Výber zimnej výbavy očami odborníka: Vyhnite sa chybám a kúpte to najlepšie práve pre vás

Ešte pred lyžovačkou myslite na správnu výstroj. (Zdroj: Decathlon)

Obdobie zimných dovoleniek sa pre mnohých rozbieha najmä začiatkom nového roka a s ním prichádza neraz aj kontrola výbavy. Zistili ste, že potrebujete nové lyže či lyžiarky? Poradíme vám, na čo sa pri ich výbere zamerať, aby vám poslúžili presne podľa vašich predstáv.

Aká dĺžka a šírka sú najlepšie?

Hoci mnohí z nás sa pri výbere pozerajú najmä na to, ako lyže vyzerajú, dôležitejšia je ich dĺžka, šírka, typ či veľkosť rádiusu. Najmä dĺžka je jednou z vecí, ktoré môžeme ľahko ovplyvniť a zlepšiť tak svoj výber. „Kratšie lyže sú pomalšie, ľahšie sa s nimi manévruje a, samozrejme, sú určené skôr pre menej zdatných lyžiarov. Naopak, dlhšie si vyžadujú väčšiu precíznosť a silu pri ovládaní,“ hovorí Martin Majerník, Sport Leader v zimných športoch v Decathlone.

Platí teda, že ak ste zdatní, vyberajte si lyže v úrovni očí či čela. Tí menej skúsení by si mali vyberať také, ktoré im siahajú maximálne po nos. Medzi dôležité parametre patrí aj šírka – tie širšie nájdu svoje využitie na neupravených zjazdovkách a počas celodenného lyžovania. Na upravených svahoch dobre poslúžia tie užšie.

Pohodlné lyžiarky a vhodný výber lyží zaručia na zjazdovke najlepší zážitok. (Zdroj: Decathlon)

Rádius prispôsobte svojim schopnostiam

Ak ste začiatočníci, mali by ste zvážiť aj rádius. Ide o oblúk, ktorý lyža prirodzene vytvorí, keď ju položíme na hranu. „Začiatočníci využívajú pri učení celú šírku zjazdovky, preto by si mali zadovážiť lyže s dlhým oblúkom. Skúsení lyžiari si to vedia prispôsobiť, takže im stačia lyže s kratšími až strednými oblúkmi,“ vysvetľuje Martin Majerník.

Oplatí sa sledovať aj materiál, z ktorého sú lyže vyrobené. Začiatočníci totiž ocenia modely s dreveným jadrom, ktoré dokážu dobre pohlcovať vibrácie a pomôžu hladko prekonávať nerovnosti na svahu. „Drevené jadro sa odporúča aj skúsenejším, no dnes je už väčšina lyží s prímesou uhlíka, titánu či grafitu, ktoré robia lyžu tuhšou, ľahšou a rýchlejšou.“ Pri rozhodovaní sa, mimochodom, neoplatí preceňovať vlastné schopnosti. Priveľmi profesionálne, dlhé či rýchle modely môžu totiž byť pre začiatočníkov prekážkou, pre ktorú si pobyt na svahu dostatočne neužijú.

Náš výber: Hľadáte lyže, ktoré sú intuitívne, umožňujú ľahké napredovanie a bezpečný zjazd po svahu? Model Rossignol Attraxion splní vaše predstavy a navyše poteší príjemnou cenou. Aj s viazaním za ne zaplatíte 200 eur. Páni zas ocenia model Rossignol React.

Lyže pre najmenších športovcov musia byť stabilné (Zdroj:Decathlon.sk)

Detské lyže majú priniesť zážitok

Máte doma drobca, ktorý sa nevie dočkať, kým sa postaví na svah? Pri výbere pre vekovú kategóriu 2 až 4 roky ide najmä o to, aby v deťoch vzbudili lásku k tejto aktivite. Akých zásad sa teda držať pri výbere? „Podstatné je, aby boli stabilné a mali vhodnú veľkosť, pretože prvé lyže by mali deťom poskytnúť príjemný zážitok,“ hovorí Martin Majerník z Decathlonu.

Náš výber: Model First Turn s tučniakom si deti zamilujú na prvý pohľad a ich výhodou je aj jednoduché obúvanie. Zaplatíte za ne 60 eur aj s viazaním.

Pri lyžiarkach sa zamerajte na správnu veľkosť

Komfort na zjazdovke vám musia poskytovať aj lyžiarky. Pomerne často sa opakuje chyba hneď pri určovaní veľkosti – ľudia ich kupujú o číslo či dve väčšie. Mali by však mať tú veľkosť, ktorú bežne nosíte. Pri výbere treba brať do úvahy aj šírku nohy a výšku klenby. Klipsy totiž zle padnúcu topánku nezachránia.

„Pri skúšaní treba simulovať pokrčenie v kolenách, ako keď sa nachádzame na lyžiach. Vtedy päta zapadne pekne na koniec lyžiarky a vytvorí sa ideálna lyžiarska poloha,“ vysvetľuje Martin Majerník z Decathlonu a dodáva, že ideálne je skúšať ich v ponožkách, ktoré nosíte na svah.

V lyžiarkach pobudnite 15 minút, aby ste zistili, či vám naozaj sedia. Treba rátať s tým, že vnútorná pena po pár hodinách na svahu trošku povolí a prispôsobí sa vašej nohe. Vhodný výber nepodceňujte, pretože má veľký vplyv na celkovú pohodu na zjazdovke – dobre padnúca topánka zabezpečí správnu cirkuláciu krvi a zamedzí spoteným a studeným nohám.

Dajte si poradiť

Dôležité je strážiť si aj flex index, ktorý sa pohybuje najčastejšie od 40 do 130. „Ide o číslo, ktoré udáva tvrdosť a odpor lyžiarky. Čím je číslo väčšie, tým je daná lyžiarka vhodnejšia pre skúsenejších lyžiarov. Začiatočník má flex index menší, aby mu lyžiarka odpúšťala chyby pri učení sa a poskytovala dostatočné pohodlie.“  Flex index nad 80 je pritom vhodný len pre naozaj skúsených športovcov.

V prípade, že sami si na výber celkom netrúfate, ideálne bude, ak si dáte poradiť od odborníka. Samozrejme, pri rozmachu online obchodov máte možnosť zakúpiť si ich aj prostredníctvom internetu. „Je to síce dvojsečná zbraň, no u nás je veľkou výhodou, že ak si nevyberiete dobre, môžete produkt do 365 dní vrátiť,“ hovorí Martin Majerník o nákupe cez Decathlon.sk.

Náš výber: Model vhodný pre pokročilých lyžiarov Salomon X Access 80 teraz dostanete za výbornú cenu 160 eur. Dámsku verziu X Access 70 si môžete kúpiť taktiež za 160 eur.

Lyžiarske okuliare do každého počasia zaručia vyšší komfort jazdy. (Decathlon.sk)

Nezabudnite na prilbu a okuliare

Pri pobyte na svahu by ste nemali zabudnúť ani na prilbu, lyžiarske okuliare, rukavice, paličky či teplé oblečenie. „Prilba je dôležitým bezpečnostným prvkom. Ak je kvalitná, mala by na hlave dobre sedieť a zároveň byť dostatočne priedušná. Dobrou voľbou sú aj prilby s priezorom, ktoré majú navyše ochranu pred UV žiarením,“ uzatvára Martin Majerník.

Náš výber: Aj príležitostní lyžiari by sa mali chrániť a ideálne im poslúži praktická prilba s priezorom za 60 eur. Okuliare do každého počasia kompatibilné aj s dioptrickými okuliarmi a s vymeniteľnými zorníkmi dostanete už za 20 eur.

VYBERTE SI IDEÁLNY LYŽIARSKY VÝSTROJ V DECATHLONE

Zdroj: Decathlon

Advertoriál pripravený v spolupráci s Decathlon.





Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame