Aký stromček je najlepší? Pri kúpe živého si všímajte dôležité znaky a vydrží celé sviatky!

ako vybrať vianočný stromček

Ako vybrať vianočný stromček? (Zdroj: GettyImages)

Premýšľate každý rok, či dáte prednosť umelému alebo živému stromčeku? Alebo sú vaše tradície a presvedčenia zakorenené tak hlboko, že nimi nič nepohne? Pozreli sme sa na výhody a nevýhody živých aj umelých stromčekov a tiež na veci, na ktoré treba pri výbere stromčeka dbať.

Z pohľadu ekológie

Dopady klimatickej krízy pociťuje naša planéta čoraz výraznejšie, a tak ekológia zohráva dôležitú úlohu pri mnohých rozhodnutiach. Ak je vašou prioritou ekológia, mali by ste vedieť, že živý stromček je takmer vždy ekologickejšou voľbou ako umelý. Pri výrobe jedného, asi dva metre vysokého umelého stromčeka, sa vyprodukuje 40 kg škodlivých skleníkových plynov. Časť z emisií vzniká pri výrobe ropy, z ktorej sa plast skladá a časť pri samotnej výrobe stromčeka. Uhlíková stopa živého vianočného stromčeka je okolo 16 kg v prípade, že skončí na skládke. Ak ho dáme spáliť, pridávajú sa k tomu ďalšie 4 kg skleníkových plynov.

Živé vianočné stromčeky pochádzajú zo špeciálnych lesných škôlok alebo z plánovaného prerezávania lesa. Na to, aby stromček dorástol do výšky 150-180 cm, potrebuje asi sedem až desať rokov. Za ten čas pohltí množstvo oxidu uhličitého, ale zároveň poskytne domov pre vtáky. Výsadba stromov tiež podporuje pestovateľov a pomáha odvrátiť dopady klimatickej krízy, čo je základom ochrany prírody. Pri ekologickom výbere živého vianočného stromčeka by ste mali siahnuť po stromčeku, ktorý vyrástol na Slovensku.

Presvedčivý vzhľad

Výhodou umelých stromčekov je, že pri ich kúpe odpadáva neistota zo vzhľadu – čo si vyberiete, to dostanete a pri správnom skladovaní budete vybaľovať aj nasledovné roky. Umelý stromček síce nikdy nenahradí vôňu pravého ihličia, tá sa však dá docieliť aj kvalitnými esenciálnymi olejmi, ktoré kvapnete do difuzéra. V priebehu posledných rokov prišlo k mnohým pokrokom v dizajne umelých stromčekov, textúre aj vzhľadu, a tak umelé stromčeky už väčšinou nepripomínajú štetiny z kefy a tie kvalitné sú na pohľad takmer na nerozoznanie od živých.

Živé stromčeky sú tak trochu stávkou, hlavne, ak ich vyberáte na poslednú chvíľu. Ak im nedoprajete správnu starostlivosť, akú si vyžadujú, môžu rýchlo zmeniť svoj vzhľad a začať opadávať. Ak však vyberiete správne a máte čas sa o ne starať, živé stromčeky sa vám odvďačia krásnym vzhľadom a nezameniteľnou vôňou.

Starostlivosť nekončí ozdobením

Umelý vianočný stromček je potrebné len pekne poskladať podľa návodu, odzdobiť a po sviatkoch zasa uskladniť do kartónu na ďalšiu sezónu. Životnosť umelých vianočných stromčekov je pri správnom uskladnení takmer nekonečná, minimálne však desať rokov.

So živým vianočným stromčekom prichádza aj zodpovednosť. Aby vyzeral čo najdlhšie pekne, je dôležité jeho pravidelné zásobovanie vodou. Stromčeky dokážu vypiť až štyri litre vody denne, v závislosti od veľkosti stromčeka a teploty v miestnosti, takže netreba zabúdať na jeho pravidelnú zálievku. V prípade, ak hladina vody klesne pod kmeň, stromček uzavrie póry ako v prípade rezaných kvetov.

Na zabezpečenie opätovného zavlažovania je potrebné urobiť nový rez, čo ale v prípade už ozdobeného stromčeka nie je možné, preto je potrebné sledovať hladinu vody v stojane neustále. Taktiež musíte dbať na to, že živý stromček musí byť umiestnený čo najďalej od tepelného zdroja (radiátora či krbu), aby nedošlo k predčasnému zoschnutiu a opadaniu ihličia.

Tesne po nákupe

Ak si živý stromček donesiete domov skôr ako ho plánujete umiestniť v priestore, je potrebné ho uchovať na chladnom, bezveternom a tmavom mieste a stiahnuť z fólie – zostať na ňom môže iba sieťka. Ak vám pri nákupe neodrezali 1-2 cm z kmeňa, rez musíte uskutočniť sami a stromček umiestniť do vedra alebo stojanu s vodou, aby otvorený kmeň nasával vlahu. Stromček nezrezávajte do tvaru V a neodstraňujte kôru, aby neuschol. Pred premiestnením dovnútra do izbovej teploty nechajte stromček najprv aklimatizovať v chladnejšej miestnosti v byte – na chodbe či v garáži.

Pri kúpe živých vianočných stromčekov treba mať na pamäti, že predávané stromy môžu byť už niekoľko týždňov vyrúbané. Pozrite sa teda na vetvičky vianočného stromčeka, ktoré majú byť na dotyk mäkké, ale určite nie suché a krehké. Skúste vybraným kúskom aj potriasť – nemalo by z neho opadnúť žiadne ihličie.


Mohlo by vás zaujať: Ako si správne vybrať vianočný stromček? Ekológ radí, čo je z hľadiska udržateľnosti lepšie


Dôležitá je cena

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že umelý vianočný stromček je drahší, jednorazovou investíciu do kvalitného kusu v skutočnosti ušetríte. Ceny sa líšia v závislosti od ich kvality, výšky a prevedenia. Začínajú už od 25 eur, cena moderných, kvalitných a veľmi realistických 3D stromčekov je okolo 200 eur.

Do kúpy pekného živého stromu treba každoročne podľa jeho veľkosti investovať minimálne 50 až 100 eur. Čoraz populárnejšia je aj kúpa živých stromčekov v kvetináči, ktoré je možné po Vianociach vysadiť na záhrade a o rok opäť doniesť dovnútra. Tu však závisí od šikovnosti záhradníka, na ako dlho dokáže stromček udržať v dobrej kondičke a starostlivosť si opäť vyžaduje čas. Stromčeky v kvetináči sú počas Vianoc vystavené veľkému teplotnému výkyvu a neprirodzeným podmienkam, a preto sa často stáva, že po Vianociach zoschne. Z tohto hľadiska vychádzajú umelé kusy lacnejšie.

Čas nákupu

Ak hľadáte svoj vysnívaný na poslednú chvíľu, pri umelom si stačí vybrať jedného zo stoviek dodávateľov – jediným limitom je tu odhad predajcu a naskladnenie vhodného množstva. Výhodou je, že sa dajú kúpiť aj so zľavou v novoročných výpredajoch, a tak je možné, že taký, ktorý sa vám páči už od leta, sa vám podarí kúpiť v januári za vynikajúcu cenu. Pri živom sa neoplatí čakať na kúpu do predvianočného výpredaja. Predaj sa začína pár týždňov pred sviatkami, tie najkrajšie kúsky sa rýchlo minú. Radíme preto uskutnočniť nákup čo najskôr.

Výber zostáva na vás

Živý vianočný stromček je viac ekologický, krásne vonia a môže byť prospešný aj po Vianociach, keď ho vysadíte v záhrade alebo ho dáte zmulčovať a použijete na terénne úpravy. Vyžaduje si však viac starostlivosti a je aj finančne náročnejší.

Umelé stromčeky vydržia dlho, sú lacnejšie a nevyžadujú si takmer žiadnu starostlivosť. Sú bez alergénov, ale aj bez vône, ktorú mnohí na Vianociach tak milujú. Nedajú sa recyklovať a nie sú biologicky rozložiteľné, sú menej ekologické a pri lacnejších variantoch vyzerajú skutočne umelo.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame