam dolných končatín pri dlhodobom sedení alebo státí. Môžu to byť úplne jednoduché cviky – krúženie v členkoch, presun ťažiska z päty na prsty a opačne, vhodná je aj chôdza.
  • pre lepší prietok krvi zdvihnite občas nohy 5 až 10 cm nad úroveň srdca
  • nenoste tesné oblečenie
  • kupujte si ponožky bez gumičky
  • na lepšie prekrvenie dolných končatín sú vhodné aj zdravotné kompresívne pančuchy
  • dodržiavajte dostatočný pitný režim, aby ste predišli zahusteniu krvi
  • zvýšte konzumáciu potravín, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi (zelená listová zelenina, kel, karfiol, ďalej pečeň a pod.)
  • pravidelne si merajte v domácom prostredí tlak krvi a namerané údaje konzultujte s vaším ošetrujúcim lekárom

Konať treba do troch hodín!

V prípade, že sa u vás alebo vašich blízkych vyskytnú prejavy svedčiace pre akýkoľvek druh trombózy, je nutné ihneď, ale najneskôr do troch hodín vyhľadať lekársku pomoc. Podaním trombolytika priamo do žily je možné rozpustiť krvnú zrazeninu. Pacient má šancu na úplné uzdravenie a môže žiť plnohodnotným životom. Čím neskôr dostane pacient pomoc, tým sa zhoršujú jeho prognózy na zdravý a kvalitný život.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Liečba tepnovej trombózy

Ochorenie je zodpovedné za významnú chorobnosť a úmrtnosť v širokom spektre akútnych a chronických porúch zrážanlivosti krvi. „Vyžaduje si aktívnu alebo preventívnu liečbu, aby sa zabránilo potenciálne závažným alebo fatálnym dôsledkom pre pacienta. Základ tvoria antikoagulačné látky, ktoré sa používajú už viac ako 70 rokov. Žiaľ, široko používané tradičné spôsoby liečby sú spojené s významnými nevýhodami, podčiarkol MUDr. Dúbrava.Tak ako pri žilovej, tak aj pri tepnovej trombóze sú nádejou pre pacientov nové perorálne antikoagulačné lieky. Sľubujú prekonať obmedzenia tradičných antikoagulačných látok na prevenciu alebo liečbu ochorenia, ktoré je zodpovedné za veľký počet závažných a život ohrozujúcich stavov,“ dodal MUDr. Dúbrava.


Máte vy alebo vaši blízki skúsenosti so žilovou trombózou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Viola
Odporúčame