Kúrite doma správne? Osvojte si naše rady a budete odolnejší aj proti ochoreniu

Kúrenie

gettyimages

Jesenné počasie vie byť nádherné. No niekedy je vonku naozaj pod psa. Keď fúka nepríjemný, studený vietor, sme radi, keď nemusíme z bytu vystrčiť ani len nos a vychutnávame si teplo domova.

Kto má možnosť, prvýkrát po dlhej dobe zapáli oheň v krbe. Ten krásne spríjemní chladné večery. Tí ostatní sa síce netešia z plápolajúceho ohňa, no taktiež začínajú oteplovať svoju domácnosť. Pri kúrení však treba byť obozretní. Tu je 6 vecí, na ktoré by ste mali pamätať ešte pred začatím vykurovacieho obdobia:

1. Dajte si jednu vrstvu navyše

Aj vy namiesto toho, aby ste si dali na seba sveter, radšej zvýšite teplotu na termostate? Moderné metódy vykurovania nás navykli na pohodlnosť. Zbytočné prekurovanie dosť zaťaží aj našu peňaženku. Preto nebuďme leniví a radšej sa lepšie oblečme. Inak nás nedoplatky za energie môžu nepríjemne prekvapiť.

2. Pozor na teplotný šok

Niektorí ľudia majú radi poriadne teplo. To však so sebou nesie značné zdravotné riziko. Keď sa vyberiete z prekúreného bytu do chladného jesenného počasia, pre telo to môže predstavovať teplotný šok. Tak sa zároveň stávame náchylnejší na rôzne respiračné ochorenia, ktoré si spájame najmä s týmto obdobím. Nadmerným vykurovaním netrpí len naše zdravie, ale negatívne vplýva aj na rast izbových rastlín.

Odporúčaná teplota v spálni by nemala presiahnuť 21 °C. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú ešte nižšiu teplotu: 16 až 18 °C. Vyššiu teplotu – do 23°C, si môžete naopak nastaviť v kúpeľni. V ostatných miestnostiach by mala optimálna izbová teplota predstavovať 21 až 22 °C.


Mohlo by vás zaujať: Vysoké účty za teplo? S našimi tipmi ušetríte


3. Sledujte vlhkosť v byte

Pri kúrení je dôležité dať pozor nielen na teplotu v miestnosti, ale aj na vlhkosť. Optimum predstavuje okolo 60 percent. Takáto je pre nás priaznivá, pretože sa pri nej zbytočne nevysušujú sliznice. Možno ste zaregistrovali, že sa vám ťažšie dýcha a máte upchatý nos – práve to priamo súvisí s nízkou vlhkosťou, ktorá vzniká v dôsledku nadmerného prekurovania. Ak udržíte v byte vlhký vzduch, spotrebujete oveľa menej energie na vykurovanie. Ak je vlhkosť vzduchu príliš vysoká, môžu vám v byte vzniknúť nepríjemné pliesne.

4. Pravidelne vetrajte

Vetrať vykurované miestnosti je nevyhnutnosť. V chladnejšom období je však oveľa efektívnejšie poriadne vyvetrať 1 až 2x denne, ako nechať po celý deň okná otvorené. Preto ráno, ak vám to čas dovolí, pootvárajte na pár minút dokorán okná v miestnostiach a potom ich zavrite. Príliv čerstvého studeného vzduchu zvýši vlhkosť a vám sa bude dýchať oveľa ľahšie. Túto procedúru môžete zopakovať aj večer pred spaním.


Mohlo by vás zaujať: Sezóna vykurovania sa blíži: Skontrolujte radiátory a vyhnite sa nemilým prekvapeniam


5. Nebráňte prúdeniu tepla

Ak chcete pri kúrení ušetriť ešte viac, je dôležité, aby ste nezakrývali zdroj tepla. Radiátor teda zbytočne neprekrývajte záclonami alebo veľkými kusmi nábytku. Zvyknete v chladnejšom období na radiátore sušiť mokrú bielizeň? V tomto prípade ide o poriadny luxus, ktorý vám len zbytočne navýši cenu za kúrenie. Oblečenie sa síce na vysuší rýchlejšie, no zároveň bráni rovnomernému prúdeniu horúceho vzduchu do miestnosti.

6. Nevypínajte kúrenie

Ak sa chystáte na dlhšie preč z domu, rozhodne kúrenie úplne nevypínajte. Po niekoľkodňovom návrate miniete viac energie na opätovné vykurovanie, a tak v konečnom dôsledku neušetríte takmer nič. Len ho znížte na teplotu približne 16 až 17 °C. Ak máte však veľký dom, nemusíte rovnako vykurovať všetky miestnosti. Tie, v ktorých sa až tak nezdržiavate, stačí len temperovať.


Ktorých zásad sa pri vykurovaní bytu snažíte držať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame