Kuchyňa vašich snov: Tieto pravidlá treba pri jej plánovaní určite poznať

žena

gettyimages

Trávime v nej veľa času a je akýmsi centrom diania rodinného života. Ak chystáte renováciu, je načase zohľadniť nové možnosti a zakomponovať do kuchyne svieže nápady. Neopakujte staré chyby a zadovážte si takú, ktorá bude praktická a funkčná aj po rokoch.

Na kuchynský priestor má každý svoje špecifické nároky. Spôsob, akým je usporiadaný, ovplyvňuje čas, ktorý strávime pri varení. Predstavte si, že sa vraciate z nákupu. Ako v kuchyni postupujete? Vyloženie potravín do chladničky a potravinových skriniek, príprava surovín, čistenie, krájanie a napokon rýchle varenie. Aby vám to išlo od ruky, je potrebné sa zamerať na tieto pravidlá.

Rozdelenie hlavných zón

Ideálna kuchyňa je rozdelená do 3 – 5 zón, ktoré na seba logicky nadväzujú. Začína chladničkou a skrinkou na potraviny. Nasleduje drez, za ním pracovná plocha, kde krájate potraviny – minimálne o šírke 80 – 90 cm. Po ruke by ste mali mať zásuvku s nožíkmi a ďalšími krájačmi. Vedľa hlavnej pracovnej zóny sa nachádza varná zóna so sporákom a rúrou na pečenie. V blízkosti by mala byť skrinka na hrnce, panvice a zapekacie misky, a tiež priestor na varechy a naberačky. Praváci zóny radia v smere hodinových ručičiek. Pre ľavákov je vhodnejšie kuchyňu usporiadať proti smeru hodinových ručičiek.

Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Ako si vybrať tú pravú kuchynskú linku?

Správna výška a hĺbka skriniek

Pokiaľ si nechávate vyrobiť kuchynskú linku na mieru, môžete rozhodovať o výške spodných skriniek a spolu s tým aj o umiestnení pracovnej dosky. Ako zistíte jej ideálnu výšku? Postavte sa k linke s rukami zohnutými v lakťoch v pravom uhle. Výška pracovnej dosky by mala byť o cca 15 cm nižšie ako ruky zohnuté v lakťoch. Odporúčaná medzera medzi spodnými a hornými skrinkami je približne 40 – 50 cm. Horné skrinky nevyberajte príliš hlboké, stačí, ak sa do nich zmestia veľké plytké taniere. Čím sú hlbšie, tým bude dosah do zadných miest ťažší.

Pozor na umiestnenie spotrebičov

Stalo sa vám, že ste spotrebiče umiestnili nevhodne a niektoré skrinky ste nemohli ani naplno otvoriť? Chladnička, rúra alebo umývačka riadu nepatrí za žiadne dvere ani skrinky, ktoré sa otvárajú do priestoru. Nielenže si skomplikujete ich používanie, ale riskujete aj svoju bezpečnosť. Na kuchynskú linku navyše patria iba spotrebiče s častou frekvenciou používania.

Najpoužívanejšie veci na dosah ruky

Podobne ako pri spotrebičoch, aj riady a ostatné kuchynské náčinie je nutné usporiadať podľa používania. Drahý porcelán, ktorý vyberáte pár krát do roka či súprava na nedeľný obed patrí do linky čo najvyššie. Obľúbené šálky na kávu alebo čaj je zas lepšie umiestniť do výšky očí a do skrinky, ktorú používate najčastejšie.

Mohlo by vás zaujímať: Mmmm, nebudete si vedieť vybrať: TOTO sú tie najkrajšie kuchyne z Instagramu

S nožičkami alebo bez?

Spodné skrinky na nožičkách zabezpečia vysoký prienik vzduchu, čo je veľkou výhodou, najmä ak máte vstavané spotrebiče. Negatívom je však hromadenie neporiadku, mastnoty a prachu pod skrinkami, ktoré je náročné umývať. Naopak, pevný základ tento problém úspešne eliminuje. Treba však myslieť na to, že za linkou sa môže vytvárať nadmerná vlhkosť. Kompromisom sú skrinky na nožičkách so spodnou krycou lištou, ktorá sa na nožičky jednoducho „naklikne“.

Jednoduchý dizajn aj údržba

Kuchyňa je presne ten priestor, v ktorom je ideálne použiť trvácne a ľahko umývateľné materiály. Vhodný je laminát, ktorý odolá teplotám až do 180 stupňov a tiež nerez, sklo, betón alebo kameň. Tieto materiály sa nielen jednoducho čistia, ale navyše pôsobia minimalisticky a moderne.

Na čo si v kuchyni najviac potrpíte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame