Kult nočného bdenia je čoraz silnejší: Oplatí sa mu však podľahnúť?

Žena

thinkstockphotos.com

V noci sa má spať – alebo nie? Je čoraz viac umelcov, ale aj manažérov, ktorí noc využívajú, naopak, na prácu. Trápia ich alebo problémy s nespavosťou, alebo považujú tento oddych za zbytočné mrhanie času. Patrí medzi nich aj newyorský módny návrhár Isaac Mizrahi, ktorého tvorba vraj priam pramení z nespavosti. Je to však „normálne“ a zdravé?

60 kníh, takmer žiadny spánok

Vyskúšali všetko, ale napriek tomu nezažmúria oko. Pre niektoré „nočné mory nie je nespavosť nešťastím, ale druhým životom. ,,Keď nastane noc a utíchne hluk mesta, začnem vždy s rovnakým rituálom: obujem si papuče, oblečiem staré kimono, zaborím sa do mäkkého kresla a pustím sa do písania,“ hovorí francúzsky právnik a spisovateľ Emmanuel Pierrat. Sám seba opisuje ako minimálneho spáča, ktorý je takmer vždy hore. Stačia mu dve až tri hodiny spánku. ,,Odpočinok je ako stránka s reklamou: je to strata času, hoci aj príjemná,dodáva. Jeho hyperaktivita sa prejavila aj v jeho tvorivej plodnosti: Pierrat je autorom viac ako šesťdesiatky kníh! Nespavosť má podľa neho aj svoje nevýhody: ,,Nemôžete zaspávať v náručí partnerky, ani sa ráno vedľa nej budiť. Pre nespavca je potrebné nájsť nové možnosti lásky,usudzuje.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Život bez nočného spánku

,,Hoci je nedostatok spánku príťažou, vnáša do môjho života poéziu, pretože ma núti prispôsobiť tomu každodennú činnosť,“ hovorí Philippe Romon, ktorý je šéfredaktorom časopisu Psychologies Magazine a autorom eseje Nespavosť, moja priateľka. ,,Je potrebný krátky odpočinok počas dňa, ktorý v kuse netrvá dlhšie ako 30 minút, nočné vychádzky a maľovanie. Je lepšie sa nespavosti prispôsobiť, ako proti nej bojovať,dodáva.

Výkonnosť – ale za akú cenu?

V západných krajinách sa nespavosť rozšírila v súvislosti s kultom výkonnosti. Potreba odpočinku je chápaná ako slabosť. Noci sa bojíme, pretože je to čas, kedy sme konfrontovaní s našimi obavami. Nespavosť sa stala životným štýlom. Supermarkety, múzeá či fitcentrá majú otvorené neskoro do noci, hyperstimulácia je všadeprítomná, svoj mobilný telefón máme stále pri sebe. Spoločnosť nás skrátka drží čím ďalej viac v stave bdelosti.

Spánok prináša nadhľad

Arianna Huffingtonová, spoluzakladateľka internetového serveru Huffington Post a autorka eseje Ako uspieť? Poriadne sa vyspať, píše skôr o prebdených nociach. Dobrý spánok v noci podľa nej umožňuje nadhľad a lepšie rozhodovanie. Kritizuje tých, ktorí sa pýšia tým, že (takmer) nespia. ,,Pre mužov sa stal nedostatok spánku symbolom mužnosti. Spánok musí byť novou feministickou témou a ženy musia stáť na čele tejto revolúcie, zdôrazňuje.


Mohlo by vás zaujať: Na chudnutie aj proti nespavosti: Ovsené vločky prospejú aj vám


Nespavosť treba liečiť

Vo Francúzsku trpí poruchami spánku každý tretí človek a 67 percent populácie pripúšťa, že sa v noci prebúdza, v priemere na 28 minút. ,,Urobte si test: pokúste sa zaspať, keď ste presvedčení, že k vám niekto príde a váš spánok preruší. Potom nie je možné zaspať. To presne je nespavosť: pocit nutnosti byť stále bdelý,hovorí doktor a profesor jógy Lionel Coudron. ,,Veda nikdy nenájde zázračné riešenie. Je potrebné liečiť príčinu, nie symptóm, dodáva.

Čo je jej príčinou?

Dôvody nespavosti nie sú vždy jednoznačné, ale väčšinou sú spojené s veľkým stresom, úzkosťou a hyperaktivitou mozgu. V posledných rokoch stále viac Francúzov uteká od tabletiek k alternatívnym metódam liečby nespavosti, ako je jóga, akupunktúra či meditácia. Ako hovorí Dana Namourová, trénerka značky Clarins a expertka na osteopatiu, je hlavne potrebné naučiť sa dýchať. ,,Je to jediný nástroj, ktorý umožňuje kontrolovať naše napätie. Naučme sa spomaliť, načúvať sami sebe a riadiť sa vlastnou intuíciou,“ uvádza.


Aké skúsenosti s nespavosťou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Figaro
Odporúčame