Kurzy šitia sú v Česku hitom: Skúsite to s ihlou aj vy?

Šijací stroj

sxc.hu

Kreativitu, nekonvenčnosť a predovšetkým originalitu ponúkajú kurzy šitia a odevnej tvorby, ktoré sa v poslednej dobe medzi niektorými ženami stali obľúbenou aktivitou voľného času. Podľa oslovených lektoriek hodiny šitia často navštevujú vysokoškolsky vzdelané ženy a študentky, ktoré chcú byť tvorivé a hlavne si túžia odpočinúť. Na kurzoch sa učia klasické „krajčírstvo“, moderné techniky šitia, prácu so strihmi a nahliadnu aj „pod pokrievku“ návrhárskeho remesla.

 „Ženy, ktoré v dnešnej dobe pracujú predovšetkým pri počítačoch a v kanceláriách, chcú vytvoriť ‚niečo‘, čo je vidieť. Chodia sem často právničky, inžinierky, doktorky …. Chcú navrhovať a originálne vyrábať na profesionálnej úrovni,“ povedala ČTK lektorka a odevná dizajnérka Irena Čiháková. Na vybraných modeloch si skúšajú remeselnú techniku ​​šitia ako napríklad všitie zipsu, „zášivky“ či vystuženie pása.


Mohlo by vás tiež zaujať: Hobby pre mužov, ženy aj deti: Chytanie rýb môže byť skvelým relaxom


Na lekcie prichádzajú aj dievčatá, ktoré sa chcú stať módnymi návrhárkami. „Kto chce tento odbor študovať, mal by sa vyznať, ako sa aké látky používajú v technikách šitia. Vybrala som si kurzy Kláry Haunerovej. Každopádne som tam nešla len preto, že som si chcela šiť niečo originálnejšie, ako sa predáva v obchodoch, ale stretávam sa aj s tým,“ doplnila dvadsaťjedenročná študentka Evženia Klochay, ktorej znalosti z kurzov pomohli uspieť pri skúškach na vysokú odevnú školu v Miláne.

Poloprofesionálne dizajnové kurzy odevnej tvorby Kláry Haunerovej sa snažia študentky motivovať k sebauplatneniu a naučiť ich tiež teóriu odevnej tvorby. Od septembra budú vzdelávať aj v cenotvorbe. „Bohužiaľ 90 percent ľudí tu v Čechách porovnáva našu prácu s konfekciou hlavne čo sa týka ceny. Keď začnú šiť, pochopia, čo táto práca obnáša,“ poznamenala Haunerová.


Mohlo by vás tiež zaujať: Tablety majú čoraz viac fanúšikov: Stanete sa jedným z nich aj vy?


Dizajnérka Čiháková pôvodne s klasickou školou šitia začala po zamatovej revolúcii. Počet žiakov vraj poklesol v rokoch 2002 až 2007, zato v súčasnosti sa zvyšuje. „Hovorí sa, že v čase krízy majú ľudia menej peňazí a musia sa starať o budúcnosť. Povedala by som, že na tom profitujeme. Tento rok sme aj odmietali,“ dodala.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame