Kupujete novú práčku? Poradíme vám ako si správne vybrať!

Práčka

amazon.com

Výber spotrebičov do domácnosti je čoraz zložitejší. Výrobcovia sa predháňajú v prinášaní nových prístrojov na trh a stále nás zahlcujú informáciami, koľko ušetríme a aké doplnkové funkcie získame. Výnimkou nie sú ani práčky, ktoré sa stali nevyhnutnou súčasťou našich životov. Poradíme vám, ako sa zorientovať v ponuke a nenaletieť prefíkaným ťahom predajcov.

Viac priestoru či väčší komfort?

Automatické práčky sa dlhodobo predávajú v dvoch prevedeniach – plnené zhora alebo spredu. Zásadné technické rozdiely by ste ale hľadali zbytočne. Rozhodnite sa najmä podľa toho, kam chcete práčku umiestniť. Pri bočnom plnení môžete využiť ukladací priestor navrchu. Zároveň sa ponúka možnosť zabudovania do kuchynskej linky.

Na druhej strane – zvrchu plnená práčka vám poskytne pohodlnejšiu manipuláciu s bielizňou a tiež možnosť vložiť do práčky bielizeň, na ktorú ste zabudli aj po začatí prania. Okrem toho, zvrchu plnené práčky sú zväčša užšie a nevyžadujú toľko priestoru na manévrovanie pri otváraní dvierok.

Spotreba vody a elektriny

Aj vy máte doma starú práčku? Často sa zvykneme obhajovať, že záleží iba na tom, či stále funguje. Omyl! Ostali by ste určite zarazení, koľko dokážete ušetriť vďaka nižšej spotrebe vody a elektrickej energie. Kúpou novej práčky zabijete viac múch jednou ranou – ušetríte, budete šetrnejší k životnému prostrediu a zároveň vynovíte svoj príbytok.

Všímajte si energetický štítok, na ktorom je uvedených mnoho informácií o práčke. Určite venujte pozornosť energetickej triede. Existuje ich niekoľko od „G“ po najhospodárnejšiu „A+++“. Pôvodne sa takéto označenie končilo pri písmene „A“, no pre zachovanie aktuálnosti pribudli nové kategórie – A+, A++ a A+++.

Tip: Chcete ušetriť ešte viac? Dajte prednosť práčke s prívodom teplej vody a dodávajte do práčky vodu, ktorá už bude predhriata.


Mohlo by vás zaujať: Výber elektrospotrebiča: Ktorý má najmenšiu spotrebu a ušetrí vám peniaze?


Zaváži aj kapacita či účinnosť prania

Najefektívnejšie sa perie s plným bubnom, a preto je dôležité správne odhadnúť množstvo bielizne, ktoré budete potrebovať oprať. Pre lepšiu predstavu, napríklad pre bežnú rodinu s rodičmi a dvomi deťmi sa vo všeobecnosti odporúča zvoliť kapacitu päť až šesť kilogramov.

Aj keď majú práčky rovnakú spotrebu, lepších výsledkov sa dočkáte od tej, ktorá dosahuje lepšiu účinnosť prania, resp. odstreďovania. Tieto údaje sú odstupňované rovnako ako energetické triedy a nemali by sa podceňovať. Nepreháňajte to s počtom otáčok pri odstreďovaní. Bielizeň síce môže byť suchšia, no zároveň bude aj viac pokrčená.

Práčka a sušička v jednom?

Pre menšie byty bez možnosti pohodlne sušiť bielizeň môže byť takýto kombinovaný spotrebič vhodnou voľbou. Výhodou je, že špinavé veci dáte do práčky a vyberáte ich už čisté a suché. Netreba ich prekladať ani vešať atď. Nevýhodou je, že musíte prať menšie množstvo bielizne (resp. zväčša môžete vyprať napr. 6 kg bielizne, ale sušiť len polovicu z tohto množstva). Celý proces je tak pomerne náročný na čas. Tak ako pri všetkých spotrebičoch, ktoré majú viacero funkcií, rastie aj pravdepodobnosť poruchy. Ich ceny sú o niečo vyššie, pohybujú sa od 300 eur vyššie. Klasické automatické práčky stoja od cca 170 eur.


Mohlo by vás zaujať: Spoznajte čaro sušičky bielizne: Aké sú jej výhody a ako vybrať tú naj?


Myslite na detaily

Aj keď technológie napredujú rýchlymi krokmi vpred, stále neplatí, že práčka nevytvára žiadny hluk. Myslite aj na tento parameter – najmä v prípade, ak ju chcete umiestniť do kuchyne či v blízkosti obývačky. Práve tu by sa vám mohlo vypomstiť, ak by ste si vyberali výlučne podľa najnižšej ceny.

Ak chcete mať čo najväčší prehľad o praní, odporúčame si vybrať práčku so zabudovaným displejom. Výrobcovia dnes do zariadení pridávajú aj množstvo pracích programov. Niekedy o mnohých možnostiach ani nevieme. Určite sa oplatí obetovať pár minút času a poriadne si preštudovať priložený návod.

Ak chcete napredovať s dobou, myslite aj na rôzne doplnkové funkcie. K jednej z najužitočnejších patrí napríklad možnosť odloženého štartu. Ráno odchádzate do práce a všetko pripravíte. Prací proces sa spustí vo vami zvolenom čase a doma vás už bude čakať čerstvo vypraná bielizeň.


Aké skúsenosti máte s práčkami vy? Ktoré typy práčok uprednosťnujete? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: amazon.com, amazon.com, Peter
Odporúčame